Prostowanie włosów: prostownica czy zabieg w salonie fryzjerskim?

Jeśli prostujesz włosy, zadbaj o ich odpowiednią pielęgnację. Wybór prostownicy też ma duże znaczenie. A może lepiej postawić na prostowanie keratynowe albo chemiczne w salonie fryzjerskim? Przeczytaj, co radzi Paweł Matracki, Mistrz Świata Fryzjerstwa Artystycznego OMC Frankfurt 2014, ambasador marki Biovax.
Prostowanie włosów Prostowanie włosów Shutterstock

Jaką prostownicę wybrać?

Na co zwrócić uwagę wybierając prostownicę do włosów?

Na możliwość regulacji temperatury. Włosy zniszczone, również na skutek intensywnych zabiegów chemicznych, a także cienkie i delikatne, wymagają zastosowania niższych temperatur podczas prostowania włosów (do 170 C). Zdrowe włosy, naturalnie kręcone, mogą być "traktowane" zakresem temperatur do 200 C, natomiast włosy grube, gęste, o mocnym, drobnym skręcie potrzebują temperatur od 200-230 C.

Równie istotne są płytki, a w zasadzie ich powłoka. Najlepsze będą tytanowo-ceramiczne - gwarantujące trwałość i wygodę stosowania, lustrzane - niezwykle gładkie, zapewniające równomierne rozprowadzanie ciepła, czy diamentowe - odporne na zarysowania, które doskonale prostują włosy trudne do ułożenia o silnym skręcie.

Przydatna jest również funkcja jonizacji, która ogranicza puszenie i elektryzowanie się włosów.

Zobacz też: wyszczuplające fryzury dla okrągłej twarzy >>

Zdjęcie Tondeo Cerion Wave
Tondeo Cerion Wave
  • Rodzaj: Karbownica
  • Powłoka: Turmalinowa
  • Temperatura max.: 210 st. C
  • Moc: 130 W
w okazje.info
Jak prawidłowo prostować włosy Jak prawidłowo prostować włosy Shutterstock

Jak prawidłowo prostować włosy?

Po pierwsze prostownica nie jest urządzeniem codziennego użytku. Po drugie przed każdym jej użyciem należy bezwzględnie zastosować produkt chroniący włosy przed uszkodzeniami powstałymi na skutek działania wysokiej temperatury. Tu najlepiej sprawdzą się produkty w formie płynów dwufazowych o oleistej konsystencji, które otaczają włos ochronnym filmem, tworząc barierę termiczną, dodatkowo posiadają lekką formułę i nie powodują sklejania włosów.

Koniecznie zadbaj o to, by włosy przed prostowaniem były czyste, na włosach nie powinno być żadnych pozostałości po środkach do stylizacji, takich jak pianka czy lakier.

Po trzecie nawilżaj i odżywiaj włosy regularnie. Poza stosowaniem odżywki po każdym myciu włosów, co najmniej dwa razy w miesiącu używaj regenerującej maski (np. Biovax).

Po każdym użyciu prostownicy na długości i końce włosów zastosuj olejek, np. arganowy - zadba on o odpowiednie nawilżenia włosów, zabezpieczy końce przed uszkodzeniami i dodatkowo wygładzi fryzurę.

Ważna jest także sama procedura prostowania włosów: Podziel włosy na mniejsze sekcje, każde pasmo przeprasuj prostownicą nie więcej niż dwukrotnie.

Zobacz też: 7 grzechów głównych w pielęgnacji włosów >>

Zdjęcie Babyliss Pro BAB2151E
Babyliss Pro BAB2151E
  • Rodzaj: Karbownica
  • Powłoka: Ceramiczna
  • Temperatura max.: 200 st. C
  • Moc: 20 W
1 opinia w okazje.info
Chemiczne prostowanie włosów Chemiczne prostowanie włosów Shutterstock

Chemiczne prostowanie włosów

Kobietom, które często używają prostownicy, polecam rozważenie bardziej trwałych rozwiązań, które ograniczą przesuszenie włosów oraz uszkodzenia mechaniczne powstałe na skutek częstego stosowania urządzenia. Mam na myśli chemiczne prostowanie włosów, które jest zabiegiem jednorazowym, gwarantującym idealne wygładzenie włosów - w tym wypadku istnieje konieczność powtarzania zabiegu na odroście.

Zabieg ten nie jest bardziej inwazyjny niż pozostałe zabiegi chemiczne, a jedynym ograniczeniem do jego wykonania jest to, że włosy nie mogą być rozjaśnione. Efektem są idealnie wyprostowane włosy o pięknym połysku.

Zdjęcie Prostownica Grundig GMK0200 HS 2930
Prostownica Grundig GMK0200 HS 2930
w okazje.info
Keratynowe prostowanie włosów Keratynowe prostowanie włosów Shutterstock

Keratynowe prostowanie włosów

Alternatywą dla trwałego prostowania jest prostowanie keratynowe, zwane również nawilżaniem keratynowym. Jest to zabieg mniej inwazyjny, którego efekty utrzymują się średnio do 5 miesięcy i zależą od stopnia skręcenia włosów. Oba zabiegi sprawią, że codzienne użycie prostownicy będzie bezzasadne, a tym samym ograniczą czas stylizacji i zadbają o zdrowie i piękny wygląd włosów.

Zobacz też: testujemy keratynowe prostowanie włosów. Efekty? >>

Zdjęcie BaByliss MS21E
BaByliss MS21E
  • Rodzaj: Karbownica
  • Powłoka: Ceramiczna
3 opinie w okazje.info
Więcej o: