Okulary na wiosnę

Co ważniejsze w okularach: kolor czy kształt? A może marka? Spośród najmodniejszych modeli wybierz najlepsze dla siebie i zapamiętaj ważne wskazówki, którymi powinnaś się kierowac przy zakupie.

Okulary od A do Z

Zanim kupisz okulary przeciwsłoneczne:

- Koniecznie zwróć uwagę na znaczek CE znajdujący się na wewnętrznej stronie zausznika. Oznacza on, że soczewki w okularach odpowiadają normom Unii Europejskiej i dają wystarczającą ochronę oczu przed promieniami; - Sprawdź, czy okulary mają szkła fotochromowane. Ich zabarwienie dopasowuje się samoczynnie do intensywności światła i zapewnia wyższy komfort widzenia; - Zapytaj, czy wybrane przez ciebie okulary mają filtr antyrefleksyjny. To powłoka nakładana na wewnętrzną powierzchnię soczewek, która wygasza refleksy świetlne. Dzięki filtrowi twoja koncentracja widzenia nie jest rozpraszana i lepiej dostrzegasz kontrasty. Ponadto powłoka antyrefleksyjna ma warstwę hydrofobową, która zapobiega zaparowywaniu szkieł; - Zwróć uwagę na kolor szkieł - on decyduje o ilości przepuszczanego światła. Im ciemniejsza soczewka, tym mniej światła przepuszcza, dlatego na słoneczne dni wybieraj okulary ze szkłami szarymi, grafitowymi lub brązowymi; - Zapytaj sprzedawcę, jakie filtry maja wybrane przez ciebie okulary. Idealną ochronę oczu przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA, UVB i UVC dają te o wartościach od 100 do 400 nm.

W wersji XXL

Moda na retro trwa w najlepsze: im większe oprawki, tym bardziej efektowne. Dlatego nadal powodzeniem cieszą się zasłaniające niemal pół twarzy "muchy" w stylu Audrey Hepburn. Mają owalny kształt, są pozbawione ozdób na oprawce i zausznikach, a ich szkła są raczej ciemne. Dla ekscentryczek przewidziano jasne, jednolite kolorystycznie oprawki.

Kształt idealny dla twarzy  kwadratowej. Zaokrąglenia oprawek łagodzą owal twarzy, a górna ramka zakrywa linię brwi. Ten typ okularów pasuje też do owalnej buzi.

Okulary brązowe Solano 170 zł, z polaryzacją i filtrem UV 400

Białe Carry 19,90 zł, tworzywo sztuczne

Moda na neon

W tym trendzie liczy się przede wszystkim kolor i wyraźna, nieprzezroczysta oprawka. Kształt szkieł schodzi na plan drugi, chociaż najmodniejsze modele są stylizowane na kultowe Wayfarery z lat 50., wylansowane przez markę Ray-Ban. Obok nich w neonowej oprawce świetnie wyglądają szkła owalne oraz prostokątne. Ważne, by jednolity, mocny kolor podkreślał kształt oprawek.

Świetne zwłaszcza dla twarzy prostokątnej - zakrywają duży obszar środkowej części twarzy, więc wydaje się ona krótsza.

Żółte - D&G 500 zł, z polaryzacją i filtrem UV 400

Różowe - Troll 29 zł, tworzywo sztuczne

Stac, policja!

Ten typ jest na topie od wielu sezonów. Kultowe aviatory wylansowane w kinowym hicie "Top Gun" są nieśmiertelne. Metalowe, niemal niewidoczne oprawki i cieniowane szkła to stałe elementy tego trendu. Jedyne, co się w nim teraz zmienia, to kolor szkieł ( hitem są żółte lub różowe) lub detal: na niektórych z boku pojawia się metalowy kwiat. Największym przebojem są jednak minimalistyczne, policyjne lustrzanki.

Zabudowana górna ramkatego modelu skraca optycznie podłużną i trójkątna twarz. To wymarzony model dla takich kształtów.

Srebrne szkła - New Look 29,99 zł, z filtrem UV 100

Żółte szkła - D&G 580 zł, z polaryzacją i filtrem UV 400

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.