Najważniejszy pierścionek w życiu

Planujesz zaręczyny? Dobrze trafiłeś! Podpowiadamy na co zwracać uwagę przy wyborze pierścionka.

Zaręczyny to długo planowane wydarzenie. Przez jakiś czas zbieramy odpowiednie fundusze, planujemy romantyczną scenerię i układamy piękną wypowiedź mającą zachęcić partnerkę do powiedzenia "tak".

Symbolem więzi i obietnicą przyszłych zaślubin jest pierścionek. Wybierany jest, podobnie jak obrączka, raz na całe życie, dlatego warto się postarać, by był on tym jedynym i wymarzonym.

Przyjęło się, że na tę okazję kupujemy (lub dostajemy od krewnych do przekazania dalej) pierścionek z brylantem, czyli oszlifowanym diamentem. Nie jest to jednak konieczność.

Tego rodzaju biżuterię można nazwać inwestycją, dlatego dobrze zdawać sobie sprawę z czterech czynników mających wpływ na wartość kamienia.

Masa

Masę kamieni szlachetnych wyznacza się w karatach (ct). Nazwa tej miary pochodzi z języka łacińskiego, od nazwy rośliny mającej nasiona jednakowej wagi. Służyły one jako jednostka masy. Jeden karat to 0,2 g. Im większy kamień, tym lepszą jest inwestycją. Taka sama masa złożona z kilku mniejszych kamieni da nam niższą wartość niż z jednego. Waga ma wpływ na wartość kamienia, jednak nie jest to tylko jeden z czterech czynników na nią wpływających.

Poniżej przedstawiamy cztery pierścionki, których kamienie mają masy (kolejno): 0,25 ct - 3295 zł; 0,5 ct - 7495 zł; 2 ct - 62995 zł; 1 ct - 24995 zł.

Przykładowe wielkości diamentówPrzykładowe wielkości diamentów Groszki

Fot. YES

Barwa

Im ciemniejszy diament, tym mniej wartościowy. Najcenniejsze są bezbarwne, a najbardziej popularne w odcieniu lekko zabarwionej żółcią bieli. Najczęściej kupowanymi kamieniami są te od barwy G do J.

Niżej poglądowy rysunek przedstawiający barwy diamentów i ich oznaczenia. Taki sam znaleźć możecie w katalogu oraz na stronie internetowej marki Apart.

Barwy diamentówBarwy diamentów Apart

Fot. Apart

Czystość

Diamenty posiadają wewnętrzne i zewnętrzne inkluzje, zwane inaczej "wrostkami". Powstały one setki milionów lat temu w procesie formowania się. Od barwy SI do LC przestają być one widoczne gołym okiem. Im czystszy kamień, tym bardziej wartościowy.

Czystość diamentówCzystość diamentów Apart

Fot. Apart

Szlify

Brylancja to efekty świetlne obserwowane w diamencie o szlifie brylantowym. Potocznie stosujemy to określenie również do innych kształtów. Piękny blask otrzymujemy głównie dzięki dobremu zeszlifowaniu kamienia, dlatego jest to kolejna ważna dla wyceny cecha. Warto wspomnieć, że do uzyskania pożądanego kształtu, kamień może stracić do 60% swojej masy!

Szlif brylantowy, wraz z jego wariacjami, jest uznawany za perfekcyjny. Nie jest one jednak jedynym dostępnym wariantem. Niżej prezentujemy inne przykłady kształtów diamentów.

Szlify kamieni szlachetnychSzlify kamieni szlachetnych Apart

Fot. Apart

Żeby wybrać odpowiedni pierścionek, powinniśmy kierować się nie tylko wiedzą na temat biżuterii, ale także przyszłej żony. Ten symbol stałości powinien być dobrany do charakteru i stylu narzeczonej. Zależnie od tego można zdecydować się na klasykę lub nietypowość.

Co jest klasyczne?

Klasyczny pierścionek zaręczynowy jest jednokamieniowy z bezbarwnym diamentem o szlifie brylantowym i wykonany z żółtego złota.

Jakie są mniej standardowe opcje?

Jeśli chcemy uniknąć typowości, możemy wybrać pierścionek z białego złota, platyny, albo z dwóch lub trzech kolorów złota. Zamiast jednego brylantu można postawić na model obsypany nimi. Interesującą opcją są kolorowe diamenty lub inne kamienie, na przykład szmaragd, rubin czy cytryn. Kolorowe wypełnienie to ryzyko, ale nowoczesnej kobiecie może się bardzo spodobać.

Zapraszamy do obejrzenia GALERII - udowadniamy tam, że zaręczynowy pierścionek nie musi być horrendalnie drogi - ceny zaczynają się od 370 złotych! Znajdziecie tam najlepsze polskie marki, dzięki którym będziecie mieć pewność, że zakup będzie udany.

Anna Szulc

Czytaj dalej:

Ślubne dodatki Dune

Ozdoby do włosów na wesele

Więcej o:
Copyright © Agora SA