Puszkiem i pędzlem...czyli ABC pudrowania

Puderniczka - romantyczny talizman czy markowy gadżet? Kryje magiczny pyłek rozświetlający twarz czy zmielone minerały i związki chemiczne reagujące ze skórą?
Pudry transparentne zestawienie Pudry transparentne zestawienie Fot. Shutterstock

Pudry

Od wieków stosowane były do bielenia skóry lub jej przyciemniania, matowienia i nabłyszczania. Do dziś to kosmetyki niezastąpione i wielofunkcyjne. Są uwielbiane przez makijażystów, szczególnie te w wersji sypkiej, na bazie składników mineralnych. Jednak jeszcze niedawno odmawiano im wszelkich zalet, twierdząc, że zalepiają pory skóry i uniemożliwiają jej oddychanie. Tak zachowywały się pudry wytwarzane na bazie mąki, najczęściej ryżowej. Pod wpływem potu i łoju pęczniały, tworząc na skórze kleistą maź. Nowoczesne pudry mają zupełnie inny skład, bazujący na talku. Prócz poprawiania urody, są dla skóry dobrodziejstwem: mają właściwości lecznicze i ochronne - stanowią znakomitą barierę ochronną przed słońcem i wiatrem.

Pędzle do makijażu Pędzle do makijażu Fot. Shutterstock

Rodzaje pudrów

Pudry różnią się od siebie strukturą, stopniem miałkości, sposobem związania i krycia.

Pudry sypkie: są najbardziej uniwersalne. To głównie talk i inne minerały plus pigmenty. Mogą zawierac też proteiny jedwabiu, substancje nawilżające, filtry słoneczne (niektóre minerały same w sobie są ekranami słonecznymi). Utrwalają i matuja podkład, dając całkowicie naturalny efekt.  Można nakładac je kilkoma warstwami bez obaw, że stworzą maskę. Namiar kosmetyku zawsze można strzepnąc ze skóry. Najczęściej tego typu pudru używa się do porannego makijażu, jednak jeśli wieczorem nie masz czasu na kompletny demakijaż, a zależy ci na szybkim retuszu, woal sypkiego pudru znakomicie odświeży twarz, pozostając niemal niezauważalny.

Pudry w kamieniu - zawierają substancje wiążace je w stałą formę. Mogą byc przeznaczone do skóry suchej ( to te z większą ilością wosków, dające satynowy efekt makijażu) lub do cery z tendencją do przetłuszczania się ( pochłaniające sebum). To kosmetyki, które zwykle nosi się w kosmetyczce, by sięgnąc po nie, gdy nos się zacznie błyszczec. Jeśli stosujesz je oszczędnie, do zmatowienia cery, to nawet wielokrotne poprawki w ciągu dnia nie powinny spowodowac katastrofy - widocznych plam z pudru.

Pokłady w kamieniu - to produkty, które zachowują się jak pudry i podkłady w jednym. Mam tu na myśli kompakty przeznaczone do skóry tłustej i mieszanej, w odróżnieniu od tych kremowych przeznaczonych do skóry suchej. Są one mocno kryjące ( zwłaszcza nakładane na mokro), znakomicie maskują rozszerzone pory, absorbują sebum, zapewniają ultramatowe wykończenie. Trzeba jednak postępowac z nimi ostrożnie, bo jesli nałożysz zbyt wiele wartsw, mogą zbic się w grubą skorupę, co da zdecydowanie zły efekt.

Bronzery

1. Luminys Pupa, wypiekany, marmurkowy 86zł/9g

2. Soft Lights Smashbox, rozświetlający, mozaikowy 140zł/8,5g

3. Tropiques Minerale Lancome, sypki, mineralny 170zł/9g

4. Bronzing Powder Compact Artdeco, z filtrem SPF 12 100zł/8g

5. Teracotta Guerlain, rozświetlający 200zł/10g

6. Glam Bronze L'Oreal Paris, puder+róż 57zł/6g

Bronzery

1. Bronze Goddess Estee Lauder, dostępny w wersji matowej i z lśniącymi drobinkami 176zł/21g

2. Shimmer Brick Compact Bobbi Brown, mozaikowy, rozświetlający 192zł/10,3g

3. Bronzer Shiseido, nawiżająco - matujący 148zł/12g

4. Le Prismissime Givenchy, mozaika odcieni matujących i lśniących 224zł/12g

Modelowanie kolorem i światłem

Generalna zasadą doboru pudru jest zgranie go z karnacja i podkładem. Najlepiej, by był o pół tonu jaśniejszy od skóry, bo w trudnych warunkach zewnętrznych, a za takie należy uznac przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach lub ekspozycję na działanie słońca, puder zawsze nieco ciemnieje. Większośc pudrów sypkich i tych w kamieniu produkowana jest w wąskiej gamie kolorystycznej 3-4 odcieni, które wcale nie są bardzo zróżnicowane. Warto pamiętac, że puder niemal nie barwi, tylko delikatnie zmienia ton makijażu w ciepłą lub chłodną stronę.

Puder z różowym pigmentem znakomicie tuszuje zmęczenie. Jest doskonały gdy cera jest ziemista, szarawa. Ożywiającą moc ma także puder bananowy, który kryje również brązowe plamki. Inne pudry korekcyjne to te z pigmentami zielonkawymi, służące do krycia zaczerwienien np. rumienia czy popękanych naczynek.

Bardzo lubiana kategorią są bronzery. Służą do ocieplania karnacji i modelowania owalu twarzy. Mogą byc nakładane na całą twarz lub tylko na kości policzkowe, na róż. Można nimi także przyciemniac te partie twarzy, które chcesz wyszczuplic, tworząc na nich delikatny cień. Specjalną kategorią bronzerów są terakoty, które dają efekt opalenizny. Ich cechą charakterystyczną jest to, że nakłada się je tylko raz dziennie. Nie należy powielac aplikacji, bo bardzo ciemnieją.

Piekny efekt na skórze dają pudry mozaikowe, złożone z kilku kolorów, które sie mieszają i uzupełniają wzajemnie. Każdy kolor spełnia inną funkcję. Taki koktajl odcieni najlepiej rozświetla, tuszuje zmęczenie i inne niedoskonałości.

 Znakomity rezultat można uzyskac, stosując pudry z mieniącymi się drobinkami, które odbijają światło. Działają jak minilusterka - twarz po ich zastosowaniu wydaje się promienna, wygładzona. Iskrzące pigmenty można nakładac na całą twarz albo tylko na wybrane partie, np. policzki, pod oczy, a nawet na powieki. Mieniące się pudry najczęściej występują w postaci sypkiej lub w perełkach. W pędzlach często mają większą zawartośc brokatu i znakomicie nadają się do oprószenia dekoltu, ramion i fragmentów twarzy. Uwaga! Błyszczących pudrów powinny unikac osoby o rozszerzonych porach, drobinki mogą je dodatkowo uwydatnic.

W kamieniu

1. Anti Shine Mattitude Astor, matujący 27,21zł/14g

2. Diorskin Forever Dior, supernaturalny 209zł/14g

3. Poudre Compacte Radiance Yves Saint Laurent, rozświetlający 185zł/8,5g

4. Lasting Silk Giorgio Armani, podkład w kompakcie 225zł/9g

5. Matifying Compact Powder Sephora, matujący 55zł/11g

Jak nakładac?

Są dwie szkoły: puszek i pędzel. Jeden i drugi przede wszystki musi byc czysty, czyli często prany. Proponuj pranie w antybakteryjnym płynie do mycia twarzy. Pamiętaj, że na brudnym puszku, który wchłania pot i sebum, znakomicie rozwijają sie bakterie, które z łatwościa przedostają się na skóre, powodując wypryski.

Pędzel do pudru powinien byc duży, z okrago wyprofilowanym włosiem, na długiej rączce. do nakładnaia terakoty - krótszy, z lekko ściętym ukośnie włosiem.

Puszek do sypkiego pudru jest dośc gruby, "włochaty" lub aksamitny. Jak go używac? Nasyp na puszek odrobinę pyłku i wgniec go w skórę miejsce przy miejscu. Do pudrów w kamieniu dołączane są puszki z cienkiej gąbki lub lateksu, które jednak pod wpływem prania dośc szybko się niszczą, wykruszają. Na szczęście łatwo dokupic dodatkowy puszek w perfumerii.

Sypkie

1. Blended Face Powder Clinique, do skóry wrażliwej 121zł/35ml

2. True Match L'Oreal Paris, mineralny, z pędzelkiem 69zł/7,2g

3. Poudre Universelle Libre Chanel, delikatnie rozświetlający 194zł/30g

4. Loose Powder Inglot, matujący 36zł/30g

5. Poudre Scintillante Peggy Sage, nabłyszczający 55,40zł/8g

6. Soft Mat Manhattan, matujący 29zł/20g

7. Illimination Helena Rubinstein, rozświetlający 170zł/20g

8. Aera Teint Mineral Vichy, mineralny podkład w pudrze 90zł/5g

9. Mineral Powder Babor, mineralny podkład w pudrze 108zł/20g

Mozaikowe, korygujące

1. Meteorites Perles Guerlain, w perełkach, rozświetlający 205zł/30g

2. Face Pearls Avon, rozświetlający w perełkach, 47,90zł/20g

3. Prisme Libre Givenchy, mozaikowy 215zł/20g

4. Meteorites Voyage Guerlain, mozaika rozświetlajaca z wymiennym wkładem 594 zł wkład 200zł/7g

5. Radiant Loose Powder Sephora, rozświetlający 39zł/5g

6. Diamonds Powder Golden Rose, nabłyszczający 32,90zł/4,5g

Więcej o:
Copyright © Agora SA