Wygodne buty to podstawa. Na co musisz zwrócić uwagę w trakcie zakupów?

Dagmara Łacny
Na co zwrócić uwagę przy wyborze kolejnej pary butów, by zatroszczyć się o komfort stóp o zadbać o zdrowie kręgosłupa?

Niewłaściwie dobrane obuwie wpływa może być przyczyną wielu dolegliwości stóp, kolan, a nawet kręgosłupa. Na co powinnaś koniecznie zwrócić uwagę przy wyborze kolejnej pary butów?

Swobodne oddychanie

W dobrze dobranej parze obuwia powinnaś swobodnie poruszać palcami, dzięki czemu zapewnisz stopie odpowiednie krążenie. Przerwa między czubkiem buta, a palcami powinna wynosić ok. 5 milimetrów. Wówczas masz pewność, że stopa nie będzie się pocić, a but nie będzie w środku wilgotny, co może prowadzić nawet do grzybicy. Żle dopasowane obuwie bywa przyczyną nie tylko nieprzyjemnych odcisków, ale może również przycznić się do wystąpienie płaskostopia.

New BalanceNew Balance New Balance New Balance

Odpowiedni kształt

Pamiętaj, że dobrze wyprofilowana wkładka ma ogromny wpływ na komfort użytkowania buta. Możesz wybrać wkładke miękką, które amortyzuje nacisk stopy na podłoże lub wybrać wkładki, które mają żelową podpiętkę wbudowaną w podeszę. 

- Buty powinny być również dopasowane do kształtu naszej stopy i korygować nieprawidłowości jej budowy, które pojawiają się u 90% populacji po 40 roku życia lub wcześniej. To problem, z którym często mierzą się kobiety, ale i coraz częściej zwracają na to uwagę mężczyźni. Zapewne każda z Pań doświadczyła sytuacji, gdy but, który jej się podobał, nieznacznie ją uciskał, bo był za wąski, albo nie trzymał dokładnie stopy. W takiej sytuacji należy bezzwłocznie zrezygnować z zakupu wymarzonej pary. Przyjemność noszenia będzie krótkotrwała i poskutkuje bólem stóp na początek - Aneta Fendorf ekspert z firmy Mobilex, dystrybutora obuwia marki Scholl w Polsce.

Zadbaj też o odpowiednią podeszwę. Ważne, aby była antypoślizgowa - co daje bezpieczeństwo chodzenia, zmniejsza ryzyko urazu oraz elastyczna. 

Jeśli masz szerokie stopy lub problemy z halluksam, szukaj butów szerszych, oznaczonych literką "G" lub "H", które mają wszyte po bokach siateczki lub materiał elastyczny, dzięki czemu halluks nie jest uciskany i mniej boli.

Pamiętaj, że buty, które już w sklepie źle leżą i nie są wygodne, nie dopasują się do twojej stopy w trakcie chodzenia. Nie warto narażać swojego zdrowia, nawet dla pary najpiękniejszych na świecie, ale niewygodnych szpilek

ObcasyObcasy Shutterstock Shutterstock

Obcasy tak, ale z głową

Jeśli wybierasz buty na wysokim obcasie, szukaj modeli z paseczkami, które lepiej trzymają się stopy i minimalizują ryzyko kontuzji. Pamiętaj, że bardzo wysokie obcasy (dla naszego kręgosłupa to już te powyżej 8 cm) nie są najlepszym rozwiązaniem dla twoich stóp lub pleców. Jeśli już jednak zdecydujesz się na nie, postaraj się w ciągu dnia dać swoim stopom chwilę wytchnienia. 

- Noszenie obcasów na co dzień nie jest wskazane, co oczywiście nie oznacza, że raz na jakiś czas nie można ich założyć. Przy ich zakupie zwróćmy jednak uwagę na to, by ciężar przeniesiony był na całą stopę, a nie tylko na jej przód lub tył, co ma miejsce w przypadku wysokiego kąta nachylenia obcasów. Jeśli stopa się zsuwa lub but uciska palce, to sygnał alarmowy, by odstawić go z powrotem na półkę - uzupełnia Aneta Fendorf.

Przymierz

Mierząc buty w sklepie zrób sobie mały spacerek, postójmy w nich przez chwilę. Będziesz wówczas mogła lepiej ocenić ich wygodę. Na koniec waga. Pamiętaj, że buty powinny być lekkie. W przeciwnym razie, po całym dniu noszenia, będą naciskać na nasz kręgosłup.

- Dużym błędem jest przymierzanie jednego buta. Pamiętajmy, że nasze stopy są niesymetryczne. Zazwyczaj mają różną wagę i rozmiar, dlatego sprawdźmy, czy zarówno lewy, jak i prawy but leżą wygodnie na naszych stopach. I co ciekawe - zróbmy to po południu, kiedy stopy trochę się "zmęczą" i napuchną - dodaje ekspert.

Wybór odpowiednich butów to niełatwy proces, w którym należy wziąć pod uwagę wiele czynników. Wiemy, że to trudne, ale staraj nie kierować się wyłącznie modą

Copyright © Agora SA