Ważna figura, czyli odchudzanie ze wspomaganiem

Zapotrzebowanie na zgrabną sylwetkę rośnie. Wiele osób chce ją osiągnąć drogą "na skróty", poprzez zabiegi medycyny estetycznej i diety cud wspomagane odchudzającymi tabletkami. Czy to dobra metoda?

Zabiegi modelujące

Na pytania odpowiada Kinga Nicer, specjalista dermatolog, Dermatochirurgia estetyczna i laserowa K&A Nicer, Częstochowa, www.Nicer.pl

Czy zabiegi w gabinecie są skutecznym sposobem na odchudzanie?

Nie, mówimy raczej o modelowaniu sylwetki, czyli redukcji tkanki tłuszczowej w określonych obszarach. Chodzi o miej- scowe zmniejszenie objętości i ilości komórek tłuszczowych, czyli np. wymodelowanie talii, boczków, bryczesów, ogólną poprawę spoistości i faktury skóry w kłopotliwych obszarach. Pacjenta otyłego kieruję do gabinetu leczenia otyłości, z nadwagą do dietetyka i zalecam współpracę z trenerem. Nie ma mowy o trwałych efektach bez zmiany stylu życia, problem z wagą często "leży w głowie".

Jak dobrać odpowiedni zabieg?

Mnogość reklamowanych metod i urządzeń świadczy o tym, że nie ma jednej dobrej. Często łączy się kilka, by uzyskać optymalny rezultat. Zadaniem lekarza jest wypracowanie schematu postępowania tak, by być wiarygodnym i uzyskać efekty. Każdy pacjent powinien otrzymać wyczerpującą informację o możliwościach terapii. Podstawą do ustalenia postępowania jest wywiad lekarski dotyczący oczekiwań pacjenta, jego stylu życia, przebytych i obecnych chorób, gospodarki hormonalnej. Istotne jest realistyczne podejście do problemu oraz możliwości finansowe. Media są pełne reklam, które dają fałszywe obietnice. Zgłaszają się do mnie ludzie, którzy mają wygórowane oczekiwania. W takim przypadku muszę odmówić zajmowania się pacjentem. Trzeba odróżniać reklamę od informacji.

Jakie są zatem metody modelowania sylwetki?

Masaż rolkowy z podciśnieniem - działa na tkankę łączną, stymuluje unaczynienie, eliminuje toksyny, uaktywnia układ żylny i limfatyczny, złuszcza naskórek oraz mechanicznie działa na głębiej położoną tkankę tłuszczową.

Ultradźwięki - fale ultradźwiękowe powodują mechaniczne rozerwanie błon komórek tłuszczowych, których zawartość dostaje się do krwiobiegu i jest metabolizowana w wątrobie. Naczynia krwionośne, obwodowe nerwy czuciowe i tkanka łączna zostają nienaruszone.

Radiofrekwencja - wykorzystanie fal o częstotliwości radiowej. Większość efektów z użyciem fal radiowych to reakcja na ciepło wzbudzone. Stymuluje ono fibroblasty do syntezy nowego kolagenu z efektem postępującym w ciągu 4-6 miesięcy. Dochodzi również do rozszerzenia naczyń krwionośnych, co zwiększa dostawę tlenu i substancji odżywczych. W rezultacie zmniejsza się cellulit, a skóra ujędrnia i wygładza.

Elektrostymulacja - mięśnie są pobudzane impulsami elektrycznymi. 25-minutowy zabieg można porównać do trzech godzin na siłowni.

Lipoliza iniekcyjna - potocznie rozumiana jako zabieg rozpuszczania tkanki tłuszczowej. Pod wpływem substancji leczniczej dochodzi do rozpadu komórek tłuszczowych, tłuszcz ulega emulsyfikacji, następnie dostaje się do krwiobiegu. Komórki tłuszczowe zastępowane są tkanką włóknistą, co powoduje obkurczenie się skóry w obrębie leczonego obszaru.

Liposukcja laserowa - tłuszcz jest rozpuszczany za pomocą włókna laserowego, a następnie odsysany. Jednocześnie laser oddziałuje na skórę, która znacząco się zagęszcza i ujędrnia. Nie ma efektu "obwisłości skóry", bo następuje kompletna przebudowa kolagenu. Tylko, niestety, trzeba na to trochę poczekać, a nie każdy pacjent ma cierpliwość. W tej metodzie pokładane są obecnie duże nadzieje, to medycyna przyszłości. Daje znakomite rezultaty, np. przy leczeniu rozciągniętej skóry na brzuchu i rozstępów.

Czy te zabiegi nieodwracalnie likwidują tkankę tłuszczową?

Nie, jeśli pacjent nie zmieni stylu życia, komórki tłuszczowe się odbudują. Może to nastąpić nawet w tych samych miejscach, w których je usuwaliśmy. Jednak przy założeniu dyscypliny, konsekwencji i systematyczności pacjenta na pewno można osiągnąć trwałe efekty.

Odchudzanie w pigułce

Podstawę programu odchudzającego stanowią dieta ułożona przez specjalistę oraz odpowiednia aktywność fizyczna. Ograniczeniom energetycznym diety mogą towarzyszyć: uczucie głodu, zaparcia, wypadanie włosów, suchość skóry czy łamliwość paznokci. Objawy te można zniwelować dzięki stosowaniu suplementów. Przy fachowo opracowanej diecie niskoenergetycznej witaminy i składniki mineralne dostarczane są w odpowiedniej ilości. Część składników odżywczych jest jednak na najniższym bezpiecznym poziomie spożycia. Przy dłużej trwającym odchudzaniu lub gdy sami modyfikujemy dietę mogą powstać niedobory. U osób, które odchudzają się bez pomocy fachowca, są one z reguły znaczne. Dlatego warto wtedy zastosować suplementy zawierające niezbędne składniki mineralne i witaminy. Są także suplementy, których głównym zadaniem jest ułatwienie samego odchudzania.

Na pytania odpowiada dr Ewa Matyska-Piekarska, Europejskie Centrum Leczenia Otyłości Dzieci i Dorosłych w Warszawie, www.beznadwagi.pl

Jak działają "odchudzające" suplementy?

Odchudzanie nie jest łatwym procesem, zwłaszcza dla osoby, która po prostu lubi jeść. Mogą pojawić się różne problemy, z którymi będzie trudno sobie poradzić. Najczęściej towarzyszący objaw to uczucie głodu, które może powodować rozdrażnienie, niepokój, ciągłe myślenie o jedzeniu i w końcu... jedzenie. Podczas odchudzania zaleca się spożywanie większej ilości błonnika pokarmowego - 35-40 gramów dziennie. Dodatkowym źródłem błonnika mogą być suplementy diety zawierające ten składnik. Błonnik pęcznieje w przewodzie pokarmowym i zmniejsza uczucie głodu. Ponadto ogranicza wchłanianie tłuszczów i cukrów prostych z pożywienia.

Osoby, którym trudno jest przestrzegać w pełni zaleceń dietetycznych, mogą przyjmować produkty zawierające aktywną cząsteczkę L112 (wyciąg z krabów w preparacie Formoline). Cząsteczka L112 działa jak magnes, który silnie przyciąga i wiąże tłuszcze w nierozpuszczalne kompleksy, nieulegające wchłanianiu w przewodzie pokarmowym. Dzięki tym właściwościom zmniejsza się ilość energii dostarczanej do organizmu oraz obniża stężenie cholesterolu. Na podobnej zasadzie działają preparaty z chitozanem (pochodna chityny z pancerzyków skorupiaków).

Także preparat ALLI zmniejsza wchłanianie tłuszczów, chociaż w zupełnie inny sposób.

Zawiera orlistat, który hamuje aktywność enzymów uczestniczących w trawieniu tłuszczów. W efekcie część tłuszczów dostarczonych z pokarmem zostaje wydalona. Efekt chudnięcia jest większy niż na samej diecie. Jeżeli zjadany jest nadmiar cukrów, pomocne mogą być produkty zawierające fasolaminę. Jeszcze inne wpływają na ilość energii wydatkowanej przez organizm (np. zielona herbata).

Czy to możliwe, że suplement spala tłuszcz?

Niektóre suplementy zawierają składniki sprzyjające szybszemu spalaniu tłuszczu. Przykładowo zielona herbata pobudza termogenezę poposiłkową, czyli ilość energii wydatkowanej przez organizm. Tłuszcz będzie wówczas spalany szybciej. Ostatnio nowością na rynku są produkty zawierające wapń. Wykazano w wielu badaniach, że wapń to jeden z ważniejszych pierwiastków koniecznych do prawidłowego spalania tłuszczu. Ponadto hamuje odkładanie się tłuszczu i pobudza jego uwalnianie z komórek tłuszczowych. Ale same tabletki nie spalą gigantycznego nadmiaru kalorii.

Czy takie preparaty powinien zalecać lekarz, czy można je dobrać samodzielnie?

Suplementy diety są zwykle bezpieczne i osoba w pełni zdrowa może je kupić samodzielnie, bez konsultacji lekarskiej. Przy zakupie suplementu diety warto jednak zachować zdrowy rozsądek. Nie należy przyjmować kilku jednocześnie, jeżeli zawierają takie same składniki. Jednakże w przypadku osób, które cierpią na jakiekolwiek choroby przewlekłe, albo gdy po przyjęciu suplementu pojawią się niepokojące objawy (np. bóle brzucha, biegunki), konieczna jest konsultacja lekarska. Pamiętajmy także, że nie schudniemy od samego przyjmowania suplementu diety, bez zmiany stylu życia.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.