Sztuka demakijażu

Demakijaż jest podstawą pielęgnacji. Bez niego nawet najlepsze kremy nie poprawią kondycji cery. Sprawdź, jak go prawidłowo wykonać.

Zanim przystąpisz do demakijażu, sprawdź, czy używasz właściwych produktów. Preparat kosmetyczny powinien być dobrany w zależności od rodzaju cery.

Cera sucha

Cera sucha wymaga szczególnej pielęgnacji i nawilżenia. Najlepiej reaguje na oczyszczanie za pomocą delikatnych mleczek, śmietanek czy kremów. Jednym z najdelikatniejszych preparatów do demakijażu jest płyn micelarny. Posiadaczki suchej skóry powinny szukać delikatnych i bezalkoholowych toników.

Cera tłusta

Preparaty do demakijażu przeznaczone dla cery tłustej oczyszczają ją, matują i mają właściwości antybakteryjne. Postaw na delikatne żele oczyszczające, a unikaj mleczek pozostawiających tłusty film.

Cera mieszana

Cera mieszana wymaga różnej pielęgnacji w zależności od potrzeb poszczególnych partii twarzy. Zapewnią ją przeznaczone specjalnie dla niej produkty. Wybieraj kosmetyki nawilżająco-matujące. Sprawdzą się emulsje, beztłuszczowe mleczka, płyny micelarne lub delikatne żele.

Cera normalna

Cera normalna przysparza najmniej problemów z pielęgnacją. Sprzyjają jej lekkie, nawilżające mleczka, żele i toniki. Nie należy stosować produktów tłustych i matujących.

Płyn micelarny

Kosmetykiem, który jest odpowiedni do każdego rodzaju cery jest płyn micelarny. Zawarte w nim micele delikatnie usuwają zanieczyszczenia i nadmiar sebum nie naruszając warstwy hydrolipidowej naskórka. Po zmyciu makijażu płynem micelarnym należy przetrzeć twarz tonikiem m.in. po to, by nie pozostawiać na cały dzień lub noc aktywnie działających miceli. Według najnowszych badań może to mieć niekorzystny wpływ na stan cery.

Jak wykonać demakijaż?

Twarz powinnaś oczyszczać dwa razy dziennie. Wieczorny demakijaż jest konieczny, by usunąć make-up, sebum i zanieczyszczenia nagromadzone w ciągu całego dnia. Poranne przetarcie twarzy preparatem oczyszczającym, a następnie tonikiem sprawi, że makijaż utrzyma się dłużej i będzie ładniej wyglądał.

Chcąc zmyć makijaż oczu przełóż do nich na chwilę nasączone preparatem oczyszczającym płatki kosmetyczne. Rozpuszczą kosmetyki i dzięki temu usuniesz je kilkoma ruchami bez potrzeby tarcia. Oczy zmywaj kolistymi ruchami. Czoło od linii brwi w stronę włosów, zaś policzki od nosa ku skroniom. Broda, usta i szyja najlepiej reagują na delikatne oczyszczanie kolistymi ruchami.

Wykonując demakijaż oczu powinnaś dobrać odpowiednie produkty. Przy wodoodpornym tuszu niezbędny okaże się płyn dwufazowy. Okolice oczu są bardzo delikatne i dlatego warto przemywać je kosmetykami przeznaczonymi dla skóry wrażliwej.

Tonik

Kosmetykiem traktowanym często po macoszemu jest tonik. Rezygnacja z tego preparatu jest bardzo dużym błędem! Po oczyszczeniu skóra ma odczyn zasadowy, który zmieniamy z powrotem na kwaśny dzięki tonikowi. Ważne jest dobranie kosmetyku odpowiednio do potrzeb cery.

Właściwy demakijaż powinien sprawić, że cera będzie wypoczęta i pełna blasku. Może się również przyczynić do zmniejszenia ilości wągrów. Przygotowana w ten sposób cera jest gotowa na wklepanie kremu pielęgnacyjnego.