Jak dbać o loki?

Loki i fale są modne. Jakie? Naturalne, miękkie, sprężyste. Podpowiadamy, jak je pielęgnować i uzyskać ładny kształt

Na pytania odpowiada: Anna Lawenda, ekspert Kérastase

Czy włosy kręcone, poza wyglądem, różnią się czymś od prostych?

Tak, mają inną strukturę wewnętrzną. Mniej odporną. Łańcuchy keratynowe, z których zbudowane są włosy, w miejscach skrętu mają mniejszą średnicę. Przez to są bardziej łamliwe. Poza tym w 80% są to włosy suche lub bardzo suche.

Z czego wynika ich suchość?

Nie są pokryte płaszczem hydrolipidowym. Nawet u osób bardzo młodych, których włosy często mają skłonność do przetłuszczania się, sebum pokrywa jedynie obszar tuż przy skórze. Dalej wydzielina się nie przemieszcza, bo włosy mają specyficzny kształt i sebum trudno się na nich rozprowadza.

Czy kręcone włosy wymagają specjalnej pielęgnacji?

Tak, przede wszystkim mocnego odżywienia i nawilżenia. To je wzmacnia. Ponieważ są suche, tracą połysk, stają się matowe, szorstkie, pierzaste. Dlatego najlepiej sprawdzają się produkty przeznaczone specjalnie do tego typu włosów. Nie tylko odżywiają je, ale także wstępnie stylizują.

Jak? Czy szampon lub odżywka zmienią ich formę?

Podkreślają kształt loków, nadają im sprężystość. Zawierają np. polimery, silikony i inne składniki chroniące przed wilgocią. Dzięki nim loki są spójne i mają połysk.

Czy mogą też zakręcić proste włosy?

Nie, nie działają na wewnętrzną strukturę włosa, tylko na łuski. Nadają się do włosów, które

z natury mają tendencję do skrętu lub są po trwałej. Prostym włosom takie preparaty zapewniają tylko dobre nawilżenie.

Na jakiej zasadzie działają produkty do stylizacji loków?

W zależności od typu włosów albo nadają puszystość i lekkość wiotkim lokom, albo dyscyplinują i zmniejszają objętość włosów grubych, trudnych do ułożenia. Definiują kształt loków, by były regularne, niespierzone. Ponieważ kręcone włosy są suche, nie wymagają częstego mycia. Dlatego produktów do stylizacji warto używać również do odświeżenia kształtu loków, na suche włosy. Kosmetyki stylizujące przede wszystkim powlekają je filmem chroniącym przed wilgocią.

Dlaczego jest to tak ważne?

Ponieważ decyduje o trwałości fryzury. We włosach cząsteczki połączone są różnymi wiązaniami chemicznymi, m.in. wiązaniami solnymi i wodorowymi. Są one wrażliwe na wodę, którą włosy wchłaniają. W wyniku działania wilgoci wiązania odkształcają się, wracając do stanu poprzedniego, i po efektach modelowania nie ma śladu.

Czy farbowanie osłabia kręcone włosy?

Jeśli użyto farby dobrej jakości, to nie ma wpływu na kondycję włosów. Jednak zbyt agresywna koloryzacja może je osłabić, zmienić wewnętrzną strukturę i doprowadzić nawet do niekontrolowanego rozkręcenia.

Jakiego rodzaju loki są modne?

Przede wszystkim naturalne. Nie drobne pierścionki, raczej włosy miękko falujące. Obserwuje się powrót do trwałej ondulacji. Chętnie robią ją nawet młode dziewczyny, tylko w wersji trendy.

Więcej o: