Nowości narciarskie 2015 - przegląd klubu Travelist.pl

Supernowoczesna kolejka łącząca 2 główne stoki w Białce Tatrzańskiej, całkiem nowe krzesełka w Zieleńcu, atrakcyjne inwestycje w Beskidzie Małym, a nawet pełnowymiarowy kompleks narciarski w Mikołajkach - to zaledwie część premierowych atrakcji, które czekają w tym sezonie na fanów białego szaleństwa. Oto przegląd najciekawszych nowości na polskich stokach

Białka Tatrzańska

Białka TatrzańskaBiałka Tatrzańska Białka Tatrzańska (mat. pras.) Białka Tatrzańska (mat. pras.)

W Białce sezon bez nowości to sezon stracony. Nic więc dziwnego, że ten największy obecnie ośrodek narciarski na Podhalu - a zarazem najpopularniejszy w całym kraju - znów zaskakuje premierową inwestycją. I to taką, która wreszcie pozwoli bez odpinania nart zaliczyć wszystkie trasy wchodzące w skład 2 głównych białczańskich stacji, czyli Kotelnicy i Kaniówki! Dotychczas na przeszkodzie stał niezagospodarowany północno-wschodni stok Wysokiego Wierchu, rozdzielający oba popularne ośrodki. Brakującym ogniwem okazała się supernowoczesna kolejka krzesełkowa "Remiaszów", która ruszyła już późną wiosną, zaś w tym sezonie przewiezie pierwszych narciarzy. Podgrzewane 6-osobowe kanapy startują z miejsca, do którego prowadzi niebieska "dziewiątka" z Jankulakowskiego Wierchu i wjeżdżają na szczyt Wysokiego Wierchu. Tam zaś specjalny łącznik umożliwi dojazd do wyciągów wchodzących w skład stacji Kaniówka. Nowa kolejka liczy sobie 900 m długości, pokonuje 150 m różnicy poziomów i w ciągu godziny może przewieźć aż 3 tys. osób. Została również wyposażona w innowacyjny system automatycznego wykrywania wzrostu najniższego z pasażerów i dostosowania do niego wysokości krzesełka podczas wsiadania i wysiadania, co z pewnością ucieszy rodziców. Podobnie jak wytyczona wzdłuż wyciągu, szeroka, wygodna, oświetlona i pozbawiona jakichkolwiek pułapek trasa. Łączna długość białczańskich nartostrad wzrosła dzięki temu do ponad 16 km, a obsługuje je już 9 kolejek krzesełkowych. Nigdzie indziej w Polsce nie ma takich warunków.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Zieleniec

Jedyna w Polsce miejscowość o typowo alpejskim mikroklimacie powoli staje się "sudecką Białką" - a kolejnym dowodem na potwierdzenie tej tezy jest startujący w tym sezonie nowoczesny wyciąg krzesełkowy na terenie ośrodka Mieszko. Czteroosobowa kanapa firmy Tatralift ma 501 m długości, w ciągu godziny przewiezie 2400 narciarzy i docelowo zastąpi stare "talerzyki", z których dotychczas korzystali klienci Mieszka. Nie jest może tak imponująca jak otwarta rok temu jedyna w Polsce kolejka krzesełkowo-gondolowa Skyway Express, ale i tak oferuje mnóstwo frajdy - wzdłuż wyciągu wytyczono 3 trasy o długości od 520 do 650 m, rozbudowano także "zimowy plac zabaw" dla najmłodszych - a dodatkowo znacznie umacnia pozycję Zieleńca w czołówce rankingu krajowych stacji narciarskich. Amatorzy szusowania mają tu już do dyspozycji 5 kolejek linowych oraz 20 wyciągów innego typu, łączna długość tras przekracza 22 km, a w dodatku od zeszłego sezonu na wszystkie obiekty obowiązuje wspólny skipass.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Korbielów - Pilsko

Korbielów - PilskoKorbielów - Pilsko Korbielów - Pilsko (mat. pras.) Korbielów - Pilsko (mat. pras.)

Modernizacja najciekawszej stacji narciarskiej w Beskidzie Żywieckim w ubiegłym roku nieco zwolniła, jednak teraz znów nabiera tempa. Po otwartej 2 lata temu 4-osobowej kolejce "Kamienna-Solisko" wreszcie przyszła pora na zakończenie dużo poważniejszej inwestycji. Najnowszy nabytek korbielowskiego kompleksu - o wymownej nazwie "Ekspres" - to nowoczesne krzesełko (również dla 4 osób), którym wjedziemy z popularnego Jontka aż na Buczynkę. Całkowita długość wyciągu wynosi ponad 1450 m, co czyni go jedną z najdłuższych konstrukcji tego typu w kraju. Będzie obsługiwał popularną "jedynkę", czyli czerwoną trasę o długości 2,1 km. Z górnej stacji można również przejechać leśną nartostradą na Halę Szczawiny, by stamtąd kolejnymi wyciągami dotrzeć na Halę Miziową i dalej aż pod wierzchołek Pilska.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Szczyrk

SzczyrkSzczyrk Szczyrk (mat. pras.) Szczyrk (mat. pras.)

Największy - i przez wiele lat najbardziej niedoinwestowany - ośrodek sportów zimowych w polskich Beskidach jest obecnie na najlepszej drodze, by znów stać się narciarskim eldorado. Choć na rewolucję zapowiadaną przez słowackich inwestorów z Tatry Mountain Resorts (10-osobowa gondola, 5 nowych krzesełek, całe kilometry nowych tras ) trzeba będzie poczekać co najmniej do przyszłego sezonu, już teraz w mieście bardzo dużo się dzieje. Szczególnie na dawnym stoku Beskidek w Szczyrku-Biłej, który obecnie zmienił nazwę na Beskid Sport Arena i już wkrótce będzie kusił narciarzy nowoczesnym, 6-osobowym krzesełkiem o długości 980 m oraz dwiema trasami o różnym stopniu trudności - obie będą oświetlone i w pełni naśnieżane. Nowości czekają również na amatorów śmigania w dół stoków Skrzycznego, gdzie pojawi się w tym roku nowy wyciąg orczykowy na Dolinach, a trasa do dolnej stacji kolejki krzesełkowej zostanie poprawiona i przemodelowana.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Czarny Groń

Beskid Mały nigdy nie cieszył się specjalną popularnością wśród narciarzy - również ze względu na ciągnące się latami protesty ekologów, którzy skutecznie blokowali budowę wyciągów w tym rejonie, argumentując, iż byłoby to niezgodne z założeniami programu Natura 2000. Na całe szczęście spory wreszcie ustały i niewielki dotąd ośrodek położony w Dolinie Pracicy 20 km od Wadowic może już rozwijać się bez przeszkód. Co to oznacza? Już w minionym sezonie, po 5 latach od zakończenia budowy, uruchomiono wreszcie 6-osobową kolejkę krzesełkową obsługującą górne partie stoku. W tym roku natomiast narciarze dostaną kolejną, nowiutką "kanapę" dla 4 osób, która zastąpi wyciąg orczykowy w dolnej części. Premierowa inwestycja ma 600 m długości, 150 m przewyższenia i przepustowość 2400 os./godz., a 4 wytyczone wzdłuż wyciągów trasy zapewniają prawie 2 km przyjemnego, rodzinnego szusowania.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Tylicz

Położone zaledwie 6 km od Krynicy-Zdroju urokliwe beskidzkie miasteczko lata narciarskiej świetności przeżywało na początku lat 90. Później nowe inwestycje na Jaworzynie Krynickiej czy w Dwóch Dolinach nieco przyćmiły jego znaczenie, jednak ostatnimi czasy Tylicz znów ma się czym pochwalić. Pierwsza kolejka krzesełkowa (w ośrodku Tylicz Ski) ruszyła w 2011 r., w tym sezonie zaś swoją "kanapę" uruchamia sąsiedni ośrodek Master Ski, który do tej pory dysponował tylko dwoma orczykami. Nowy 4-osobowy wyciąg znanej firmy Doppelmayr liczy sobie ok. 600 m, jednak w połączeniu z dotychczasową infrastrukturą tworzy bardzo atrakcyjny system, który łącznie oferuje fanom białego szaleństwa ponad 4 km tras, a także Fun Park i poletko do jazdy na sankach. Jeśli dodamy do tego kolejne 5 km w ramach Tylicz Ski, oferta przedstawia się bardziej niż obiecująco - tym bardziej, że i tłumy są tu zdecydowanie mniejsze niż choćby w sąsiedniej Krynicy.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Mikołajki

MikołajkiMikołajki Mikołajki (mat. pras.) Mikołajki (mat. pras.)

Narty na Mazurach to wciąż atrakcja niecodzienna - choć takie nazwy jak Góra Czterech Wiatrów w Mrągowie czy Piękna Góra w Gołdapi znane są z pewnością wielu amatorom białego szaleństwa. Teraz do listy mazurskich miast, które warto odwiedzić zimą, możemy dopisać również Mikołajki. W tym sezonie ma tu bowiem ruszyć ośrodek narciarski z prawdziwego zdarzenia. Będzie się mieścił przy hotelu Gołębiewski****, a jego wyjątkowość polega na tym, że stok o długości aż 700 m został praktycznie w całości sztucznie usypany. Na szczyt tej jedynej w swoim rodzaju konstrukcji wwiezie narciarzy nowoczesna, 4-osobowa kolejka krzesełkowa. Jeśli weźmiemy pod uwagę sprzyjające warunki pogodowe - Mazury to przecież najchłodniejsza część naszego kraju - oraz piękne widoki na zamarznięte jeziora, pomysł jest wręcz skazany na sukces.

Sprawdź oferty najlepszych hoteli w górach w promocji do -65%

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.