Czy źle dobrany biustonosz szkodzi zdrowiu?

Bolą Cię kark i ramiona? Miewasz trudne do wytłumaczenia bóle głowy? A może borykasz się problemami skórnymi? Sprawdź, czy powodem tych dolegliwości nie jest źle dopasowany biustonosz
Biustnosz Anita 169 zł Biustnosz Anita 169 zł mat. prasowe

Popularne mity na temat staników

Na szybko, na oko, bez przymierzania, albo z zapinaniem na ubranie, zamiast na ciało -  tak kupujemy biustonosze. Na bazarze, w małych sklepikach albo w odzieżowych sieciówkach - na pomoc wyedukowanych sprzedawców rzadko kiedy można liczyć.

PIĘĆ RZECZY, KTÓRYCH NIE WIEDZIAŁAŚ O BIUSTONOSZU >>

Pokutują też mity, jak choćby ten, że lepiej kupić biustonosz luźny pod biustem, bo tylko ramiączka podtrzymują piersi. Brak jest też świadomości, że rozmiar bielizny zmienia się z wiekiem, z masą ciała, podczas terapii hormonalnej, a nawet wraz z fazami cyklu miesiączkowego.

Biustnosz Anita 169 zł Biustnosz Anita 169 zł mat. prasowe

Czym grozi noszenie źle dopasowanego biustonosza?

Skutkiem są przede wszystkim dolegliwości w okolicach ramion, napięcie obręczy barkowej, karku i szyi, bóle głowy, dolegliwości w obrębie kręgosłupa szyjnego, ale także w niższych partiach pleców i brzucha. Wąskie, wrzynające się, źle umiejscowione ramiączka, mogą zbytnio obciążać i podrażniać mięsień trapezowy oraz całą strukturę stawu barkowego. Do tego dochodzą jeszcze problemy skórne pod biustem - tłumaczy dr Hans Ulrich Krüger, ordynator jednego z największych centrów rehabilitacyjnych w Niemczech

Co więcej, w USA trwa dyskusja na temat zależności między noszeniem źle dobranego biustonosza a zachorowaniami na raka piersi. Nie ma w tej chwili na to jednoznacznych dowodów naukowych, jednak nie ma też badań wykluczających takie powiązanie - dodaje dr Hans Ulrich Krüger.

Biustonosz Anita Biustonosz Anita mat. prasowe

Jak tego uniknąć?

Po pierwsze - nie oszczędzać na zakupie dobrego biustonosza, bo piersi warte są tego, by je chronić. Przykładem komfortowego biustonosza może być model Clara 5459 z linii Anita comfort. Posiada on szerokie, miękko podszyte ramiączka, które odciążają ramiona. Szeroka taśma pod biustem o anatomicznym kształcie nie powoduje ucisku. Model ma wysoko zabudowane, miękko wykończone boki, wysoki, przylegający karczek oraz elastyczny, także wysoko zabudowany dekolt podtrzymujący piersi. Biust podtrzymują również wzmocnione od zewnątrz, trójdzielne miseczki. Całość wykonana jest z przyjaznej dla skóry tkaniny o zredukowanej elastyczności, co również ma wpływ na podtrzymanie i modelowanie biustu.

JAK PRAĆ I PRZECHOWYWAĆ BIUSTONOSZE>>

A drugi warunek to odpowiednie dopasowanie biustonosza, najlepiej z pomocą brafitterki, która profesjonalnie zmierzy obwód biustu i obwód pod nim. Biustonosz należy przymierzać w spokoju, nie ulegając presji czasu ani sprzedawcy.

Konieczne jest sprawdzenie, co dzieje się z nim podczas ruchu, a w tym celu najlepiej zrobić kilka prostych ćwiczeń fizycznych. Ramiączka nie powinny zsuwać się z ramion, a część tylna podjeżdżać do góry. Biustonosza nie wolno dopasowywać poprzez nadmierne skracanie ramiączek.

Fiszbiny muszą otaczać całe piersi, nie mogą uciskać i zostawiać czerwonych śladów na skórze. Podczas dobierania nowego biustonosza tylną część należy zapiąć na środkową haftkę, tak, aby była możliwość ciaśniejszego zapięcia w przypadku rozciągnięcia się tkaniny. I wreszcie po zdjęciu bielizny należy sprawdzić, czy na ciele nie zostały odciski i podrażnienia.

Na koniec jeszcze jedna, prosta rada. Kiedy biustonosz przestanie już dobrze leżeć, można z nim zrobić tylko jedno -  wymienić na nowy.

Więcej o: