Jak kochają millenialsi?

Dobra zabawa, fascynacja nowością, wzrok utkwiony w smartfonie i przelotne, hedonistyczne znajomości. Czy to trafna charakterystyka współczesnych młodych? Jak kochają? Czy planują rodzinę? Jak odnajdują się w damsko-męskich relacjach? Przygotowany z okazji święta zakochanych raport Sympatia.pl pozwoli poznać odpowiedzi na tak postawione pytania. Badanie zrealizowano wspólnie z instytutem badawczym IPSOS Polska.

Nowi znajomi? Tak, ale z umiarem?

Mogłoby się wydać, że millenialsi to zwierzęta społeczne. To prawda, ale jest jedno "ale"... Młodzi wolą spędzać czas w gronie sprawdzonych przyjaciół i czują się nieswojo wśród nowych, zupełnie obcych sobie osób. Dlatego najczęściej nowe osoby poznają w szkole, na uczelni i podczas dodatkowych zajęć (72 proc.) lub w swoich kręgach koleżeńskich (63 proc.).

Dla millenialsów świat wirtualny jest przedłużeniem tego realnego. Te przestrzenie płynnie się przenikają i uzupełniają. Młodzi nie próbują ich oddzielać. Ale czy szukają przyjaciół w internecie? Niekoniecznie? Na pewno rzadziej niż ich starsi koledzy (odpowiednio 68 proc. do 84 proc.). A jeśli nawet poznają innych online, zwykle przy okazji grając w gry i odwiedzając tematyczne serwisy.

randka randka Fot. gpointstudio / shutterstock.com

Na randki mamy jeszcze czas

Na randki mają jeszcze czas. Młodzi w internecie chcą pogadać, miło pogawędzić, gdy akurat brakuje im pomysłu na spędzenie wieczoru. Internetowe relacje millenialsów rzadziej kończą się w tzw. "realu". A ponieważ deklarują, że na trwałe związki i wielkie miłości mają jeszcze czas, serwisy datingowe są dla nich głównie polem do eksploracji i zbierania nowych doświadczeń. Eksperymentują, ale rzadko są gotowi przenosić te relacje poza internet.

W kontaktach damsko-męskich pozostają raczej w tradycyjnych rolach. Młode kobiety na randkę pójdą, jeśli zostaną na nią zaproszone. Panuje przekonanie, że to chłopak powinien inicjować randki (53 proc.). Zaledwie 5% respondentów wskazuje dziewczynę jako tę, która powinna zrobić ten pierwszy krok. Ta teoria ma swoje odzwierciedlenie w praktyce ? mężczyźni częściej niż kobiety zapraszają na randki (61 proc.). Natomiast co trzecia randka, na które chodzą młodzi, to wspólna decyzja obu partnerów.

mapa miłości mapa miłości fot. Shutterstock

Jeśli kochać, to do szaleństwa

Miłość to według młodych najważniejszy "budulec" udanego związku. Trwałość związku zagwarantuje porozumienie między parterami, którzy spróbują wspólnie rozwiązywać swoje problemy (69 proc.) oraz będą robić wspólne plany na przyszłość, dzielić poglądy i zainteresowania.

rodzina rodzina fot. Shutterstock

Małżeństwo i rodzina?

Zdecydowana większość młodych chce założyć rodzinę i mieć dzieci (9 na 10 badanych), chociaż jeszcze o tym nie myślą i twierdzą, że na realizację tego celu mają jeszcze czas. Chcą się bawić, próbować nowych rzeczy. Często mają poczucie, że wiązanie się z kimś na takim etapie tylko przeszkadza w dobrej zabawie, jednak są otwarci na bliższe relacje, jeżeli taka możliwość się pojawi.

Natomiast samą rodzinę definiują poprzez związek dwojga ludzi, ale z dziećmi (30 proc. badanych). Warto podkreślić, że chodzi o związek sformalizowany, a więc małżeństwo. Ślub najchętniej braliby mając 25 lat. Dziecko na świecie powinno pojawić się natomiast dwa lata później.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.