Tapetowy renesans

Tapety mają teraz swoje pięć minut. Oby jak najdłuższe! Groszki radzą, jak skorzystać z drugiej młodości mody na bogato zdobione ściany...i zrobić swojemu mieszkaniu niekłopotliwy, ale radykalny lifting. Niech i ono odmłodnieje!

Pod polskie strzechy tapety zagościły już dawno. Początki były trudne... Do dziś zdarza się nam z rozrzewnieniem i ogromnym sentymentem wspominać beżowo-brązowe tapety w kwiatki imitujące kafelki w łazience domach naszych rodziców. Albo nieszczęsne raufazy, które miały tuszować tynkowe niedociągnięcia peerelowskich ścian. Na szczęście, jak mawiają Czesi: to se ne vrati! Ostatnimi czasy wzornictwo w dziedzinie tapet bardzo się rozwinęło, zaczęły też napływać do nas w coraz większej ilości wzory z zagranicy. Dzięki temu tapety zaczęły wkradać się znów do naszych wnętrz już kilka lat temu - aby dziś przeżywać prawdziwy renesans. Bogactwo deseni, faktur i kolorów jest w stanie zaspokoić oczekiwania najbardziej wybrednych gustów. Tapety wykonuje się z materiałów tak różnorodnych jak: winyl, bambus, sizal, papirus, akryl, papier, tkanina, welur, zamsz, flok, korek, a nawet papier czerpany - daje to, trzeba przyznać, zawodowym i amatorskim dekoratorom wnętrz duże pole do popisu.

Największą nowością jest jednak to, że w tapetowaniu przestały obowiązywać jakiekolwiek zasady. Tapety wypada kłaść już we wszystkich pomieszczeniach, od przedpokoju zaczynając, przez salon i łazienkę, a na kuchni kończąc. Możemy też wytapetować wszystkie ściany wraz z sufitem (podłogi z przyczyn oczywistych odradzamy), lub tylko niewielki ich fragment. Pamiętać należy jedynie, że jeśli mamy nierówne tynki, powinniśmy wybrać tapety z jak najgrubszą warstwą powłoki piankowej, najlepiej na bazie fizeliny. W przypadku gładzi - możemy się zdecydować na dowolny rodzaj okładziny. Do kuchni i łazienki wybierzmy ze względów praktycznych płaskie tapety winylowe, które są odporne na zmywanie, a więc i na wilgoć obecną w tych pomieszczeniach. Do holu lub przedpokoju najlepiej wybrać tapetę odporną na ścieranie. Jednak tu, podobnie jak w salonie, jej struktura nie ma już znaczenia. Przejdźmy zatem do wzornictwa...

Bardzo ciekawym pomysłem jest wprowadzenie do spokojnego, stonowanego wnętrza tapety wywołującej złudzenia optyczne. Sprawia ona, że pomieszczenie ożywa, a obserwującego zaprasza do swoistej gry.

tapeta

Dozwolone też są zestawienia kilku wzorów tapet w jednym lub dwóch sąsiadujących ze sobą pomieszczeniach. I tak obok siebie wylądować mogą tapety w kwiatki oraz poziome i pionowe pasy. Radzimy wtedy jednak utrzymać je w jednej tonacji kolorystycznej. Wygląda to bardzo ciekawie i sprawia, że mimo mnogości deseni pomieszczenie nie jest krzykliwe.

tapeta

Na rynku dostępne są również tapety wykonane z tkanin bądź je imitujące, które sprawią, że pomieszczenie wyda się o wiele bardziej przytulne. Odpowiednio dobrane mogą się zatem okazać doskonałym pomysłem do sypialni, a ciekawie skomponowane z innymi dodatkami w pomieszczeniu mogą mu nadać dowolny charakter, na przykład egzotyczny (czarna, ciężka tapeta na ścianach zestawiona z dodatkami w pasy zebry czy cętki ocelota wygląda bardzo elegnacko).

tapeta

Papierową tapetę można wykonać na zamówienie i przybrać ścianę w kolaż skomponowany z naszych ulubionych fotografii lub powtarzającego się motywu, np. zdjęcia starych drzwi czy okien. Dysponując zdjęciami wysokiej jakości możemy pokusić się o wizerunek samego siebie naturalnej wielkości na przykład na tle naszej ukochanej zatoki albo wykonujących skomplikowane ewolucje na nartach. Fototapety też przeszły ewolucję i dostępne są nawet w wersji trójwymiarowej.

tapeta

Coś naprawdę oryginalnego? Miłośnicy luksusu mogą pokusić się o usługi firmy Vescom, która na specjalne zamówienie wykona tapetę według naszego projektu, a następnie przyozdobi ją kryształkami Swarovskiego.

tapeta

Jeśli już wybierzecie swojego faworyta, polecamy wizytę w najbliższym supermarkecie budowalnym, profesjonalnych sklepach takich jak Komfort i Galpex albo na stronach: www.tapety-artfunk.ig.pl , www.gamatapet.pl , www.jvd.pl , lub www.eksim.pl . Miłego tapetowania!

Tekst: Marta Kuczewska

Więcej o: