Zielone Świątki - święto nieco przykurzone, a takie przyjemne

Wiele osób zdziwiło się w niedzielę (27.05), że sklepy były nieczynne. Bo kto jeszcze pamięta, co świętujemy w Zielone Świątki? Nasz reporter sprawdził to u warszawskich kamedułów

Kapiszony, wata cukrowa, kolorowe balony, wiatraczki, włochate pająki i gumowe żabki, drewniane i szklane pieski, koniki i rękodzieło ludowe - czyli Zielone Świątki na Bielanach, jak za dawnych lat. A w kościele bezpośrednia transmisja z wieży, gdzie na potomstwo oczekuje szczęśliwa para jeżyków.

- Kapiszony w jakiej cenie?

- Pięć złotych, ale jak pan weźmie więcej, to i za trzy złote. Kiedyś można było na odpustach kupić korki do korkowców, ale dziś coraz trudniej znaleźć producenta i pistoletów też nie ma - mówi sprzedawca.

Przed kościołem drewniana scenka, skoczne polki przycina wiejska kapela. Do tańca zaprasza ksiądz proboszcz Wojciech Drozdowicz. - W 1673 r. Papież Klemens X ustanowił odpust na warszawskich Bielanach właśnie w Zielone Świątki, czyli uroczystość zesłania Ducha Świętego. Z katedry św. Jana na Starówce przypłynął Wisłą obraz św. Bonifacego i przez wieki był to największy odpust w Warszawie, na Bielany zjeżdżali się wszyscy od biedoty po szlachtę - opowiada ks. Drozdowicz.

27 maja 2012 roku, podobnie jak przed 339 laty na Bielany znów przypłynął św. Bonifacy, był tez wykład prof. Macieja Luniaka o ptakach, które w locie jedzą, kochają się. - Żeby uzyskać odpust, trzeba było pojednać z Bogiem, pomodlić za papieża, przyjąć komunię i przejść od tramwaju do kościoła (ok. kilometra), ewentualnie zatańczyć jedną poleczkę przed kościołem. Ten ostatni warunek wymyśliłem ja, spadkobierca bielańskich kamedułów - tłumaczy ks. Drozdowicz.

Inne odpusty warte uwagi

Odpust parafialny to największe wydarzenie roku w każdej parafii. Tzw. imieniny parafii odbywają się zazwyczaj w dniu patrona danej parafii. Czasem kilka razy w roku.

Odpust w Licheniu (14-15 sierpnia)

 

Odbywa się co roku 14 i 15 sierpnia. Organizuje je proboszcz Bazylika Matki Bożej Bolesnej Królowej Polski. Na odpusty do Lichenia co roku zjeżdżają się tysiące Polaków. 14 sierpnia jest przeznaczony głównie dla rodzin gromadzących się na nieszporach w licheńskim sanktuarium. 15 sierpnia - główny dzień świętowania. Tradycje mszy odpustowych w Licheniu sięgają XIX w. czyli początków sanktuarium maryjnego.

Jarmark Jakubowy (20-22 lipca)

 

Organizuje go Bazylika Archikatedralna św. Jakuba oraz miasto Szczecin. Jarmark Jakubowy jest pod względem wielkości zaraz po gdańskim jarmarku dominikańskim. Dostaniemy tu produkty regionalne z całej Polski, rękodzieło, kolekcje numizmatyczne i wiele innych różności. Jarmark ma nie tylko zachęca do uczestnictwa w mszach odpustowych, ale też doskonale promuje samo miasto.

Emaus (poniedziałek wielkanocny)

 

Najpopularniejszy odpust małopolski. Emaus, przypomnimy, było miastem opisywanym przez św. Łukasza apostoła. Wtedy to Jezus objawił się dwóm apostołom. Emaus organizowany w krakowskim Zwierzyńcu jest dowodem na to, że poza religijnymi obchodami jest czas na przyjemności, a nawet na edukację. Nie tylko możemy kupić emausowe zabawki, ale też zobaczyć jak te dawne je robiono. Tradycję tego odpustu wspiera Muzeum Historyczne Miasta Krakowa.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.