Adidas i Puma są jak dwa batony Twix. Wiecie dlaczego?

Historia marek odzieżowych bywa fascynująca. Czy wiecie dlaczego dzieje Adidasa i Pumy przypominają opowieść o dwóch batonach Twix opowiedzianą w reklamie?

Historia Adidasa i Pumy to w rzeczywistości opowieść o dwóch braciach. Zaczyna się na początku XX wieku, kiedy to mały Adolf Dassler pomaga rodzinie zarabiając jako łatacz starego obuwia. Zdobyte doświadczenie wykorzystał po powrocie z I Wojny Światowej. Jak wielu innych nie mógł znaleźć pracy. Zaczął więc produkować buty. Szybko zyskały ogromną popularność wśród lokalnej młodzieży dzięki niskiej cenie. Produkcja odbywała się w pralni matki Adolfa. Wierzch buta był wykonany z płótna na namiot, zaś podeszwa z... gumowej uszczelki od zbiornika na paliwo! Jak widzicie do dzisiejszej jakości marki Adidas było mu daleko. W tamtych czasach liczyła się jednak cena.

Dassler czynnie uprawiał sport i chciał udoskonalić buty tak, by sprostały oczekiwaniom lekkoatletów. W 1924 roku zmienił lokum i zajął się produkcją na poważnie. Do współpracy zaangażował m.in. starszego brata, a na początku lat 30. zatrudniał 70 osób pracujących w nowej fabryce.

Romnas z nazizmem

Igrzyska w Berlinie były wielkim wydarzeniem propagandowym w hitlerowskich Niemczech. Dassler zrobił wszystko, by w jego butach pobiegł amerykański biegacz Jessie Owens. Sportowiec zdobył w nich aż 4 medale, co było zaprzeczeniem niemieckiej propagandy sukcesu i nie mogło się spotkać z aprobatą Hitlera. Wygrana przyniosła jednak sławę i ogromne zamówienia firmie Dasslerów.

Wkrótce rozpoczęła się II Wojna Światowa. Tak jak wielu innych bracia Dasslerowie wstąpili do NSDAP i... szyli buty dla niemieckiego wojska. Na kilka lat utrzymywali się tylko i wyłącznie z produkcji obuwia żołnierskiego. Warto przypomnieć, że nie oni jedyni. Podobne karty znajdziecie w historii m.in. Hugo Bossa. Czemu? Podobno w historii powody są dwa: kobiety albo pieniądze. Tym razem to były pieniądze.

Rozłam Pumy i Adidasa

W powojennej historii obu marek największą rolę odegrała kobieta. Brat Adolfa nie przepadał za jego żoną i nazywał ją "pumą". Po jednej z kłótni zabrał część pracowników i otworzył własną fabrykę po drugiej stronie miasta. Po tym wydarzeniu Adolf nazwał swoją markę Adidas , co stanowi połączenie pseudonimu "Adi" z pierwszym członem nazwiska "Das". Podobnie postąpił Rudolf tworząc nazwę Ruda. Szybko ją jednak przemianował na Puma .

Czy konflikt o "Pumę " był jedyną przyczyną rozłąki braci? Niektórzy twierdzą, że nie. Podobno po wojnie podzieliły ich sympatie polityczne. Mieli też inne wizje rozwoju firmy. W konsekwencji ich kłótni zyskaliśmy dwie świetne marki, które zdobyły światową sławę: Pumę i Adidas. Którą z nich wolicie?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.