Jak wygrać z trądzikiem?

Przestał być dolegliwością młodzieńczą - pojawia się coraz wcześniej i trwa coraz dłużej. Jednak stosując się konsekwentnie do zaleceń lekarza, trądzik można pokonać

Jakie są przyczyny trądziku?

Trądzik powstaje, gdy jednocześnie występują dwa czynniki. Pierwszym jest łojotok, czyli stan, gdy gruczoły łojowe produkują zbyt wiele sebum. Drugi to zaburzenia rogowacenia: martwe komórki zbyt wolno się złuszczają i zatykają ujścia mieszków włosowych, do których dochodzą gruczoły łojowe. Łojotok pojawia się najczęściej w okresie dojrzewania pod wpływem aktywności hormonów płciowych oraz nadnerczowych.

Najpierw zaczynają się tworzyć zaskórniki, czyli uwięziony w kanaliku łój, który nie może wydostać się na powierzchnię. Do stanu zapalnego, czyli pojawienia się zmian skórnych dochodzi, gdy bakterie żyjące na skórze namnażają się w zatkanym mieszku włosowym. Najpierw robi się bolesna czerwona grudka, która przekształca się w żółtą ropną krostę. Bywa, że trądzik młodzieńczy nie zanika, tylko przechodzi w trądzik dorosłych. Zazwyczaj nie jest to wynikiem zaburzeń hormonalnych, tylko nadwrażliwości organizmu na normalną dawkę hormonów. Coraz częściej zdarza się także, że trądzik

dotyka osoby po trzydziestce. Pojawia się jakby znikąd u kogoś, kto przedtem miał ładną cerę. Czynnikami wywołującymi mogą być niektóre choroby, leki (bromki, jodki, witamina B12), ogniska utajonego zakażenia w organizmie (np. zepsute zęby), a także niewłaściwa pielęgnacja. Wbrew pozorom u osób dojrzałych to ta ostatnia najczęściej ponosi winę za pojawianie się trądziku! Są też czynniki nasilające trądzik, np. stres, palenie papierosów, picie alkoholu, czasem niektóre pokarmy, szczególnie pikantne przyprawy. Dobra wiadomość: badania nie potwierdzają osławionego złego wpływu czekolady na cerę.

Na czym polega niewłaściwa pielęgnacja?

To częściej dotyczy kobiet, zwłaszcza gdy sięgają po kosmetyki antystarzeniowe. Kończą 25-30 lat i zaczynają stosować odżywcze, przeciwzmarszczkowe kremy. Najczęściej na noc. Dla skóry z tendencją do przetłuszczania się jest to zabójcze. Natychmiast zatykają się pory i pojawia trądzik. Należy więc unikać kremów o tłustej, ciężkiej konsystencji, zawierających peptydy i niektóre witaminy, bo wiele witamin rozpuszcza się w tłuszczach. Lepiej wybierać lekkie preparaty przeznaczone do skóry tłustej lub mieszanej. To absolutnie konieczny warunek dobrej pielęgnacji. Drugim wielkim błędem jest niewłaściwe nawilżanie. Gdy pacjent na własną rękę odtłuszcza skórę, naraża ją na przesuszenie, po czym prosi w aptece o krem nawilżający i najczęściej dostaje preparat do cery suchej, który mocno natłuszcza, uszczelnia skórę, by woda nie odparowywała. A potrzebuje lekkiego produktu wiążącego wodę, nie pozostawiającego tłustego filmu. Nawilżanie przy trądziku jest istotne, bo ułatwia leczenie, łagodzi dolegliwości związane ze stosowaniem leków.

Jak więc właściwie pielęgnować skórę?

Najpierw należy ją oczyścić delikatnym preparatem myjącym do tłustej skóry, który usunie nadmiar łoju, nie naruszając naturalnej warstwy ochronnej. Mycie z wodą jest jak najbardziej wskazane. Następny krok to tonizowanie produktem antybakteryjnym, ściągającym pory, lekko złuszczającym.

Należy wybierać tonik z alkoholem czy bez?

Raczej bez, choć niektóre skóry świetnie reagują na odrobinę alkoholu. Radziłabym indywidualną obserwację, co komu pomaga. Wszystkie preparaty należy stosować zgodnie z instrukcją producenta, z zalecaną częstotliwością i w zalecanej ilości. Przesada i nadgorliwość zazwyczaj fatalnie się kończą. Po toniku należy nałożyć odpowiedni krem. Powinien mieć działanie keratolityczne, złuszczające. Z tym świetnie radzą sobie np. alfa-hydroksykwasy, kwas salicylowy, mocznik. Do tego ważny jest dodatek substancji antybakteryjnych oraz zmniejszających wydzielanie sebum (często wyciągi ziołowe). Opcjonalnie składniki antyzmarszczkowe (np. fantastycznie działa retinol stosowany zarówno w leczeniu trądziku, jak i korekcji zmarszczek, oraz witamina C), pudry pochłaniające sebum, zapobiegające świeceniu skóry.

A peelingi?

Jak najbardziej warto je stosować. Zależnie od stanu skóry - jeśli nie ma ropnych wykwitów, a skóra jest dość gruba, mogą być mechaniczne, ze ściernymi drobinami lub złuszczające typu mikrodermabrazja. Przy wrażliwej cerze raczej chemiczne, rozpuszczające wiązania między zrogowaciałymi komórkami, i delikatne zabiegi typu peeling kawitacyjny.

Jakich kosmetyków nie wolno używać?

Tłustych, ciężkich kremów. Nie stosować na raz zbyt wielu różnych preparatów. Lepiej trzymać się jednej, dwóch firm. Absolutnie unikać kosmetyków nieznanego pochodzenia, podejrzanych firm pojawiających się w internecie. Polecam kupowanie kosmetyków w aptece, pochodzą ze sprawdzonych źródeł, mają znany skład, są właściwie przechowywane.

Czy słońce pomaga na trądzik?

Pacjenci często sami leczą się poprzez opalanie. Czasem trądzik faktycznie dobrze reaguje na słońce. Jednak po powrocie z wakacji często następuje tzw. efekt odbicia. Przesuszona skóra wysyła sygnał SOS, czyli zaczyna produkować jeszcze więcej łoju niż wcześniej. Poza tym mieszanka sebum z potem sprzyja pojawianiu się stanów zapalnych. Pacjent, chcąc je wysuszyć, opala się, a to grozi powstawaniem nieusuwalnych przebarwień pozapalnych. Generalnie, po wakacjach obserwuje się pogorszenie u większości pacjentów z trądzikiem.

Kiedy należy pójść do lekarza z trądzikową skórą?

Od razu, gdy zauważy się zmiany na skórze, nie powinno się z tym zwlekać. Najczęściej na początku wystarczy dobrze ustawiona pielęgnacja, którą zaleci dermatolog. Jeśli stan skóry jest kiepski, trzeba ją leczyć. Systematyczne leczenie daje zdecydowaną poprawę, jednak bywa długotrwałe, nie można go przerywać, gdy zauważy się poprawę. Przyczyny trądziku nie znikają, efekt trwa, gdy stosuje się leki. Czasem, gdy już wyprowadzi się skórę "na prostą", wystarczy przejść na dobrą pielęgnację, by utrzymać dobry wygląd. Zawsze jednak trzeba być pod opieką lekarza i stosować się do jego zaleceń. Stan 60% pacjentów poprawia się po leczeniu zewnętrznym. Czasem jednak konieczne jest leczenie ogólne, np. antybiotykiem lub pochodną witaminy A. Nie ma co się ich obawiać,

podawane są w specjalnych dawkach, z określoną częstotliwością, by dawać dobry efekt terapeutyczny i minimum skutków ubocznych. Leki dermatologiczne są przebadane pod kątem długotrwałego zażywania. Takie leczenie przede wszystkim ma nie dopuścić do trwałych uszkodzeń skóry, powstawania głębokich blizn. Jedyną metodą przynoszącą właściwie stałą poprawę jest doustna kuracja pochodną witaminy A, czyli Izotretinoiną. Ta substancja silnie zmniejsza wydzielanie sebum i niweluje rogowacenie mieszków włosowych. Po jednorazowej kuracji 60% pacjentów nie wymaga już dodatkowego leczenia. Podkreślam, że pod kontrolą lekarza jest to leczenie bezpieczne, wywołuje tylko niewielkie dolegliwości - efekt przesuszenia śluzówek nosa, ust. No i przestrzegamy, że w tym czasie nie wolno zajść w ciążę, bo lek uszkadza płód. Dwa miesiące po zakończeniu leczenia zajście w ciążę jest już bezpieczne.

Jak się leczy trądzik na dekolcie i plecach?

Praktycznie tak samo jak skórę twarzy. Czasami tylko pojawia się problem z dużą powierzchnią, na którą musimy aplikować leki. Zasady leczenia pozostają niezmienne.

Czy trądzik różowaty ma coś wspólnego z trądzikiem pospolitym?

Niewiele. W jednym i drugim przypadku podobne jest podłoże, czyli łojotok. Jednak w przypadku trądziku pospolitego dochodzi nieprawidłowe rogowacenie, a w różowatym podłoże naczyniowe. Same kruche naczynka nie oznaczają podatności na trądzik różowaty. Przy suchej skórze raczej kończy się to rumieniem i nadwrażliwością skóry na niekorzystne czynniki atmoseferyczne, kosmetyki. Tylko przy nadmiarze sebum powstają zapalne nacieki. Zdarza się, że trądzik pospolity przeradza się w różowaty. Jako jedną z przyczyn trądziku różowatego podaje się też nadmierne namnażanie w mieszkach włosowych roztocza - Demodex folliculorum (nużeniec ludzki) - które normalnie występuje na skórze. Dlatego do leczenia czasem włącza się preparaty antypasożytnicze, antyświerzbowe. Przy leczeniu tej choroby ważna jest pielęgnacja, czyli dbanie o dobry stan naczynek, wzmacnianie ich oraz nawilżanie, ochrona płaszcza hydrolipidowego skóry poprzez stosowanie lekkich, beztłuszczowych preparatów nawilżających. Pogorszenie trądziku różowatego mogą powodować czynniki nieco inne niż pospolitego, np. częste zmiany temperatur, jedzenie pikantnych przypraw, picie gorących napojów i alkoholu. Generalnie to, co powoduje rozszerzenie naczynek. Ostatnio obserwuje się obniżenie wieku, w którym choroba się pojawia. Diagnozuje się ją już u kobiet 25-35-letnich, podczas gdy do niedawna była uznawana za chorobę wieku okołomenopauzalnego (ok. 45-50. roku życia). Z kolei trądzik pospolity, młodzieńczy, obserwujemy u osób coraz starszych, 30-40-letnich, często np. pojawia się u kobiet, które odstawiły antykoncepcję doustną, urodziły dzieci. Nie oznacza to zaburzeń hormonalnych, jednak przywrócenie tabletek antykoncepcyjnych często daje znaczną poprawę stanu skóry. Dotyczy to głównie tych przypadków, gdy obserwuje się nasilenie objawów podczas różnych faz cyklu miesiączkowego. Hormonalne podłoże choroby możemy podejrzewać, gdy skóra nie reaguje dobrze na leczenie dermatologiczne.

Więcej o:
Copyright © Agora SA