Jak prać buty sportowe?

Choć producenci często tego nie zalecają, czasami jedynym sposobem, aby doczyścić nasze sportowe buty jest wypranie ich w pralce. Jak to zrobić, aby zminimalizować ryzyko uszkodzenia i zdeformowania się butów? Jaki program jest najlepszy i jak przygotować trampki lub adidasy na takie czyszczenie?

Sportowe buty są narażone na zabrudzenia dużo bardziej niż inne typy obuwia. Wpływ na to ma przede wszystkim ich przeznaczenie: używamy ich podczas ćwiczeń lub jeśli bardzo zależy nam na komforcie - często wtedy nie zwracamy uwagi na sposób ich użytkowania. Ponadto sportowe buty są zazwyczaj wykonane z materiałów, które doczyścić jest bardzo ciężko.

Zanim przystąpimy do prania musimy porządnie wytrzepać buty z błota i piachu. Jeśli nie jesteś przekonana do wrzucania sportowych modeli do pralki, możesz  je też uprać ręcznie. Przygotuj miskę z ciepłą wodą, delikatny płyn do prania i szczotkę. Przed zanurzeniem butów rozłóż je na części pierwsze: wyjmij sznurowadła i o ile to możliwe - wkładkę. Po dokładnym wyczyszczeniu i wypłukaniu pozwól butom naturalnie wyschnąć - nie wystawiaj ich na słońce, nie kładź na grzejniku, w żadnym wypadku nie wkładaj do suszarki - to może spowodować ich zdeformowanie lub rozklejenie. Ustaw je płasko, ich wnętrze możesz wypełnić papierem - dzięki temu wilgoć ze środka szybciej się wchłonie.

Jeśli pranie ręczne nie jest dla Ciebie, możesz także włożyć sportowe buty do pralki. Zanim to zrobisz sprawdź jednak, czy producent kategorycznie nie odradza tego sposobu. Podobnie jak w przypadku prania ręcznego, na początku wyjmij z butów sznurowadła i wkładkę. Nie wkładaj do pralki swoich adidasów czy trampek luzem - zamknij je w specjalnym worku na pranie lub po prostu zawiń w zwykłą poszewkę. Niektóre pralki mają specjalny funkcję do prania obuwia sportowego, jeśli jednak Twój model go nie posiada, wybierz program do prania rzeczy delikatnych. Temperatura wody nie powinna przekraczać 30 °C - inaczej buty mogą się rozkleić. Zadbaj także o to, aby pranie trwało jak najkrócej. Najlepiej zrezygnuj z funkcji wirowania, która może uszkodzić strukturę obuwia. Suszenie wygląda oczywiście tak samo jak w przypadku prania ręcznego.

Dobre jakościowo sportowe buty powinny bez problemów przetrwać zarówno pranie ręczne, jak i te w pralce. Pamiętaj jednak, aby przestrzegać kilku wymienionych powyżej zasad - nieodpowiednia pielęgnacja może uszkodzić nawet najbardziej solidne trampki czy adidasy.