Komiks w sztuce i modzie: kolorowe ubrania i dodatki

W latach 60 ubiegłego wieku komiks stał się symbolem kultury masowej a w dziełach Roya Lichtensteina stał się nawet głównym tematem. Ponad pół wieku później moda użytkowa zainspirowała się jego twórczością i ...komiksem.
Roy Lichtenstein, okładka Nesweeka kwiecień 1966 Roy Lichtenstein, okładka Nesweeka kwiecień 1966 Roy Lichtenstein

Roy Lichtenstein, fragment okładki Nesweeka, 1966

Roy Lichtenstein to najbardziej znana postać klasycznego amerykańskiego Pop-artu. Mieszanie różnych gatunków sztuki, tworzenie kompozycji z przedmiotów codziennego użytku i odniesienia do świata wielkomiejskiego to podstawowe cechy tego nurtu.  Artyści Pop-artu posługiwali się elementami zaczerpniętymi ze świata współczesnego ale każdy wybierał zupełnie odmienne. Na tym polegała siła ich dzieł i ich niepowtarzalność. Źródłem inspiracji dla Lichtensteina stały się świat komiksu i reklamy.

PopArt/Pakamera, PopArt/Pakamera, Bloom/ZalandoPopArt/Pakamera, PopArt/Pakamera, Bloom/Zalando

Roy Lichtenstein, Look Mickey, 1961 r. Roy Lichtenstein, Look Mickey, 1961 r. Roy Lichtenstein, Look Mickey, 1961 r.

Roy Lichtenstein, Look Mickey, 1961

Wczesne dzieła artysty należały jeszcze do abstrakcji. Ale w 1961 r. zwrócił się ku sztuce przedstawiającej. Powstał obraz Look Mickey zainspirowany kreskówkami Walta Disneya. Artysta wybierając banalny motyw świadomie skracał dystans pomiędzy działaniem artystycznym i codziennością. Do rangi sztuki podniósł to co "zwyczajne" i "przeciętne".

kurtka Bershka, buty Love Moschino, torba Love Moschinokurtka Bershka, buty Love Moschino, torba Love Moschino

Love Moschino Tenisówki damskie Love Pop
w okazje.info
Roy Lichtenstein, In the Car, 1963 Roy Lichtenstein, In the Car, 1963 Roy Lichtenstein, In the Car, 1963

Roy Lichtenstein, In the Car, 1963

W swoich obrazach stosował jaskrawe, czyste barwy, powiększony raster, szczególny, jakby maksymalnie przybliżony, sposób kadrowania. Przeciętny motyw wyrwany przez niego z naturalnego kontekstu ulegał przeobrażeniu w Sztukę. W ten sposób Lichtenstein i Pop-art dokonał ogromnej zmiany w naszym stosunku do dzieł sztuki.

bransoletka Marta Roth/Pakamera, szpilki Desire, trampki Conversebransoletka Marta Roth/Pakamera, szpilki Desire, trampki Converse

Moschino wiosna/lato 2014 Moschino wiosna/lato 2014 Moschino wiosna/lato 2014

Moschino wiosna/lato 2014

Paradoksalnie nurt, który odznaczał się krytycznym stosunkiem do konsumpcyjnego stylu życia dzisiaj sam stal się źródłem inspiracji dla kultury masowej. Także dla świata mody. W ubiegłym sezonie dom mody Moschino zaprezentował kolekcję zainspirowaną twórczością Roya Lichtensteina. Dzisiaj także w sieciówkach znaleźć możemy rzeczy pokryte nadrukami z fragmentami obrazów artysty lub obrazkami zainspirowanymi sztuką Pop-art.

Bershka, New Yorker, BershkaBershka, New Yorker, Bershka

Copyright © Agora SA