Zaprojektuj perukę w stylu Marii Antoniny dzięki aplikacji V&A Museum

Masz chwilę przerwy? Albo potrzebujesz odrobiny relaksu? Londyńskie muzeum Wiktorii i Alberta przygotowało specjalną aplikację, dzięki której stworzysz swoją własną perukę w stylu Marii Antoniny.

Pod koniec XVIII wieku fryzurowe szaleństwo na francuskim dworze osiągnęło swoje apogeum. Wszystko za sprawą Marii Antoniny, a dokładniej jej osobistej kreatorki mody Rose Bertin oraz stylisty fryzur Monsieur Leonarda

Strzelista fryzura zwana "pouf" pojawiła się po raz pierwszy na głowie Marii Antoniny wiosną 1774 roku. Monstrualnej wielkości fryzury (ich wysokość mogła dochodzić nawet do 1,5 metra), budowane na sztywnych podkładach i stelażach zwanych chinion, wykonywano z włosów naturalnych oraz specjalnych sztucznych dopinek z włosów ludzkich oraz końskiej szczeciny. Do utrwalania fryzury wykorzystywano świński tłuszcz, który spajał wszystko w jedną, misterną konstrukcję.

Tak przygotowaną fryzurę ozdabiano niezliczoną ilością ozdób, w tym celu używano ptasich piór, klejnotów, koronek i tiulu, sztucznych owoców i kwiatów, wypchanych ptaków oraz figurek. Następnie włosy obficie pudrowano. Do tego celu używano mąki ryżowej lub lekko rozdrobnionej skrobi. Obowiązującym kolorem była biel lub odcień jasnoszary, ale korzystano też z pudru barwionego na odcień jasnofioletowy, różowy, niebieski oraz żółty.

Dama, która "otworzyła" swoją fryzurę po 9 miesiącach

Fryzury tego typu było nie tylko bardzo czasochłonne, ale przede wszystkim niezwykle kosztowne. Starano się więc jak najdłużej utrzymać misterną konstrukcję w należytym porządku, a co za tym idzie, włosów nie rozczesywano, nie myto, "naprawiano" za pomocą klejącej pomady, znów obficie pudrowano, a często spano w pozycji półsiedzącej. Przykry zapach starano się maskować za pomocą skrobiowego pudru z kwiatem pomarańczy, lawendą czy kłączem kocaćca.

Misterna konstrukcja stawała się często domem wielu insektów, wieść niesie, że potrafiły zagnieść się w niej nawet gryzonie ( podobno Lady Coke of Norfolk poroniła odkrywając w swojej peruce myszy). Aby ulżyć dokuczliwym kąsaniom, korzystano z pięknie wykonanych drapaczek na długiej rączce. Przydatnym urządzeniem był również  mały młoteczek (mógł być metalowy, ale zdarzały się złote i srebrne!), za pomocą którego eliminowano uciążliwych lokatorów.

Fryzura, która wyraża uczucia

Wbrew pozorom pouf nie był tylko ekstrawaganckim przejawem szalonych stylistów fryzur, ale służył przede wszystkim do przekazywania ważnych informacji. Za pomocą "pouf au sentiment" wyrażano uczucia, a "pouf a la circonstance" upamiętniano ważne wydarzenia. Najsłynniejsza fryzura upamiętniająca zwycięstwo francuskiej fregaty "La Belle Poule" zachwycała włosami misternie upiętymi w pukle imitujące morskie fale i przyozdobiona miniaturowym modelem tego statku.

Bądź jak Monsieur Leonard

Chcesz poczuć się jak sławny stylista fryzur Marii Antoniny? Dzięki aplikacji, którą znajdziesz na stronie londyńskiego muzeum Victoria&Albert wyczarujesz prawdziwy pouf, ozdobisz go według własnego uznania, a następnie będziesz mógł podzielić się efektami swojej pracy ze znajomymi.

Fryzury stworzone przez nas

Peruka w stylu Marii AntoninyPeruka w stylu Marii Antoniny Dagmara Łacny Autorka: Dagmara Łacny

Peruka Marii AntoninyPeruka Marii Antoniny Autorka Natalia Stachacz Autorka: Natalia Stachacz

Zobacz wideo
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.