ABC plażowania

Opalenizna po użyciu kremu z filtrem 50? To znaczy, że nieprawidłowo stosujesz ochronne kosmetyki. Używane zgodnie z instrukcją działają na sto procent

Przed opalaniem

Jak przygotować się do opalania?

Trzy tygodnie przed ekspozycją słoneczną zacznij brać tabletki z beta-karotenem i przeciwutleniaczami, które uodpornią skórę, ograniczą zgubne skutki ataku wolnych rodników i sprawią, że skóra będzie miała ładniejszy odcień. Zamiast balsamu do ciała możesz używać przyspieszacza opalania.

Kiedy używać preparatu z filtrem słonecznym?

Na pytanie, czy stosować go na plaży, czy jeszcze w domu, odpowiedź jest jedna: zdecydowanie przed wyjściem na słońce. Filtr w pełni działa dopiero po ok. 15-30 minutach od nałożenia. Po rozłożeniu leżaka warto zastosować dawkę przypominającą kosmetyku, bo ochronna warstewka mogła się częściowo zetrzeć w kontakcie z ubraniem.

Na słońcu

O której godzinie słońce najlepiej opala?

Wtedy, gdy nie jest zbyt ostre. Nie powinnaś się opalać między godziną 12 a 15. To grozi poparzeniem, a nie zapewni trwałej opalenizny.

Ile kosmetyku nakładać na ciało jednorazowo?

Sporo, tak by pokryć skórę widoczną warstwą. Możesz przyjąć, że butelka (150-200 ml) powinna wystarczyć jednej osobie na 3-4 dni plażowania. Prawidłowe i częste dawkowanie produktu jest kluczem do skutecznej ochrony przed UV.

Jak często nakładać preparat?

Co 2-3 godziny i po każdej kąpieli. Kosmetyk ściera się poprzez kontakt z wodą, ręcznikiem, leżakiem, piaskiem. Poza tym - część aktywnych cząsteczek filtra zużywa się pod wpływem światła - po prostu ulega chemicznemu rozpadowi.

Czy kosmetyki wodoodporne naprawdę się nie spłukują?

Są bardziej wytrzymałe niż pozostałe, utrzymują się na skórze mniej więcej dwa razy dłużej, ale po 30-40 minutach również się spłukują. Możesz wypróbować wodoodporność na dmuchanej piłce posmarowanej kosmetykiem. Pograj nią chwilę w wodzie i sprawdź, czy kosmetyk się starł.

Po opalaniu

Co powinnam zrobić po plażowaniu?

Przede wszystkim zmyć produkty z filtrami i nałożyć kosmetyki pielęgnacyjno-kojące, zmniejszające rumień, zwalczające wolne rodniki, naprawiające uszkodzenia DNA, utrwalające opaleniznę i nawilżające.

Czy niezużyty krem mogę wykorzystać w kolejnym roku?

Na opakowaniu jest symbol słoiczka z otwartym wieczkiem i cyfrą obok, która mówi, przez ile miesięcy po otwarciu kosmetyk nie traci swoich właściwości. Ważne, by prawidłowo go przechowywać, czyli np. nie stawiać na słońcu i szczelnie zamykać opakowanie. Rozwarstwiony produkt nie nadaje się do użytku.

Więcej o:
Copyright © Agora SA