Szkodliwe składniki w lakierach do paznokci

Powszechnie wiadomo, że toluen i formaldehyd negatywnie wpływają na stan paznokci, jednak śmiem twierdzić, że zawiera go co najmniej 90% produktów do paznokci - pisze nasza Czytelniczka. Gdzie leży prawda o szkodliwości tych związków? Na pytanie odpowiada Hanna Walczak - ekspert i szkoleniowiec ORLY.

Lakier do paznokci to nie tylko piękny kolor, ale przede wszystkim substancja chemiczna , o której powinnyśmy wiedzieć o wiele więcej, niż tylko o sposobie jego aplikacji i trwałości. Aby lakier posiadał określone właściwości, do jego produkcji wykorzystywane są różne substancje, z których część może być szkodliwa dla naszego zdrowia .

Marka ORLY od lat przekonana o szkodliwości niektórych składników, nie wykorzystuje toksycznych substancji: DBP, Toluenu i Formaldehydu .

Na co powinnyśmy zwrócić uwagę przy zakupie ulubionej emalii do paznokci?

Pierwsza podstawowa zasada - wyczytać z etykiety czy lakier nie zawiera w swoim składzie Toulenu, DBP (Dibutyl Phthalate) oraz Formaldehydu czy żywicy formaldehydowej (Formaldehyde Resin) - tzw. "TOKSYCZNE TRIO" . Kilka słów o każdym z nich:

TOULEN (metylobenzen) to związek chemiczny często stosowany jako rozpuszczalnik organiczny. Jest szkodliwy dla układu oddechowego, krwionośnego, rozrodczego, nerwowego, immunologicznego, a także dla nerek i wątroby. Może wywoływać podrażnienia oczu i skóry. Jest dość tani, zatem z powodzeniem jest stosowany w produkcji tańszych lakierów do paznokci. Prawo europejskie nie zabrania stosowania go, ale w niektórych krajach jest już poddany pewnym restrykcjom. DBP (Ftalan dibutylu, dibutyl phthalate) jest organicznym związkiem chemicznym, substancją zapachową pełniącą rolę rozpuszczalnika (plastyfikatorem). Jego używanie w kosmetykach na terenie Unii Europejskiej jest zakazane. Substancja jest podejrzewana o zakłócanie czynności hormonów, oraz procesu reprodukcji.

Formaldehyd (aldehyd mrówkowy, metanal) związek chemiczny stosowany m.in. przy produkcji żywic syntetycznych. Jego obecność w lakierze do paznokci sprawia, że paznokcie stają się twardsze. Jeśli struktura płytki paznokcia jest porowata, istnieje ryzyko przeniknięcia substancji pod płytkę oraz wywołanie podrażnienia. Prawo dopuszcza stosowanie formaldehydu tylko w ściśle określonej koncentracji. Jeżeli koncentracja formaldehydu w produkcie końcowym przekroczy dopuszczalną ilość, producent jest obowiązany odnotować ten fakt na etykiecie produktu w specjalnej formie - "zawiera formaldehyd". Do produkcji lakierów wykorzystuje się również kwarce zawierające formalinę. Mogą one powodować uczulenia, wysypki i egzemy w miejscach, gdzie dotykamy skórę palcami z pomalowanymi takim lakierem paznokciami, np. na twarzy lub szyi.

Formaldehyde Resin (żywica formaldehydowa) podrażnia skórę, oczy oraz płuca. Przeprowadzone w ciągu ostatnich kilku lat badania naukowe, wykazały związek między problemami zdrowotnymi manicurzystek, a codziennym narażaniem na substancje chemiczne zawarte w produktach do pielęgnacji paznokci. Badania te dowiodły, że poziom ftalanów u manicurzystek narażonych na częsty kontakt z lakierami zawierającymi "Toksyczne Trio", jest dwukrotnie większy, niż u osób nie związanych z branżą paznokciową. Dlatego tak ważne jest, jakie składniki zawiera nasz ulubiony lakier do paznokci.

Lakiery ORLY są wolne od tych czterech groźnych składników.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.