Zdrowe potomstwo ze sztucznie wyhodowanych plemników. Przełom w medycynie?

W jednym z chińskich laboratoriów urodziły się zdrowe myszy, które zostały zapłodnione z wykorzystaniem wyhodowanych plemników. O efektach eksperymentu napisano w piśmie medycznym "Cell Stem Cell"

Badaczom udało się stworzyć plemniki dzięki komórkom macierzystym, które mogą zostać przekształcone w inny typ komórek dzięki mieszance związków chemicznych, hormonów i tkanek pochodzących z jąder.

Powstałe w wyniku działań laboratoryjnych komórki nie miała jednak formy główki i witki, a były spermatydami, które w normalnych warunkach przekształcają się w plemniki. Ta forma wystarczyła jednak, by umieścić ją w komórce jajowej samicy myszy, doprowadzić do zapłodnienia, a później do narodzin. 

Eksperci twierdzą, że to krok w kierunku leczenia niepłodności u ludzi. Docelowo, metoda mogłaby być wykorzystywana np. w przypadku chłopców, których płodność byłaby zagrożona ze względu na leczenie chemioterapią lub inne choroby powodujące zaburzenia produkcji plemników w jądrach.

Naukowcy ostrzegają jednak przed zbytnim optymizmem - aby metoda mogła być stosowana u ludzi, lekarze muszą przekonać się o jej skuteczności i braku przeciwwskazań.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.