Noworoczne postanowienia - dlaczego nie udaje nam się wprowadzić ich w życie i jak to zmienić?

Znowu nie udało Ci się zrealizować noworocznych postanowień. Sprawdź z nami dlaczego i jak temu zapobiec.

Pod koniec roku robimy różnorodne podsumowania, zastanawiamy się co osiągnęliśmy, ale także co mogliśmy zrobić lepiej. Przypominamy sobie, o planach jakie założyliśmy rozpoczynając ten rok i dziwimy się dlaczego nie wprowadziliśmy w życie noworocznych postanowień.

Dlaczego nie dotrzymujemy noworocznych postanowień?

Jesteśmy bardzo rozleniwieni po świętach i sylwestrze. Po kilki dniach wolnego trudno nam wrócić do codziennych obowiązków i wyzwań. Problemem jest także to, że często stawiamy sobie zbyt wysoko poprzeczkę. Chcielibyśmy, aby przyszły rok był najlepszy i pozwolił nam osiągnąć wszystko o czym marzyliśmy. Zapominamy, że do spełnienia wielu noworocznych planów potrzeba cierpliwości, determinacji, a przede wszystkim bardzo dużo zaangażowania i pracy. Robiąc listę postanowień w tym roku pomyślmy realnie co możemy osiągnąć, nie zakładajmy, że spełnimy 20 pozycji z listy. Nasze maksimum to 12, czyli dokładnie tyle ile jest miesięcy w roku. Każda zmiana, żeby wejść w życie potrzebuje czasu.

Jak siebie zmotywować?

Jeśli masz słomiany zapał i po trzech dniach przekreślasz wszystkie swoje plany potrzebujesz czegoś, co Cię zmotywuje. Już dawno chciałaś zrobić ten certyfikat językowy z hiszpańskiego? Znajdź dla siebie doskonałą nagrodę, jeśli się uda pojedziesz na tygodniowy wyjazd do Katalonii. Nie dasz rady rzucić palenia? Odkładaj codziennie kwotą jaką wydałabyś na papierosy, a później pójdź na szalone zakupy. Warto wyznaczyć sobie także małe nagrody, które będziemy sobie przyznawać po częściowej realizacji planu. Mogą to być na przykład produkty do 50 zł kosmetyki czy coś do ubrania: nowy tusz do rzęs, krem do twarzy, sukienka czy koszulka. Drobne nagrody naprawdę potrafią zmotywować. Jednak, aby śledzić swój postęp, co miesiąc sprawdzaj listę i odznaczaj już spełnione postanowienia. Pod koniec roku możesz pozwolić sobie na nagrodę podsumowującą na przykład wyjazd w góry czy wakacje w cieplejszym kraju niż nasz.

Nie szukaj wymówek

Tak bardzo chciałaś schudnąć na tegoroczne lato, żeby zmieścić się w ulubione ubrania, ale dietę zawsze zaczynasz od jutra? Nie odwlekaj postanowień, wprowadzaj zmiany w swoje życie od kiedy tylko o tym pomyślisz. Chciałaś zadbać o swoje ciało i chodzić na siłownię? Nie możesz znaleźć ulubionej koszulki do ćwiczeń i rezygnujesz? Na siłowni nikt nie będzie oceniała tego jak wyglądasz. Pamiętaj, że robisz to tylko dla siebie, ćwiczysz, żeby lepiej się czuć, mieć lepszą kondycję i samopoczucie.

Plany na następny rok

Po sylwestrze sięgnij po kalendarz na nowy rok, notes i zacznij spisywać swoje postanowienia. Wcześniej dobrze się nad nimi zastanów. Zaplanuj do kiedy masz każde z nich spełnić i jaka przysługuje Ci za to nagroda. Ubrania, wyjazd na wakacje, kosmetyki - z pewnością i tak byś je kupiła, ale wybierając formę kar (brak zakupów) i nagród masz pewność, że oprócz wymarzonych produktów spełnisz swoje noworoczne postanowienia.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ


Najlepsze zniżki w sieci - Kupony.gazeta.pl

Więcej o: