Róż zdobyty przez kobiety - czyli krótka historia cukierkowego koloru

Zastanawiałaś się kiedyś dlaczego według stereotypów róż to kolor kobiet? Historia mody potrafi zaskakiwać!

Muzeum Sztuk Pięknych w Bostonie wydaje zaskakujące expose - kobiety odebrały mężczyznom róż . Kolor, który kojarzy się z kobiecą niewinnością, słodyczą, a czasem ekstrawagancją był kiedyś własnością płci przeciwnej . Kiedy nastąpił przełom?

"Kobiety opanowały róż po II wojnie światowej." - stwierdza Michael Finamore. Mężczyzna pisze:

"W XVIII wieku w różowy nosili zarówno mężczyźni jak i kobiety. Przed wybuchem I wojny światowej, katalogi mody dziecięcej sugerowały, że kolorem przypisanym dziewczynkom jest niebieski. W tym czasie tłumaczono, że jest on bardziej delikatny i stonowany. Róż był przeznaczony dla chłopców . Tę regułę argumentowano w następujący sposób: jako, że kolor różowy jest pochodną czerwieni, idealnie odpowiada płomiennym charakterom mężczyzn."

W 1974 roku Ralph Lauren zaprojektował różowy garnitur dla Roberta Redforda, odtwórcy tytułowej roli w filmie " Wielki Gatsby."

II wojna światowa zmieniła oblicze różu . Mężczyźni, którzy wrócili z pola walki, odzyskali stracone posady. Kobiety zaś, zajmowały się obowiązkami związanymi z domem. Wszystko co związane z kobiecością, od przedmiotów codziennego użytku do wieczorowych kreacji, stało się różowe.

W 1947 roku , Christian Dior wprowadza nowy krój - stawia na miękko zarysowane ramiona, podkreśloną linię biustu , talii osy i obszerne spódnice . Dziewięć lat później projektuje suknie ozdobione dużymi różowymi kwiatami. Róż na dobre przejmuje władzę w kobiecym świecie mody.

Obecnie niewielu mężczyzn decyduje się na różowe części garderoby. Ci, którzy jednak podejmują się tego kroku, często narażają się na nieprzyjemności ze strony otoczenia. Czy ekstrawagancja jest zniewieściała? Czy może kobiety nie lubią się dzielić tym co zdobyły?

Partner - materiał

Róż dla niej i dla niego

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.