Domowy pedicure - krok po kroku

Zmiękczenie i odświeżenie
Zabieg rozpocznij od kąpieli stóp. Do miski z ciepłą wodą dodaj tabletki musującej do pedicure. Dzięki mentolowi, zmiękczają naskórek, odświeżają i relaksują stopy. Dodatkowo działają antyseptycznie. W przypadku dużych zrogowaceń do kąpieli dodaj jeszcze dwie łyżki soli kuchennej. Wspomoże działanie rozmiękczające naskórek. Stopy mocz od 10 do 15 minut.
Zobacz też: Jak prawidłowo usuwać skórki >>
![]() |
![]() |
![]() |
Multisort Zestaw do manicure i pedicure | SCHOLL Zestaw do manicure i pedicure | Zwilling Akcesoria manicure i pedicure |
Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? | Sprawdź ceny ? |

Usunięcie naskórka
Podstawą pedicure jest usunięcie zrogowaciałego naskórka. Do tego celu najlepsza jest gruboziarnista tarka. Jeśli masz stary pumeks, wyrzuć go. Jest siedliskiem bakterii i grzybów! Najlepsze są tarki z różną gradacją, po jednej stronie gruboziarnistą, po drugiej drobnoziarnistą. Gruboziarnista świetnie nadaje się do początkowego etapu zabiegu - usunięcia nadmiaru zrogowaceń. Drobnoziarnista natomiast na koniec ładnie wygładza skórę.
Zobacz też: czy warto kupić profesjonalną frezarkę do paznokci? >>

Obcinanie i polerowanie paznokci
Po pozbyciu się chropowatego naskórka, pora skupić się na paznokciach. Obetnij je na prosto, zapobiegniesz ich wrastaniu. Brzegi lekko zaokrąglij pilnikiem. Skórki odsuń drewnianym patyczkiem lub specjalnym kopytkiem. Po moczeniu powinny łatwo dać się odsunąć, ale jeżeli nadal są zbyt suche, użyj zmiękczacza - cuticle remover.
Zobacz też: jak piłować paznokcie, żeby miały ten sam kształt >>
Jeżeli masz tzw. zadziorki, czyli odstające skórki, ostrożnie wytnij je cążkami. Paznokcie warto delikatnie wypolerować, zwłaszcza gdy nie malujesz ich lakierem. Będą gładkie i lśniące. Do polerowania paznokci najpierw użyj bloku matującego. Wygładzi powierzchnię paznokci. Następnie bloku polerskiego, tzw. polerki minutki, która nadaje efektowny połysk.

Peeling wygładzająco-odżywczy
Aby stopy były gładkie, delikatne, nawilżone, zrób peeling. Szczególnie polecam peeling cynamonowy. Wystarczy łyżka brązowego cukru, 2 łyżki miodu i łyżeczka cynamonu. Wymieszaj wszystkie składniki i wmasuj w stopy. Peeling możesz też zrobić na bazie soli z dodatkiem oleju i ulubionych olejków eterycznych.
Zobacz też: jak zrobić samodzielnie kosmetyki z owoców i warzyw >>

Wspomaganie
Do codziennej pielęgnacji stóp stosuj kremy. Polecam preparaty z mocznikiem, które działają nawilżająco, złuszczająco i regulują procesy rogowacenia naskórka. Jeżeli decydujesz się na malowanie paznokci, pamiętaj aby je odtłuścić. Nie zapomnij również o bazie pod lakier, która chroni płytkę paznokciową przed przebarwieniami i zwiększa przyczepność lakieru.