Jak udekorować stół? Przegląd akcesoriów i dekoracji na różne okazje

Jeżeli szykujesz przyjęcie albo prostą kolację dla znajomych, warto odpowiednio udekorować stół. Podpowiadamy na co warto zwrócić uwagę i prezentujemy najciekawsze dekoracje na stół.

Przygotowując dekorację stołu, na początku powinniśmy zwrócić uwagę przede wszystkim na okazję, na którą szykujemy stół. Oczywiście nie potrzeba odświętnego spotkania z rodziną, czy dużego przyjęcia dla przyjaciół, aby móc kreatywnie udekorować stół. Form i możliwości jest tak wiele, że ładnie udekorowany stół możemy mieć na co dzień. Nie wymaga to wiele pracy, wysiłku ani finansowego nakładu.

Jak prawidłowo nakryć stół?

Prawidłowe nakrycie do stołu jest najważniejsze, ponieważ przy stole przede wszystkim ma się wygodnie jeść. Na początku warto wybrać odpowiednią do okazji zastawę. Warto w tym momencie mieć na uwadze też późniejszy dobór dekoracji, ponieważ przy bardzo dekoracyjnej zastawie, nie potrzebujemy dużej ilości dodatków. Z kolei jeśli decydujemy się na prostą, białą zastawę - możemy później sięgnąć po więcej akcesoriów dekoracyjnych. Podobną zasadą kierujemy się przy wyborze obrusa. Nakrywając stół pamiętajmy, aby każda osoba miała swobodną przestrzeń. Sztućce układamy w takiej kolejności, w jakiej będą używane. Najdalej od talerza znajdują się sztućce, które będą używane jako pierwsze. Z kolei szklanki i kieliszki powinny znajdować się po prawej stronie.

Pomysły na dekorowanie stołu

W przypadku wyboru dekoracji na stół mamy niemal nieograniczone możliwości. Możemy sięgać po misy, np. z owocami, świece, kwiaty, gałęzie itp. Ważne, aby żadna dekoracja stołu nie była na tyle wysoka, aby osoby siedzące naprzeciwko siebie nie mogły swobodnie rozmawiać. Warto korzystać z produktów sezonowych i kolorów, które się z nimi kojarzą. Jesień stanowi doskonały przykład, ponieważ możemy wykorzystać zarówno owoce jarzębiny, kolorowe liście jak i sięgnąć po świece, serwetki czy naczynia w kolorze żółtym, czerwonym, pomarańczowym. Każda pora roku ma swoje mocne strony i bogactwo kolorów, dlatego ogranicza nas tylko wyobraźnia.

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ