Sposoby na pielęgnację różnych rodzajów włosów

Jak dotąd, nikt nie odkrył uniwersalnej metody, która pozwoliłaby w jeden, prosty sposób na pielęgnację wszystkich rodzajów włosów..


Każdy rodzaj włosów wymaga stosowania innych, specjalnie dla nich przeznaczonych, kosmetyków. Jednak niezależnie od tego, czy na głowie mamy włosy suche, tłuste, proste czy kręcone, musimy pamiętać o regularnym nawilżaniu. Czy to od wewnątrz, czy od zewnątrz.

Wodę do wewnątrz organizmu dostarczamy od wewnątrz poprzez prawidłowa dietę i picie odpowiedniej ilości płynów. Niestety, nasze ciało traktuje włosy jako mało ważny element i zwykle docierają do nich niewielkie ilości składników odżywczych. Dlatego wymyślono kosmetyki, które mają za zadanie uzupełnić braki w nawilżaniu i odżywianiu od zewnątrz.

Ponadto, bezwzględnie należy pamiętać o ochronie włosów przed promieniowaniem UV.

Ze wszystkich rodzajów włosów, najmniej uwagi wymagają włosy normalne. Niestety, występują one praktycznie wyłącznie u dzieci. Nie wymagają one od nas wielu zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy myć je delikatnymi szamponami, a w przypadku lekkiego przesuszenia końcówek, odżywić przy pomocy maski lub serum.

Spora część kobiet na co dzień boryka się z problemem włosów przetłuszczających się. Są one o tyle problematyczne, że efekt nieświeżości widać już po kilku godzinach od mycia. Do codziennej pielęgnacji należy wybrać delikatne szampony przeznaczone do codziennego stosowania. Mogą one być wzbogacone o sok z pokrzywy, cytryny, szałwi bądź rozmarynu. Skórę głowy należy podczas mycia bardzo delikatnie masować opuszkami palców. Do mycia używać letniej wody. Do ostatniego płukania można dodać nieco soku z cytryny lub octu winnego. Zakwaszanie włosa sprawi, że łuski włosa ładnie się zamkną.

Innym problemem są włosy suche i łamliwe. Wymagają one również specjalnej pielęgnacji. Posiadaczki takich włosów powinny pamiętać o masażu skóry głowy, który poprawia krążenie i pobudza gruczoły łojowe, których funkcjonowanie jest zaburzone. Poprzez brak naturalnej otoczki tłuszczowej są matowe oraz mało sprężyste. Przy włosach suchych trzeba stosować kosmetyki, które zastąpią brakujące sebum i stworzą warstewkę ochronną, ale nie obciążającą. Bardzo często przy suchych włosach pomaga przyjmowanie biotyny, czyli witaminy H. Sprawdzają się tu także maski z olejów: kokosowego lub żurawinowego. Dobrze także jest się zastosować do starych, babcinych metod i skorzystać z maseczki z żółtka jaj i oleju rycynowego.

Sporo problemów sprawiają również włosy typu mieszanego, które są przetłuszczone przy skórze i suche na końcach. Na szczęście na rynku pojawiły się już kosmetyki, dzięki którym bez większych problemów poradzimy sobie i z takim problemem.

Jeszcze innej pielęgnacji wymagają włosy po farbowaniu. Zazwyczaj są one przesuszone i osłabione. Wskazane są dla nich kosmetyki zawierające ceramidy. Unikamy natomiast kosmetyków przeciwłupieżowych, ponieważ wybijają one kolor z włosów. Należy względnie unikać stosowania pianek i lakierów, ponieważ mają one tendencję do jeszcze większego wysuszania ze względu na zawartość alkoholu.

Warto czasami sięgnąć do domowych sposobów pielęgnacji włosów. Mało kto wie, że włosy suche świetnie nawilża płukanka z lipy, zaś rozmaryn pobudza włosy do wzrostu. O pokrzywie, szałwi, łopianie, rumianku czy skrzypie polnym także powiedziano już chyba wszystko.Materiał przygotowany we współpracy z Kliniką Handsome Men

Więcej o: