Pielęgnacja włosów: jak dbać o włosy? Porady dla każdego typu i długości włosów

Piękne i mocne włosy to marzenie każdej kobiety, ponieważ stanowią jej wizytówkę. Podpowiadamy jak poradzić sobie z codzienną pielęgnacją włosów, tak by włosy były zdrowe i piękne przez długie lata.

Na początku należy zapamiętać, że nie istnieje uniwersalna metoda właściwej pielęgnacji włosów. Wszystko zależy od rodzaju włosów, ich długości i kondycji. Odpowiednią pielęgnację włosów nalezy także dopasować do aktualnej pory roku, ponieważ różnice w pogodzie, wiatr, deszcz czy słońce poważnie wpływają na kondycję włosów. Na początku jednak postraj się ocenić stan swoich włosów, aby wiedzieć jakiego rodzaju pielęgnacji potrzebują Twoje włosy.

Warto też pamiętać, że nie można właściwie pielęgnować włosów, jeżeli nie będziemy ich odżywiać w sposób jaki tego potrzebują. Warto też wypróbować zadbać o właściwą dietę, ponieważ dzięki dostarczaniu odpowiedniej ilości składników odżywczych (głownie białka i witamin) nasze włosy będą mogły rosnąć zdrowsze i mocniejsze.

Jak dbać o włosy suche i kręcone?

Kręcone włosy według statystyk ma około 25% Polek, a najpowszechniejszych problemem pań z lokami i falami jest to, że ich włosy są często przesuszone. Jednak suche włosy to nie tylko problem pań o kręconych włosach. Przesuszenie włosów często spowodowane jest wystawianiem ich na niekorzystne warunki. Najcześciej suche włosy pojawiają się wraz z częstym suszeniem gorącym powietrzem, używaniu prostownicy czy lokówki. Takie włosy są też podatniejsze na uszkodzenia mechaniczne.

Najwazniejszą rzeczą o jaką trzeba zadbać, mając suche włosy to ich odpowiednie nawilżenie . Powinno sie wybierać produkty nawilżające włosy, bogate w witaminy i składniki regenerujące . Warto sięgnąć po delikatne szampony z naturalnych składników lub myć włosy odżywką. Obowiązkowa jest także maseczka na włosy, którą możemy nałożyć minimum raz w tygodniu. Przesuszone i łamliwe włosy warto suszyć zimnym powietrzem . Należy też unikać pocierania włosów ręcznikiem, ponieważ mokre włosy są jeszcze bardziej podatne na łamanie się. Aby osuszyć włosy z nadmiaru wody, wystarczy lekko docisnąć ręcznik.

Jak dbać o włosy przetłuszczające się?

Włosy przetłuszczające się to jeden z najczęstrzych problemów Polek. Jest na tyle uciążliwy, że wymaga on codziennego mycia włosów, aby zachowały dobry i świeży wygląd. Częste mycie włosów z kolei może je mocno osłabić, dlatego jeżeli twoje włosy nadmiernie przetłuszczają się, to szukaj bardzo delikatych szamponów , które można stososwać do codziennego mycia. Dobrze sprawdzą się szampony dla niemowląt, ale także płyny do higieny intymnej. Nie użuwaj odżywek bez spłukiwania, ponieważ zapewnią one jeszcze krótszy efekt świżych włosów. Zamiast tego wybieraj lekkie odżywki i płukanki. Możesz stosować płukankę z soku z cytryny po umyciu włosów, która powoduje ściąganie gruczołów łojowych i jednocześnie zapobiega powstawaniu łupieżu. Warto też sięgnąć po suchy szampon do włosów, który przedłuży żywotność fryzury o dzień czy dwa.

Jak dbać o włosy farbowane lub zniszczone?

Na włosy codziennie oddziaływuje wiele czynników - słonce, wiatr, mróz, suszenie i niewłaściwa pielęgnacja. To wszystko wpływa niekorzystnie na kondycję włosów. Dodatkowo, jeżeli farbujemy włosy, to mogą być one słabsze, bardziej łamliwe i stracić blask. Warto temu zapobiegać poprzez unikanie czynników szkodliwych . Podczas mycia włosów warto wykonać delikatny masaż głowy. Zawsze też należy użyć odpowiedniej odżywki, a raz w tyodniu zastosować maseczkę nawilżającą do włosów. Aby uniknąć przesuszenia włosów, nie susz włosów gorącym powietrzem, a kiedy już używasz prostownicy lub lokówki - zabezpiecz włosy kosmetykami termoochronnymi.

Do włosów farbowanych stosuj odpowiednie szampony i odżywki. Staraj się nie płukać ich w gorącej wodzie, ponieważ wtedy otwierają się łuski włosów, a kolor wypłukuje się. Pamiętaj o dokładnym nawilżeniu, zwłaszcza jeśli rozjaśniałaś włosy. Dodatkowo możesz stososwać płukanki przeznaczone do odpowiedniego koloru włosów, dzięki czemu przedłuższych intensywność i blask.

Więcej o:
Copyright © Agora SA