100 idei, które zmieniły modę

Niedawno w księgarniach ukazała się nowa publikacja z zakresu historii mody. "100 idei, które zmieniły modę" Harriet Worsley to ilustrowany przewodnik po najważniejszych modowych zjawiskach.

"100 idei, które zmieniły modę" to skondensowany przewodnik po najważniejszych zjawiskach w modzie XX wieku.

Dowiemy się z niego między innymi dlaczego suknie ślubne są białe, poznamy historię sportowych butów, t-shirtów, szortów czy biustonoszy, przeczytamy skąd się wzięły plisy, nylon i sztuczna biżuteria . Poznamy wpływ, jaki na modę miały wydarzenia i zmiany społeczne - wojny, rozwój turystyki, technologii, fotografii. Przeczytamy o najważniejszych projektantach, takich jak Coco Chanel, Vivenne Westwood, Calvin Klein, Yves Saint Laurent.

Harriet Worsley jest wykładowczynią w londyńskim Central Saint Martins College of Art and Design oraz autorką między innymi takich publikacji jak "Decades of fashion" czy "The White Dress: Fashion Inspiration for Brides". W swojej najnowszej książce autorka pokusiła się o zwięzłą syntezę 100 lat historii mody.

"Celem książki 100 idei, które zmieniły modę jest wskazanie i wyjaśnienie tych rewolucyjnych zmian, które zaszły w damskiej modzie od 1900 do 2010 roku. Poszczególne zagadnienia zostały zaprezentowane w porządku chronologicznym, rozmieszczone na osi czasowej mody jako wyznaczniki kolejnych zmian. (...) Przystępując do pracy nad tą książką, trzeba było najpierw ustalić, co należy uznać za ideę wartą przedstawienia. Zdecydowano, że musiało to być coś, co zmieniło bieg mody i bez czego nie byłaby dzisiaj tym, czym jest."

Harriet Worsley, '100 idei, które zmieniły modę', wyd. TMCHarriet Worsley, "100 idei, które zmieniły modę", wyd. TMC tmc.com.pl

Książka jest bogato ilustrowana i bardzo ładnie wydana, co jest szczególnie ważne w przypadku tematyki modowej. Zdjęcia zajmują ponad połowę książki. Na 100 idei, pozostaje więc 100 stron, trudno więc o wyczerpanie tematu. Czytając ją można mieć poczucie niedosytu, chociaż autorka sama podkreśla, że zależało jej jedynie na wskazaniu najważniejszych idei i faktów . Publikacji nie należy więc traktować, jako wyczerpującego źródła, za to świetny punkt wyjścia dla dalszego zgłębiania historii mody.

W "100 ideach.." znajdziemy najważniejsze fakty, daty, nazwiska, których znajomość ułatwia poruszanie się po modowej siatce historii.

"100 idei, które zmieniły modę" - Harriet Worsley, Wydawnictwo TMC

Groszki w Twoim telefonie - zobacz sama!

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.