Jak pielęgnować skórę wrażliwą?

Masz wrażenie, że niemal wszystko - słońce i wiatr oraz prawie każdy kosmetyk - szkodzi twojej skórze? Na pewno masz cerę wrażliwą. Pozwól jej się uspokoić, a wróci do normy.

Na pytania dotyczące pielęgnacji skóry wrażliwej odpowiedziała nam dr n. med. Małgorzata Huczek, dermatolog, Klinika Nova Derm

Jak to się dzieje, że coraz więcej osób uskarża się, że ma cerę wrażliwą/alergiczną?

Powodem wydaje się większa świadomość zdrowotna oraz, niestety, wzrost zanieczyszczenia środowiska. 30 lat temu ok. 30 proc. populacji zgłaszało ten problem. Dziś to ok. 50-60 proc. Dzieje się tak, ponieważ pojawiają się wciąż nowe czynniki, przed którymi skóra ma nas chronić. To wszechobecna chemia (w jedzeniu, środkach higieny), zanieczyszczenie środowiska, dziura ozonowa. Uznaje się, że wrażliwość to nadreaktywność skóry na czynniki zewnętrzne - słońce, wiatr, mróz, klimatyzację. Do wystąpienia objawów przyczyniają się dodatkowo: stres, emocje, a także np. picie alkoholu. Najczęściej wrażliwość związana jest z problemem tzw. skóry naczyniowej. Płytko położone naczynia ułatwiają penetrację substancji drażniącej. Poza tym, nadreaktywność nie dotyczy określonego rodzaju skóry. Wrażliwa może być zarówno cera sucha, jak i tłusta. Bywa, że towarzyszy chorobie dermatologicznej, np. łojotokowi, trądzikowi różowatemu, łuszczycy, atopowemu zapaleniu skóry. Obecnie coraz częściej kwestię skóry wrażliwej łączy się z nietolerancją większości preparatów myjących i kosmetyków mających z nią kontakt.

Czy pojęcie alergii i wrażliwości jest w tym przypadku tożsame?

To trudne pytanie. Alergia przeważnie nie pojawia się od pierwszego kontaktu z alergenem, a dopiero po pewnym czasie. Natomiast gdy organizm "zapamięta" wroga, przy kontakcie z nim zawsze będzie reagował. Z reguły objawem alergii jest tzw. grudka wysiękowa. Symptomy wrażliwości pojawiają się od razu po kontakcie z drażniącym czynnikiem, ale nie zawsze. Warto jednak zaznaczyć, że obniżony próg tolerancji nie jest związany z uczuleniem, a zaburzoną barierą lipidową, co zwiększa utratę wody. Gdy skóra się naprawi, często ponowny kontakt z danym czynnikiem nie wywołuje żadnej reakcji - zaczerwienienia, pieczenia, świądu, uczucia ściągnięcia, dyskomfortu. Trudno jednak jednoznacznie odróżnić alergię i nadreaktywność. Dobrym przykładem jest tu wyprysk z zimna, potocznie określany spierzchnięciem. Może być uznany za nadwrażliwość lub uczulenie W razie wątpliwości warto zrobić alergiczne testy naskórkowe. Ja często zalecam pacjentom "odczulanie z wrażliwości" poprzez wystawianie twarzy do słońca. Słońce obniża reaktywność, łagodzi stany zapalne, uspokaja skórę. Trzeba tylko pamiętać o filtrach UV.

A co z pielęgnacją?

Jest wyzwaniem, ponieważ wrażliwość może prowadzić do powstania zespołu nieto lerancji kosmetyków . Zawsze wykonujemy próbę wszystkich nowych kosmetyków i stosujemy zasadę: im mniej, tym lepiej. Dotyczy to liczby stosowanych preparatów oraz ich składu - by wyeliminować substancje aktywne. Najczęściej niepożądane reakcje wywołują konserwanty. Szukamy więc produktów bez nich, pakowanych w pojemniki, w których produkt nie ma możliwości "cofnięcia się", jest cały czas sterylny. Krem powinien wzmacniać naczynia krwionośne, co zabezpiecza przed stanem zapalnym wywołanym przez nadreaktywny układ nerwowy. Ma również odbudować barierę lipidową, musi więc nawilżać, a czasem także natłuszczać. Nie zawsze musi mieć ciężką konsystencję. To zależy od potrzeb skóry. Generalnie, w dużym skrócie - tłustą bardziej nawilżamy, suchą i ściągniętą natłuszczamy . Silne natłuszczenie, np. maścią cholesterolową, daje efekt okluzji, czyli półprzepuszczalnego opatrunku. Dzięki temu skóra zregeneruje się sama, odbuduje prawidłową warstewkę hydrolipidową. Tę samą zasadę wykorzystuje się w peelingach chemicznych oraz kuracji retinolem, które stymulują odnowę skóry. Jej pełen cykl trwa co najmniej 28 dni.

Dwa ogromne błędy w pielęgnacji prowadzące do nadwrażliwości to po pierwsze przesuszanie cery trądzikowej, przetłuszczającej się, a po drugie stosowanie preparatów dla dzieci jako tych bezpiecznych dla wrażliwców. To błąd. Dzieci mają z natury bardziej tłustą skórę niż dorośli. Kosmetyki dla nich często przesuszają. Kompletnym nieporozumieniem jest też stosowanie kremów ziołowych, które rzekomo mają koić, a działają na wrażliwą skórę jak płachta na byka. Chciałabym zwrócić jeszcze uwagę na to, że gdy skóra "wyjdzie ze stanu gotowości", najczęściej można wrócić do dawnych kosmetyków i kompletnie nic się nie dzieje.

Czy wolno się malować przy objawach nadwrażliwości?

W ostrym stanie radziłabym odstawić kolorowe kosmetyki. Gdy cera się uspokoi, można stosować makijaż, ale raczej ten mineralny. Istotna jest też kwestia demakijażu i oczyszczania. Polecam preparaty apteczne, o odpowiednim pH, np. płyny micelarne, syndety oraz wody termalne w sprayu. Te ostatnie wręcz łagodzą, mają mnóstwo jonów i mikro-oraz makroelementów, genialnie koją zaczerwienia i dyskomfort. Polecam spryskanie twarzy wodą, przetarcie wacikiem do czysta, ponowne spryskanie wodą termalną i dopiero gdy wyschnie, aplikację kremu.

Czy wrażliwa bywa tylko twarz, czy także ciało?

Zazwyczaj nie mówimy o nadwrażliwości skóry całego ciała. W przypadku wystąpienia podobnych do nadwrażliwości objawów, przeważnie można podejrzewać reakcję alergiczną lub objaw atopowego zapalenia skóry.

Kremy do skóry wrażliwej

kremy do skóry wrażliwejkremy do skóry wrażliwej serwisy prasowe serwisy prasowe

1. Hydra Adapt, Garnier, 14 zł/ 50 ml

2. Lekki krem przeciw błyszczeniu, Mixa, 19 zł/ 50 ml

3. Vita Sensilium, Pharmaceris, 38,90 zł/ 50 ml

4. Toleriane Ultra Fluide, La Roche-Posay, 79 zł/ 40 ml

5. Ultimune, Shiseido, 342 zł/ 30 ml

źródło: Okazje.info

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.