Chanel 2.55 - jak rozpoznać oryginał?

Charakterystyczne pikowanie nie znika wraz z końcem sezonu. Pojawia się za to coraz więcej podróbek - często prawie w cenie oryginału. Radzimy, jak nie dać się nabrać.

Model 2.55 Chanel wziął nazwę od miesiąca, w którym się narodził. Jak łatwo odczytać skrót, był to luty 1955 roku. Od lat torebka 2.55 jest tak samo popularna, jak i podrabiana. Jak rozpoznać oryginał?

Przede wszystkim torebka 2.55 Chanel powinna mieć równe szwy przy pikowaniu, a warto wiedzieć, że właśnie pikowanie jest najbardziej pracochłonnym zbiegiem spośród 180, które wykonuje się w trakcie produkcji jednego egzemplarza. Na zewnątrz musi widnieć logo - skrzyżowane dwie litery C, które powinny też pojawić się przy suwaku zewnętrznym zwanym Mademoiselle Lock .

Ważnym elementem jest łańcuszek na ramię - Chanel wymyśliła go zainspirowana wojskową torbą. Projektantka uznała, że długi skórzany pasek umożliwiłby kobietom wygodne zakładanie torebki na ramię, ale żeby dodać mu nowego modnego sznytu, przeplotła go z łańcuszkiem. W takiej formie istnieje do dziś.

Wewnątrz torebki odnajdziesz kieszonki - jedną pierwotnie przeznaczoną przez Chanel na pieniądze, drugą na sekretne listy. Mało, kto wie, że właśnie Coco jest matką zasuwanej kieszeni w środku damskiej torebki. Wewnątrz oryginalnej 2.55 powinnaś znaleźć numer seryjny i wszywkę z napisem "Made in France" - nigdy "Made in Paris".

Do niedawna w rozpoznaniu oryginału mogła pomóc kolorystyka. Pierwsze torebki 2.55 były produkowane ze skóry cielęcej w ulubionych przez Coco kolorach: czerni , beżu, granacie i brązie. Poza tym Chanel zażyczyła sobie, żeby wnętrze wykonano z czerwonej skóry, po to by poszukiwania kobiecych gadżetów w czeluści torebki były łatwiejsze. Obecnie kolorystyka, jak i materiał może być mylący. Model 2.55 jest dziś produkowany nie tylko ze skóry, lecz także z tweedu, satyny, dżinsu i rafii.

Jeśli prawdziwa Chanel 2.55 jest dla Ciebie nieosiągalna, zobacz jakie modele zainspirowane klasycznym dodatkiem, wyszły spod stempla Topshop.

Ceny: od 130 zł do 200 zł

Czytaj na forum: Podróbka czy inspiracja?

Więcej o: