Buty, które pomagają - TOMS

Jeśli chcecie zrobić coś dobrego za pomocą zakupów, zerknijcie na TOMS. Dochód z ich obuwia zawsze wspomaga jakiś szczytny cel.

Pomysł nie jest nowy, ale gotów wychwalania i kopiowania na naszym gruncie. Od jakiegoś czasu na świecie powstają marki, których jednym z powodów istnienia jest chęć pomocy zwierzętom, ludziom, chorym dzieciom czy ratowanie planety .

Jedną z takich marek jest TOMS , który wspiera dzieci w rozwijających się krajach . Wszystko zaczęło się w 2006 roku, gdy podróżnik Blake Mycoskie będąc w Argentynie zauważył, że tamtejsze dzieci nie mają butów . W ten sposób narodził się pomysł na firmę, która na każde sprzedane buty, przeznacza jedną parę dla dzieci z potrzebujących regionów. Jeszcze tego samego roku Bill wrócił ze swoimi przyjaciółmi do Argentyny i rozdał 10.000 par butów biednym dzieciom.

To świetny pomysł, bo w ten sposób klienci, znudzeni już przeróżnymi akcjami charytatywnymi, które pojawiają się w telewizji i atakują ze skrzynek pocztowych, mogą stać się darczyńcami, sami także zyskując coś dla siebie, oprócz, oczywiście, satysfakcji moralnej.

Idea TOMS przyciągnęła do siebie kolejne marki. Chęć współpracy wyraził Ralph Lauren , produkując koszulki Polo Rugby TOMS, przy kupnie 1 sztuki, kolejna trafiała do dzieci. Podobnie zrobiła marka Element Skateboards.

Do września 2010 TOMS ofiarowało biednym dzieciakom w 24 krajach milion par butów !

Buty TOMS należą do kategorii tzw. slippers , czyli wsuwanych, wygodnych, miękkich butów . Przyjmują formę tenisówek, łapci, mokasynów, a nawet koturnów i espadryli. Produkowane są najczęściej z materiału, na gumowej podeszwie. Powstają ze sztruksu, jeansu , płótna i materiału w rozmaite wzory.

Podobno są naprawdę niezwykle wygodne , i można w nich udać się na całodzienną wędrówkę, bez obawy o otarcia i bąble.

Czerwone TOMSy należą do najpopularniejszych, model Red Stone-Washed Twill Women's Classics, ok. 173 zł

Kosztują od 33 do 59 funtów (od ok. 155 zł do 277 zł) , i jak na zachodnie warunki, są niedrogie. Niestety, sklep nie wysyła na razie do Polski, choć może się to zmienić.

Mimo to, piszemy o TOMS, bo jest to inicjatywa godna uwagi i marzy nam się, że polska marka wejdzie kiedyś w taką współpracę. Kilka sezonów temu Reserved przeznaczało dochód ze swoich papierowych toreb na pomoc bałtyckim fokom , niestety była to raczej jednorazowa współpraca.

Strona butów TOMS .

Tu obejrzysz film o inicjatywie Billa Mycoskie :

 

Więcej:

Ekologiczna kolekcja Emmy Watson dla People Tree - wiosna 2011

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.