Przewodnik po eko tkaninach. Czym jest Tencel Modal, a czym Lenzing Ecovero?

Coraz częściej słyszy się o zrównoważonej modzie w kontekście dbania o środowisko. Temat ten staje się bliższy konsumentom, którzy zwracają coraz większą uwagę na etyczność procesu powstawania ubrań, a także na tkaniny, z jakich są one wykonane. Powinny być dobre nie tylko dla naszej skóry, ale również dla ekosystemu.

Włókna z recyklingu

Wykorzystywanie tkanin z recyklingu w produkcji kolekcji, pomaga ograniczać zużycie surowców pierwotnych. Poza tym, do ich wyrobu wykorzystywane są materiały, które w innym wypadku trafiłyby na wysypisko śmieci. Dzięki temu stare i bezużyteczne przedmioty zyskują nowe życie i pozwalają nam cieszyć się pięknymi ubraniami w duchu eko! Produkowanie materiałów z recyklingu, w zastępstwie ich tradycyjnych odpowiedników, pomaga redukować emisję gazów cieplarnianych, a także zużywać mniej wody i energii. 

  • Bawełna z recyklingu - ta tkanina powstaje z odpadów produkcyjnych lub ze zużytej odzieży. Dzięki temu ubrania, które miały wylądować na wysypisku śmieci zyskują nowe życie. Do jej produkcji zużywa się mniej wody, energii i zasobów naturalnych niż w standardowym procesie produkcyjnym
  • Poliamid z recyklingu - powstaje z odpadów takich jak sieci rybackie, odpady przemysłowe, ubrania z nylonu, czy zniszczone dywany. Te materiały są najpierw selekcjonowane, a następnie czyszczone, rozdrabniane i przetwarzane w nowe tkaniny. 
  • Poliester z recyklingu - jest wykonany między innymi z plastikowych butelek PET i innych surowców post-konsumpcyjnych. Do produkcji konwencjonalnego poliestru wykorzystuje się ropę naftową, dlatego jego odpowiednik z recyklingu pomaga ograniczać zużycie tego nieodnawialnego źródła energii. Poliester z recyclingu ma taką samą jakość, jak ten tworzony w tradycyjny sposób.
  • Wełna z recyklingu - jest tworzona z resztek oraz zużytych wyrobów włókienniczych. By miała tak samo wysoką jakość, jak ta uzyskiwana w konwencjonalny sposób, można połączyć ją z nowymi włóknami.

Tkaniny na bazie celulozy drzewnej

Tkaniny na bazie celulozy drzewnej są przez niektórych nazywane tkaninami przyszłości. Są bardzo przyjemne dla skóry, a do tego bezpieczne dla środowiska.

  • LENZING ™ ECOVERO ™ - to specjalny typ wiskozy, który jest wytwarzany z certyfikowanej celulozy drzewnej. Jest ona pozyskiwana wyłącznie z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony, gwarantujący ich ponowne zalesienie. Dodatkowo, proces jej wytwarzania zapewnia do 50% mniej emisji dwutlenku węgla w porównaniu do produkcji konwencjonalnej wiskozy! Włókna te nie zanieczyszczają wód mikroplastikiem i są bardziej przyjazne dla środowiska.
  • TENCEL™ Lyocell - to kolejne włókno celulozowe, które jest pozyskiwane z drewna eukaliptusowego, z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Plusem jest to, że ten materiał jest biodegradowalny! Sam proces jego wytwarzania ogranicza do minimum zużycie energii i wody.
  • TENCEL™ Modal - jest pozyskiwany z drewna bukowego z lasów zarządzanych w sposób zrównoważony. Produkcja odbywa się z poszanowaniem środowiska naturalnego. Stosowany tu obieg zamknięty procesu przyczynia się do redukcji zużycia energii, mniejszego zanieczyszczenia wody i ograniczenia emisji dwutlenku węgla podczas produkcji.

Włókna organiczne

Włókna organiczne to włókna pochodzenia roślinnego. Są wytwarzane w zrównoważony sposób, a podczas ich uprawy nie wykorzystuje się nasion GMO czy nawozów sztucznych. Takie włókna nie różnią się właściwościami od tych wytwarzanych w sposób konwencjonalny.

Gdzie szukać eko tkanin? I w które warto zainwestować?

W związku z tym, że coraz częściej mówi się o modzie zrównoważonej, konsumenci zaczęli zwracać większą uwagę na źródło pochodzenia materiałów oraz na proces ich produkcji. Dzięki temu coraz więcej sklepów sieciowych decyduje się na zmiany, które przyczyniają się do bardziej ekologicznego procesu produkcji, zminimalizowania użycia jednorazowego plastiku i do mniej szkodliwego oddziaływania branży odzieżowej na środowisko. Odpowiedzialne podejście firm do procesu produkcji mody jest jednym z czynników, który determinuje decyzje zakupowe klientów. Coraz częściej na tej podstawie dokonują wyboru miejsca na shopping.

Eco Aware: Kombinezon z fakturowanej tkaniny 239,99 PLN, PREMIUM Kamizelka z lnu i EcoVero 259,99 PLN Eco Aware: Kombinezon z fakturowanej tkaniny 239,99 PLN, PREMIUM Kamizelka z lnu i EcoVero 259,99 PLN fot. Reserved

Ubrania z metką Eco Aware

LPP to polskie przedsiębiorstwo odzieżowe, które już od kilku lat koncentruje się na przyjaznych środowisku rozwiązaniach. W ubiegłym roku zupełnie wyeliminowano plastik z opakowań do wysyłki zamówień online marki Reserved i Mohito. Dzięki temu do obiegu trafiło aż o 255 ton plastiku mniej. W tym samym roku do zamówień online marek Cropp, House i Sinsay wykorzystano wyłącznie folię z recyklingu. W kwestii opakowań mają zostać wprowadzone jeszcze większe zmiany. Firma zapowiada, że do 2025 roku z ich opakowań zniknie jednorazowy plastik, a już za dwa lata wszystkie kartony używane przez firmę będą pochodzić z recyklingu, albo będą mieć certyfikat FSC.

Linia Eco Aware to materiały przyjazne środowisku, pochodzące ze sprawdzonych źródeł. W 2021 roku aż 25% odzieży wyprodukowanej przez LPP ma być wyprodukowane z metką Eco Aware! To ogromny krok w kierunku redukcji szkodliwego oddziaływania branży mody na środowisko, dlatego już teraz polecamy szukać ubrań z linii Eco Aware.

Jakie inne materiały wytwarzane w zrównoważony sposób znajdziemy w kolekcjach marek należących do LPP?

  • SORONA® DUPONT - to materiał wytworzony w 37% z cukru kukurydzianego. Może być zamiennikiem nylonu lub poliestru. Produkcja tej tkaniny redukuje emisję gazów cieplarnianych aż o 63%, w porównaniu do wytwarzania nylonu!
  •  Naia™ Eastman - to celulozowe włókno pozyskiwane z lasów sosnowych i eukaliptusowych. Jest alternatywą dla acetatu. Materiał ten posiada certyfikat, który gwarantuje produkcję włókna bez użycia niebezpiecznych chemikaliów.
  • REPREVE® Polyester - to włókno, które jest wykorzystywane w liniach Eco Aware między innymi do produkcji ubrań jeansowych czy kurtek. Jest ono wytwarzane ze zużytych butelek PET poddanych recyclingowi. Jego produkcja w porównaniu do konwencjonalnego poliestru ogranicza zużycie energii elektrycznej o 45%, wody o 20% i zmniejsza emisje gazów cieplarnianych o ponad 30%.