Cellulit - najlepsze zabiegi i kosmetyki

Lato tuż-tuż i czas pokazać więcej ciała. Co zrobić, by było szczupłe i zadbane? W walce ze zbędnymi kilogramami i cellulitem przydatną bronią są kosmetyki i zabiegi nowej generacji.

Akcja odchudzania i wygładzania skórki pomarańczowej odbywa się nieodmiennie każdej wiosny. Jeśli wydaje ci się, że cellulit jest wieczny, mamy dobre wiadomości - nowoczesne zabiegi pozwalają w bezinwazyjny sposób pozbyć się komórek tłuszczowych raz na zawsze, rozbić guzy i zwłóknienia w zaatakowanej cellulitem tkance i ujędrnić skórę na długie lata. Kosmetyki także stają się coraz bardziej efektywne, dopasowując się do trybu funkcjonowania organizmu. Niestety, są też gorsze aspekty: nadal nie wolno bezkarnie wchłaniać miliona kalorii dziennie. Co prawda w sukurs przychodzą suplementy diety wyłapujące tłuszcz i węglowodany, ale nawet one nie potrafią czynić cudów. Racjonalne odżywianie i ruch są wciąż najlepszym sposobem na zgrabną sylwetkę. Nie poddawaj się więc, a w razie kryzysu - zwróć się o pomoc do specjalistów - kosmetyczki i dietetyka.

Na pytania odpowiada Rafał Łukasik, starszy manager ds. badań i rozwoju produktu Avon

Czy kosmetyk może naprawdę odchudzać i rozbijać tkankę tłuszczową?

Nie, jeśli chodzi o utratę wagi i widoczną zmianę sylwetki. Działa na poprawę kondycji skóry i miejscowe niewielkie zmniejszenie obwodów ciała. Najlepsze efekty można zaobserwować w czterech strategicznych miejscach: na brzuchu, pośladkach, biodrach i udach. Najczęściej spotykane rezultaty przy zastosowaniu specjalnych kosmetyków (potwierdzone testami klinicznymi) to: wygładzenie powierzchni skóry, zmniejszenie obwodu uda, wzrost elastyczności i nawilżenia skóry, zmniejszenie rozstępów. Trudno porównać działanie kosmetyku do liposukcji. To jakby przeciwstawić krem przeciwzmarszczkowy wstrzykiwanym wypełniaczom. Jednak niektóre preparaty potrafią rozpuszczać komórki tłuszczowe i zapobiegać ich rozrostowi. Największym problemem nie jest umieszczenie aktywnych składników w kosmetyku, ale dostarczenie ich do tkanki podskórnej. Z drugiej strony, kosmetyk nie może działać zbyt głęboko, to właściwość leków.

Jak działają kosmetyki modelujące sylwetkę i zmniejszające cellulit?

Ich działanie jest wielokierunkowe:

- lipolityczne - regulacja procesów syntezy i rozpadu tłuszczu, intensywne spalanie tłuszczu zalegającego w komórkach, przeciwdziałanie formowaniu się rozległych pokładów tkanki tłuszczowej;

- przeciwobrzękowe;

- aktywowanie mikrokrążenia krwi w tkance tłuszczowej i wydalania toksyn;

- uszczelnianie i wzmacnianie naczyń krwionośnych;

- estetyczne - przez zastosowanie polimerów, które tworzą na skórze napinającą siateczkę wygładzającą optycznie nierówności;

- duże znaczenie ma także wzmocnienie macierzy zewnątrzkomórkowej skóry, która stymuluje produkcję kolagenu, elastyny, fibronektyny czy proteoglikanów (połączenie cukrów i białek).

Na czym polega działanie popularnych obecnie kosmetyków chronoaktywnych?

Polega na dostosowaniu formuły kosmetyku do cyklu funkcjonowania organizmu dzień-noc. Produkt na dzień przyspiesza procesy metaboliczne w skórze oraz intensyfikuje spalanie tłuszczu. Ogólnie można powiedzieć, że zapobiega odkładaniu się zjedzonych kalorii. Produkt na noc przyspiesza mikrokrążenie w naczyniach, zmniejszając obrzęki i zapewniając lepsze dostarczenie tlenu do uciśniętych przez cellulit obszarów ciała oraz nawilża (skóra traci 2-3 razy więcej wody w nocy niż w dzień).Zachowanie prawidłowych proporcji aktywności i odpoczynku w cyklu dobowym jest niezwykle ważne, człowiek niewyspany, przemęczony jest bardziej narażony na tycie. Zaburzony jest proces wydzielania hormonów głodu i sytości.

By dodać sobie energii, zaczynamy zjadać więcej wysokoenergetycznych pokarmów, zwłaszcza węglowodanów niż normalnie. Jednocześnie organizm zwalnia proces ich spalania, gdyż przestawia się na magazynowanie brakującej energii. Nie rozróżnia jej niedoboru związanego z przemęczeniem od tego będącego wynikiem głodu. Dlatego dla osób, które chcą kontrolować swą wagę, niezbędne jest minimum 7-8 godzin snu oraz 20-minutowe odpoczynki po każdych 90 minutach pracy w ciągu dnia. Nie można też przestawiać doby na aktywność w nocy, odpoczynek w dzień. Biologia jest nieubłagana.

Jakie składniki aktywne mają rzeczywiście znaczenie w kosmetykach antycellulitowych?

- Składniki lipolityczne (rozkładające tłuszcz), np.: alkaloidy roślinne (kofeina, teofilina, teobromina), borowina, L-karnityna, jod.

- Składniki poprawiające mikrokrążenie - flawonoidy (rutyna, kwercetyna, arnika, kemferol, hiperyna, miłorząb japoński - pozyskiwane z kasztanowca, owoców cytrusowych, krwawnika, fiołka trójbarwnego, nagietka), saponiny z lukrecji, bluszczu, iglicy włoskiej, wyciągi z rozmarynu, fenkułu.

- Składniki przeciwobrzękowe - wyciągi z kozieradki, nostrzyka (zawiera dużo kumaryny działającej też przeciwzapalnie), olejek geraniowy, grejpfrutowy, paczulowy.

- Składniki stymulujące odnowę komórkową, np.: glikozydy - wyciąg z centella asiatica (stymulujący produkcję kolagenu, fibronektyny i proteoglikanów), algi morskie.

- Na uwagę zasługuje olejek eteryczny z jagód jałowca. Obniża ciśnienie i reguluje gospodarkę płynami. Przeprowadzono badania z zastosowaniem tego olejku do masażu. Wyniki przeszły oczekiwania: w początkowej fazie cellulitu objawy znikały już po tygodniu stosowania profesjonalnych masaży.

Więcej o:
Copyright © Agora SA