Zwariowane lata 70. - czym inspirują się projektanci

Dzwony, kobiece sukienki, kwiaty w rozpuszczonych włosach... To tylko niektóre elementy stylu lat 70. Bez problemu odnajdziesz je w najnowszych kolekacjach!

Hippie - make up no war

Ruch hipisowski był buntem przeciwko pracy, wojnom, zakazom i nakazom. Hipisi żyli we wspólnotach i starali się być samowystarczalni. Ich znakiem rozpoznawczym są długie włosy, w które kobiety często wplatają kwiaty. Kwiatowe nadruki i wzory obecne są też na ubraniach i torbach. Hipisi sami szyją. Pojawiają się więc dziergane swetry, farbowane koszule oraz wielokrotnie łatane stroje z naszywkami wyrażającymi hipisowskie hasła. Na współczesnych pokazach mody trudno nie dostrzec fascynacji tym stylem ubierania. Po dodaniu dodatkowych elementów przerodził się w boho, który króluje na wielu wybiegach.

Era disco

Druga połowa lat 70. to początek ery disco, która swój rozkwit będzie przeżywać w latach 80. To czas, gdy zwiewne kwieciste sukienki zostają wyparte przez cekinowe i poliestrowe kreacje. Chętnie noszone są też spodnie dzwony z bardzo wysokim stanem W dzisiejszej modzie nawiązaniami do tego trendu są srebrne i złote ubrania i dodatki. Cekiny i blaszki przestały być zarezerwowane na Sylwestra i stanowią modny element współczesnych kolekcji. Stawiamy na błysk nie tylko w wersji wieczorowej. Chętnie adaptujemy go na potrzeby codziennych stylizacji.

Punk

Druga połowa lat 70. to również rozkwit muzyki i subkultury punk. Manager znanej grupy Sex Pistols został mężem projektantki Vivienne Westwood. To Vivienne Westwood wprowadziła do mody charakterystyczne elementy stylu punk: agrafki, nadruki na koszulkach, ćwieki oraz lateks. Na t-shirtach pojawiały się przewrotne hasła i anarchistyczne obrazy. U podstaw przekonań subkultury punków leży bunt przeciw instytucjom ograniczającym wolność  i niezależność. To wszystko widać w modzie, a o jej wpływie na zawartość naszych szaf i współczesne trendy chyba nie trzeba nikogo przekonywać. Wystarczy spojrzeć na ilość wszelkiego rodzaju nadruków na bluzkach, bluzach i sukienkach...

Lubisz nasze artykuły? Zostań fanką i kliknij TUTAJ