Jak zostać projektantem mody? Poradnik (nie tylko) dla maturzystów

Inspirują cię takie nazwiska jak Alexander McQueen, Coco Chanel, Stella McCartney, czy rodzimi Gosia Baczyńska lub Maciej Zień? Czy twoją pasją jest moda, a zawodowym marzeniem jej projektowanie? Zastanawiasz się jak zostać designerem? Pomysłów jest wiele. Możesz oczywiście liczyć na szczęście i cierpliwie czekać, aż znajdziesz się we właściwym miejscu o właściwym czasie. Ale możesz też swemu szczęściu dopomóc i czas oczekiwań wypełnić edukacją kierunkową.

Kierunek: ASP!

Jeśli myślisz o tym zawodzie na poważnie, koniecznie musisz rozważyć kierunek Projektowanie Ubioru na Akademii Sztuk Pięknych. Najlepiej w Łodzi. Dziś wciąż jest to bezkonkurencyjnie najlepsza uczelnia kształcąca w tym zakresie. Spotkasz na niej wybitnych specjalistów dziedziny. Niezwykła jest także twórcza atmosfera miejsca. Zakochani w modzie i sztuce profesorzy, a także koledzy studenci dostarczają inspiracji. Tutaj poznasz najważniejsze zagadnienia związane z ubiorem, a wymagający profesorzy nie pozwolą Ci nie utrwalić zdobytej wiedzy. Dotyczyć ona będzie takich zagadnień jak historia ubioru i sztuki, kompozycja, obsługa programów graficznych, materiałoznawstwo. Nie ominą cię też zajęcia praktyczne - nie tylko z projektowania, ale również rzeźby, rysunku i malarstwa.

Projektowanie jako sztuka piękna

Przestraszeni ci, którzy z rysunkiem nie są za pan brat? Niestety - projektowanie ubioru, podobnie jak wszystkie inne kierunki na ASP, kładzie ogromny nacisk na rysunek i malarstwo - i nie ogranicza się to tylko do ilustrowania swoich projektów. Przez wszystkie lata edukacji na tej uczelni przechodzisz przez niezliczoną ilość prac rysunkowych i malarskich, a wszystko po to, by u jej kresu zachwycić rysunkiem projektu z zaledwie kilku kresek. Studenci często narzekają na nadmiar zajęć tego typu, natomiast wykładowcy nie odpuszczają, twierdząc, że to pozwala poznawać swoje gusta i rozwinąć wrażliwość estetyczną. Jedni się na to godzą, inni protestują. Czy projektant musi umieć malować zachwycające martwe natury? Pewnie nie musi. Jednak chętnych na te studia jest mnóstwo.

Szkoły policealne

Niech nie załamują się wszyscy ci, którzy z rysunkiem nie radzą sobie jeszcze najlepiej. Droga do edukacji kierunkowej, a tym samym drzwi do kariery w modzie, nie są dla nich zamknięte. Inna możliwość zdobycia wykształcenia to szkoły policealne. To szansa dla tych, którzy talent plastyczny muszą dopiero w  sobie odnaleźć, a także dla tych, którzy akademickiej edukacji poświęcić pragną mniej czasu, by po zdobytych podstawach natychmiast przejść na zdobywanie wiedzy w sposób praktyczny. Nauka trwa najczęściej 2 lata, czasem 2,5 roku  - jak np. w Krakowskich Szkołach Artystycznych, czy Międzynarodowej Szkole Kostiumografii i Projektowania ubioru w Warszawie.

Rekrutacja zwykle znacznie mniej uciążliwa niż w przypadku ASP. O przyjęciu decyduje kolejność zgłoszeń. Dlatego jeśli jesteś już zdecydowany, nie zwlekaj z dostarczeniem niezbędnych dokumentów. Kto pierwszy, ten lepszy.

Program nauki

Dzięki ofercie szkół policealnych masz świetną okazję, by przekonać się, czy rzeczywiście chcesz podążać w kierunku zawodu projektanta. To bardzo dobry początek dla wgłębienia się w wielką dziedzinę, jaką jest moda. Zajęcia podobne są do tych na ASP, odsłaniające wszelkie tajemnice surowców odzieżowych, oraz różnego rodzaju zajęcia praktyczne, dotyczące wyrobu odzieży, obuwia, nakryć głowy, czy biżuterii. I oczywiście malarstwo. Te zajęcia możesz potraktować na dwa sposoby. Po pierwsze, nauczysz się  na nich podstawowych technik malarskich, poznasz zasady kompozycji, a także wyćwiczysz rękę do rysunku swoich projektów. Z drugiej strony, może to być doskonały kurs przygotowujący do wymarzonego Projektowania Ubioru na ASP. Przez około 2,5 roku, przy odpowiednim nakładzie pracy, podszkolisz się nie tylko w rysunku, lecz także w specjalistycznej wiedzy, którą zabłyśniesz na rozmowie z przyszłymi wykładowcami Akademii.

Trening czyni mistrza

Oferta policealnych szkół modowych staje się coraz większa, obejmująca właściwie większość polskich miast akademickich. Kierunek Projektowanie Ubioru znajdziesz na pewno w szkołach policealnych w Warszawie, gdzie ta oferta jest oczywiście najbogatsza, ale też w Łodzi, Krakowie, Wrocławiu, Toruniu, czy Poznaniu. Musisz jednak pamiętać, że bez względu na wybrany tryb nauczania nauka w tego typu szkołach jest płatna - ceny najczęściej wahają się między 200 a 500 zł za miesiąc.

Czy projektowanie ubioru w szkole policealnej można potraktować jako jedyny element wykształcenia? Pewnie tak - ale tylko pod warunkiem dobrze wykorzystanego tam czasu. Program nauczania, wzorowany na kierunkach wyższych uczelni, jest ułożony poprawnie, jednak wykładowcy jakby z założenia mniej wymagający. Dlatego będąc w takim studium, musisz pamiętać, by robić wszystko na 100, a nawet na 150 procent, a oczy i uszy mieć w dookoła głowy, by nie przegapić żadnego modowego wydarzenia

Co jeszcze można zrobić?

Jeśli chcesz zostać projektantem, musisz pamiętać o aktywności poza murami szkoły - bez względu, czy uczysz się w szkole wyższej, czy policealnej. Nie wystarczy nauczyć się historii ubioru. Musisz cały czas oglądać, by umieć intuicyjnie odczytywać trendy. To pozwoli Ci być dobrym. Moda z założenia jest bytem zmiennym. Pęd i zaskoczenie, ciągła nowość, to w końcu jej cechy definicyjne. Jeśli chcesz za nią nadążać, odczytywać jej coroczne inspiracje, oraz co nią kieruje, a z czasem przewidywać dopiero nadchodzące trendy, nie możesz ograniczyć się tylko do szkolnej edukacji. Jeśli tylko masz okazję, odwiedzaj modowe wydarzenia, takie jak pokazy mody, wykłady otwarte poświęcone zagadnieniu, spotkania  z projektantami, wystawy poświęcone modzie. To one pozwalają sięgnąć do serca dziedziny. Dają także możliwość spotkania ludzi z branży, od których dowiesz się najwięcej.

Modę trzeba poczuć. By to osiągnąć, musisz cały czas stwarzać sobie okazje do obcowania z nią. Jeśli jesteś zorganizowana i umiejętnie dysponujesz swoim czasem, pomyśl o stażu w atelier projektanta. Dostać się tam nie jest łatwo, szczególnie, że polska moda dopiero raczkuje. Jednak gdy już się to uda, masz gwarancję poznania mody od kuchni. Tam zobaczysz z bliska, jak robią to najlepsi, a jako załoga projektanckiego pokładu będziesz mieć możliwość przebywania w samym centrum modowego świata. W ten sposób najlepiej poznasz reguły nim rządzące.

Poszerzaj swoją wiedze teoretyczną, doskonal umiejętności techniczne, buduj wrażliwość estetyczną oraz bacznie obserwuj. Tylko w ten sposób nauczysz się wyczuwać trendy, co jest niezbędne w zawodzie projektanta. Szczęście, wspomniane na początku, potrzebuje czasami pomocy. Dlatego zwiększaj prawdopodobieństwo znalezienia się w odpowiednim miejscu o właściwym czasie - i bywaj jak najwięcej w środowiskach kochających modę równie mocno jak ty.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.