Jak dobrać stanik? Jak przymierzać biustonosz? Porady

Dobór odpowiedniego stanika jest niezbędny nie tylko dla naszego samopoczucia, ale również dla zdrowia. Podpowiadamy, jak prawidłowo dobierać biustonosz i na co zwracać uwagę podczas przymiarek.

Wielkość biustu może ulegać zmienia na skutek diet, ćwiczeń, ciąży, a nawet niektórych leków czy środków antykoncepcyjnych. Dlatego zawsze należy mierzyć biustonosz przed zakupem. Biustonosze, które nosimy na co dzień, mniej więcej po roku tracą swój kształt i właściwości podtrzymywania piersi, a wtedy nie powinnyśmy dalej ich nosić. Fasony poszczególnych marek, a nawet tych samych firm mogą się różnić od siebie, dlatego nawet jeśli znasz rozmiar swojego stanika - zawsze przed zakupem przymierz nowy biustonosz, tak by mieć pewność, że dobrze układa się na twoich piersiach i je odpowiednio podtrzymuje.

Jak dobrać właściwy rozmiar stanika?

Przede wszystkim należy pamiętać, że to na obwodzie a nie na ramiączkach powinna opierać się główny środek ciężkości piersi. Dlatego tak ważne jest to, aby stanik nie był zbyt luźny lub za bardzo uciskał. Aby ustalić swój rozmiar obwodu pod biustem, należy na wydechu zmierzyć się tuż pod biustem. Miarka powinna ściśle przylegać, a otrzymany wynik zaniżamy do pełnych 5 cm. Dla przykładu, jeżeli wyszło na miarce 74 cm, to powinnyśmy zacząć przymiarki od biustonoszy z obwodem 70 cm. Często jednak wymaga to zmniejszenia o kolejne 5 cm, tj. panie o obwodzie 70 cm powinny sięgnąć po biustonosze z rozmiarem 65 cm w obwodzie. Dzieje się tak, ponieważ biustonosze są rozciągliwe, w przeciwieństwie do miarki krawieckiej.

Aby dobrać odpowiedni rozmiar miseczki należy luźno zmierzyć się miarką krawiecką mniej więcej na wysokości brodawek. Tego wyniku nie zaniżamy, a nie zawyżamy. Porównujemy otrzymany wynik z obwodem pod biustem oraz tabelami z rozmiarami, które możemy znaleźć w internecie. Taka tabela jest punktem wyjścia dla przyszłych przymiarek, ale pamiętaj, że najważniejsze jest to aby biust odpowiednio leżał w staniku.

Jak przymierzać biustonosz?

Przymierzając nowy biustonosz zwróć uwagę na:

1. Haftki - powinnaś zapiąć się na pierwszą haftkę, tak by możliwe było późniejsze zapięcie ciaśniej biustonosza, gdy rozciągnie się pod wpływem noszenia lub w praniu.

2. Pas - powinien być na tyle szeroki, że możesz wsunąć pod niego jeden palec. Jeżeli pas podjeżdża do góry po zapięciu, prawdopodobnie jest za duży, tak więc przymierz mniejszy rozmiar.

3. Miseczka - powinna pomieścić całe piersi. Pierś nigdy nie powinna wylewać się z miseczki - wtedy bez zastanowienia sięgnij po większy rozmiar. Za dużą miseczkę możesz poznać po tym, że odstaje ona od piersi lub marszczy się w okolicy brodawki.

4. Fiszbiny - muszą znajdować się pod piersiami i okalać je, nigdy nie powinny wpijać się w biust. Prawidłowo dobrane fiszbiny powinny wychodzić mniej więcej celując na środek pachy. Fiszbiny różnią się średnicą i rozstawem, dlatego warto mierzyć różne modele.

5. Mostek - środkowa część stanika powinna przylegać do twojego mostka, tak by dało się wsunąć pod nią palec. Jeśli jest zbyt luźna - wybierz większą miseczkę, jeśli zbyt ciasna - większy obwód pasa.

6. Ramiączka - nie powinny wpijać się w ramiona, jeżeli tak jest - oznacza to prawdopodobnie, że stanik ma zbyt duży obwód pod biustem i potrzebujesz mniejszego rozmiaru. Biustonosz powinien być w stanie podtrzymywać biust nawet jeśli zsuniesz ramiączka.

7. Końcowy test - biustonosz powinien utrzymywać piersi na odpowiedniej wysokości. Zegnij rękę w łokciu pod kątem prostym, a następnie połóż przedramię w poprzek torsu. Piersi powinny znajdować się dokładnie w połowie odległości między ramieniem i łokciem.