Damskie buty o zagadkowych nazwach - loafery, creepersy, oksfordki

Odkryj razem z nami modele butów, o których nie słyszałaś oraz sprawdź pod jakimi alternatywnymi nazwami można szukać popularnych modeli.

Koleżanka opowiada Ci o ostatnich zakupach, zachwyca się nad swoimi nowymi moon bootsami czy jazzówkami, a ty zastanawiasz się o jakim elemencie garderoby mówi? Nie wiesz jak odróżnić od siebie loafery , creepersy, weejuns i piratki? Sprawdź kilka modeli butów o zagadkowych nazwach.

Duże buty

Tym obuwiem zachwycali się projektanci tacy jak Vivienne Westwood czy Malcolm McLaren, nosili je David Bowie i Joe Strummer. O jakich butach mowa? Creepersy z bardzo wysokimi, masywnymi podeszwami były i nadal są niezwykle modne. Wcześniej nosili je w większości mężczyźni, później proporcje obu płci się wyrównały, obecnie częściej zakładają je kobiety. Creepersy mogą być bardzo zindywidualizowane, buntownicze i kontrowersyjne, na przykład wtedy, gdy łączą kilka wzorów ozdobnych. Creepersy , kojarzone z rockowymi stylizacjami , są świetnym wyborem dla nieco niższych osób.

Moda z Oxfordu

Ten model damskich butów charakteryzuje się prostym, bardzo przyległym do stopy krojem. Oksfordki są sznurowane z przodu, mają niski, wygodny obcas. Klasyczne oksfordki są symbolem elegancji. Pasują do wielu stylizacji i ubrań - spodni, spódnic, sukienek czy kombinezonów. Znane od XVII wieku buty zyskały popularność, dzięki społeczności studentów Oxfordu. Obuwie zawdzięcza uniwersytetowi swoją nazwę, a buty do dziś chętnie noszą zarówno młodzi jak i nieco starsi. Modelem nieco podobnym do oksfordek są eleganckie jazzówki.

Nowe mokasyny

Loafery , czyli wsuwane półbuty z charakterystyczną ozdobą - frędzlami lub elementem metalowym zyskały popularność w XX wieku. Inspirowane mokasynami buty sięgają do tradycji Indian i wzorów etnicznych . W zależności od modelu loafery mogą być idealne na co dzień lub bardzo eleganckie, szczególnie modele lakierowane. Od kilku sezonów bardzo modnym fasonem są również podobne do loaferów lordsy. Do popularnych rodzajów mokasynów należą także weejuns.

Uwielbiasz dwa rodzaje butów i nie wiesz na który się zdecydować? Pamiętaj, że obecnie na rynku obuwniczym znajdziesz dużo butów-hybryd, które łączą ze sobą cechy różnych modeli.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ

Najlepsze zniżki w sieci - Kupony.gazeta.pl

Więcej o:
Copyright © Agora SA