Menu dla skóry, czyli przewodnik po najważniejszych składnikach Twojego kremu

Choć kosmetolodzy prześcigają się w wynajdywaniu nowinek, nadal najskuteczniejsze kremy oparte są na wypróbowanych, klasycznych już składnikach. Czy wiesz, co powinien zawierać krem idealny dla Ciebie?

Witaminy, cukry, białka to podstawa odżywczego menu dla skóry. Pozwalają przedłużyć młodość, dodać energii, napoić odwodnioną cerę. Są dla niej jak zdrowa domowa kuchnia, której przepisy wciąż się ulepsza. Dzięki temu wypracowywane są coraz bardziej aktywne i lepiej przyswajalne formuły. Kosmetyczne nowinki, np. komórki macierzyste, są na razie deserem dla skóry. Choć nie stanowią podstawy jej jadłospisu, warto ich szukać w spisie składników na etykietach opakowań kosmetyków.

Witamina E

To jeden z najczęściej stosowanych i najbardziej skutecznych przeciwutleniaczy - wymiata wolne rodniki. Dzięki temu chroni błony komórek skóry przed utratą napięcia, utrzymując je w dobrej kondycji, i zapobiega niszczeniu kolagenu. Oznaczana jest jako tocoferol lub jego pochodne.

Witamina C

Jest pochodną kwasu ascorbinowego. Chroni przed wolnymi rodnikami, czyli cząsteczkami aktywnego tlenu, które niszczą komórki skóry. Jest więc antyoksydantem dezaktywującym wolne rodniki. Stymuluje też wzrost włókien podporowych skóry: kolagenu i elastyny, i zabezpiecza je przed zniszczeniem. Należy do podstawowych składników zapobiegających procesom starzenia. Poza tym ma działanie rozjaśniające, przywraca blask szarej, zmęczonej cerze i wybiela przebarwienia posłoneczne.

Witamina A

Inna nazwa tego składnika to retinol. Retinoidy intensywnie odbudowują skórę. Zmieniają jej strukturę, powierzchnię naskórka, potrafią nawet cofać procesy nowotworzenia. Odwracają też skutki fotostarzenia wywołane ekspozycją na promieniowanie UVA i UVB. Regulują procesy rogowacenia naskórka, wydzielanie łoju. Dzięki temu odblokowują ujścia gruczołów łojowych, rozrzedzają ich wydzielinę, ułatwiając jej wydobywanie się na zewnątrz i zmieniając jej skład, tak że jest mniej atrakcyjną pożywką dla bakterii, oczyszczają skórę z zaskórników. Są niezastąpione w leczeniu trądziku oraz dla skóry dojrzałej. Poprawiają jej gęstość, elastyczność, gładkość, kolor (usuwają przebarwienia posłoneczne i hormonalne).

Peptydy

Białka, które naśladują działanie toksyny botulinowej w skórze, czyli wpływają na pracę włókien kurczliwych. Młode komórki rozprężają się po skurczu do pierwotnych kształtów, starsze tracą

tę umiejętność. Peptydy rozluźniają je i zapobiegają powstawaniu zmarszczek mimicznych poprzez niwelowanie napięcia mięśni.

AHA, czyli kwasy owocowe

Symbolem AHA oznaczana jest spora grupa substancji. Część z nich rzeczywiście uzyskuje się z wyciągów owocowych, np. z jabłek, cytryn, inne np. z migdałów. Działają jak peeling: delikatnie złuszczają rogowaciejący naskórek. Poprawiają kolor skóry, ujednolicają go, rozjaśniając cerę i niwelując przebarwienia. Lekko regulują wydzielanie łoju, mają zastosowanie w oczyszczaniu skóry z zaskórników, poprawiają nawilżenie, zmniejszają drobne zmarszczki.

Prowitamina B5

Ma działanie łagodzące, hamuje procesy zapalne. Skutecznie nawilża i koi podrażnienia. Na opakowaniach oznaczana jest także jako panthenol.

NMF

Natural Moisturizing Factor - naturalny czynnik nawilżający. Ma złożony skład, występuje w macierzy międzykomórkowej, czyli materii, w której zawieszone są komórki skóry. Dostarcza im odżywczych i nawilżających substancji. Mocznik nawilża i intensywnie reguluje złuszczanie naskórka. Gliceryna, euceryna i glicerol to składniki odpowiedzialne za szczelność bariery naskórkowej -

nie pozwalają wodzie uciekać ze skóry.

Kolagen

Jest budulcem włókien podporowych skóry i jej głównym nawilżaczem. Odpowiada za sprężystość, jędrność i nawodnienie. Z wiekiem ubywa go w skórze, a włókna, które pozostają, zmieniają postać. Twardnieją, są mniej rozciągliwe i niezdolne do skutecznego wiązania wody. Kolagen dostarczany przez kremy może skórę napinać powierzchniowo, tworząc na niej liftującą błonkę-siateczkę, lub regenerować włókna, jeśli dostarczany jest głębiej (np. w transportujących go liposomach). Przyczepia się wówczas do starych włókien i wychwytuje wodę.

Kwas hialuronowy

Naturalnie występuje w skórze. Działa jak mikrogąbka, która może przyciągnąć i związać wielokrotnie więcej wody niż sama waży. Dzięki temu nawilża, wypełnia, poprawia sprężystość i spoistość skóry. Wpływa na procesy gojenia i regeneracji. Przywraca blask, podtrzymuje efekty zabiegów kosmetycznych. Jest niezbędny dla fibroblastów do budowy włókien kolagenowych.

Wielocukry

Składnik zagęszczający skórę. Bierze udział w odbudowie połączeń między naskórkiem a skórą właściwą. Wielocukry zapobiegają rozpadowi macierzy między-komórkowej, wpływają na syntezę związków cukrowych (GAG) w skórze, odpowiedzialnych za jej nawodnienie.

Biolipidy

Tłuszcze uzupełniające niedobory naturalnych lipidów w skórze. Polecane do pielęgnacji skóry przesuszonej, z problemami w utrzymaniu ochronnego płaszcza zapobiegającego utracie wody.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.