Wypadanie włosów - jak przeciwdziałać?

Włosy to ważny element wyglądu każdego człowieka. Szczególnie dla kobiet, które traktują je jako jeden ze swoich podstawowych atrybutów. Niestety, mamy niewielki wpływ na to, jak będą grube będą włosy czy jak szybko będą rosły - ich cechy są dziedziczne i to najczęściej co drugie pokolenie.

Pierwsze problemy z włosami zaczynają się, gdy te zaczynają masowo łamać się lub wypadają. Często niestety jako efekt eksperymentów z farbowaniem. Jednak jest to także sygnał, ze w naszym organizmie coś dzieje się nie tak, jak powinno.

Bardzo często włosy wypadają, ponieważ nie otrzymują tego, co jest potrzebne do ich budowania. Niedobory miedzi, pierwiastka, o którym bardzo rzadko się mówi, powoduje, że człowiek popada w anemię, z tego względu, że brak miedzi blokuje proces wchłaniania żelaza do krwi.

Na wyraźne podkreślenie zasługuje fakt, że dobrze zbilansowana dieta to najważniejszy element stabilnego zdrowia całego organizmu, w tym włosów. Mieszki włosowe nie mają zdolności do magazynowania składników odżywczych, dlatego mikro- i makroelementy muszą być im dostarczane w sposób ciągły.

Dobrze jest mieć świadomość, że do prawidłowego funkcjonowania włosy potrzebują siarki, którą można znaleźć na przykład w jajkach czy wątrobie. Do prawidłowego wzrostu włosa potrzebny jest także kwas pantotenowy, który bierze udział w procesach namnażania komórek nowego włosa w mieszku. Niedobór witamin z grupy B oraz A, E, a także cynku i żelaza może osłabić strukturę włosa i powodować wypadanie.

Co zrobić w przypadku, kiedy wiemy, że nasza dieta jest dobrze zbilansowana, wyniki badań również nie wskazują na nic złego, a mimo to włosy pozostają bez życia? Jest to najprawdopodobniej objaw niewystarczającego nawodnienia organizmu. Włosy, podobnie jak skóra, potrzebują nawilżania od wewnątrz, dlatego picie co najmniej 1,5 litra wody dziennie jest wskazane, gdy chcemy utrzymać je w jak najlepszej kondycji.

Inaczej wygląda sprawa, gdy mamy do czynienia z łysieniem typu męskiego. Charakteryzuje się ono tym, że na powierzchni skóry głowy dochodzi do przemiany testosteronu w DHT. Włos wypada i jest to proces nieodwracalny. W tym przypadku profilaktyka i leczenie nie jest związane z żadną dietą. Od kilku lat na rynku farmaceutycznym można znaleźć kilka preparatów, które nieco hamują to zjawisko. Do dyspozycji mamy środki przeznaczone do wcierania bezpośrednio w miejsce łysienia oraz środki doustne. Dobre wyniki w leczeniu schorzenia daje Finasteryd, którego jednak nie mogą stosować kobiety dotknięte tego typu schorzeniem, ponieważ zaburza prawidłową gospodarkę hormonalną.

Niestety, wadą wszystkich preparatów do zapobiegania wypadaniu włosów jest fakt, że przynoszą one efekty tylko wtedy, gdy są regularnie stosowane. Po zaprzestaniu ich przyjmowania i wcierania problem z wypadającymi włosami powraca.

Istnieje jeszcze wiele innych czynników sprzyjających wypadaniu włosów. Włosy są wyraźnie osłabione po infekcjach, w których wysoka gorączka utrzymywała się ponad dobę lub po chorobach zakaźnych - po upływie 3-4 miesięcy obserwuje się nasilone wypadanie włosów. W tym przypadku wystarczy dobra dieta, suplementacja oraz stosowanie się do zaleceń żywieniowych jeszcze na długo zanim pojawią się pierwsze objawy. Jeśli problem ma podłoże stresowe, warto pokusić się o regularne picie uspokajających herbatek ziołowych.

Materiał przygotowany we współpracy z kliniką Handsome Men

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.