Wellingtonki, uggsy, beatle boots - sprawdź, bo może się okazać, że nosisz je na co dzień

Czasami zasłyszane nazwy butów nie mówią nam zupełnie nic, nie mamy pojęcia o jaki typ obuwia chodzi. Dzisiaj rozszyfrujemy kilka z nich.

Mylące nazewnictwo

Nazwy wielu rodzajów obuwia są zapożyczeniem z innych języków. Czasami są one spolszczone, czasami zapisywane w oryginalnej formie. Modele butów mają także wiele synonimów, nawet kilkanaście wyrazów może określać ten sam typ obuwia. Nic więc dziwnego, że możemy się pomylić, nie rozróżnić kowbojek od motocyklówek czy nie wiedzieć, że weejuns i penny loafers to to samo.

Obuwie z innej planety

Buty księżycowe, znane również pod nazwą moon boots, zaczęły być produkowane po roku 1969, kiedy to odbył się pierwszy "spacer" po księżycu. Powstałe we Włoszech obuwie miało służyć do noszenia apres-ski, czyli po jeździe na nartach. Wygląd butów miał jednak nawiązywać do ubrania i wyposażenia prawdziwego króla stoku. Miękkie, zapewniające ciepło moon boots są połączeniem walonek z wellingtonkami, przy jednoczesnym wykorzystaniu "kosmicznej" estetyki. Obecnie wielu projektantów i domów mody, na przykład Chanel czy Dior, inspirują się butami księżycowymi tworząc własne, niezwykłe propozycje butów.

Zimowe szaleństwo

Innym rodzajem butów, które świetnie sprawdzą się zimą są uggsy. Niezwykle miękkie i ciepłe buty często są krytykowane za niezbyt urodziwy wygląd. Mają jednak rzesze swoich fanów, którzy nie wyobrażają sobie zimnych pór roku bez tego rodzaju obuwia. Gwiazdy i celebryci je uwielbiają - buty swoją popularność zdobyły między innymi dzięki Pameli Anderson, Paris Hilton czy Kate Moss. Przy ich zakupie uważaj - uggsy są jednym z najbardziej podrabianych modeli na świecie. Podobne do uggsów buty legalnie tworzą takie firmy jak Emu czy Koolaburra.

Buty legendarnych muzyków i zespołów

Większość z nas ma je w swojej garderobie. Rollingstonki, beatle boots i sztyblety są określeniami jednego rodzaju obuwia. Dopasowane botki do kostek idealnie sprawdzają się wiosną i jesienią. Ich elegancki wygląd sprawia, że doskonale pasują do większości stylizacji. Klasyczne sztyblety mają niewielki obcas i są bardzo wygodne. Noszone przez Boba Dylana i Johna Lenona, wypromowane w "Gwiezdnych wojnach" buty są niezwykle popularnym modelem zarówno wśród kobiet jak i mężczyzn.

Obuwie o zagadkowej nazwie, które z pewnością masz w domu

Wellingtony, zwane także wellingtonkami, zyskały swoją popularność w XIX wieku i w dalszym ciągu są bardzo chętnie noszone. Doskonałe na niepogodę wysokie, sięgające do kolana kalosze mogą być tradycyjne, jednolite, bardzo klasyczne lub nowoczesne, z kolorowym, na przykład rysunkowym, zdobieniem. Pierwsze kalosze sprawdzą się do każdej stylizacji, drugie sprawią, że będziemy wyglądać oryginalnie.

Jakie jeszcze typy obuwia o nieznanej nazwie możemy mieć? Flip flopy nosi w czasie lata większość z nas. Popularne japonki są doskonałe podczas wyjścia na basen czy plażę. Jeśli Twoja przyjaciółka szuka jazzówek oznacza to, że musisz pomóc znaleźć jej wymarzone oksfordki. Z kolei logger boots, czyli buty drwala, są nazwą synonimiczną dla motocyklówek, bikerek oraz biker boots.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ


Najlepsze zniżki w sieci - Kupony.gazeta.pl

Więcej o: