Nowe kolekcje, gorące premiery: w zgodzie z naturą i w zgodzie ze sobą

Zatrzymaj się na chwilę i skup uwagę na tym co tu i teraz. Dbaj o otaczającą cię naturę, ale nie zapominaj przede wszystkim o swoich potrzebach. Co z tym przesłaniem mają wspólnego najnowsze kolekcje marek RISK made in Warsaw, Bynamesakke oraz Weekday? Zobaczcie!

ART THERAPY - sztuka poprzez terapię w nowej kolekcji RISK made in Warsaw

To kolejna niezwykła kolekcja polskiej marki RISK made in Warsaw, w której wykorzystano autorskie ilustracje. Tym razem Antonina Samecka i Klara Kowtun zaprosiły do współpracy artystę i konserwatora dzieł sztuki, Tomasza Poznysza, a na warsztat (i to dosłownie!) wzięto tematykę martwej natury. W kolekcji "ART THERAPY", która pojawi się w sprzedaży 5 listopada, tkaniny, z których uszyto ubrania, ozdabiają malarskie warzywa, które w Polsce jadamy podczas jesienno-zimowych miesięcy. Pod pozornie błahym tematem kryje się znacznie głębsze przesłanie. Obraz, który przedstawia martwą naturę, może opowiadać historię o codzienności, przyziemności i ponownym odkrywaniu tego, co znamy, ale nie zawsze potrafimy docenić.

Inspiracją do stworzenia najnowszej kolekcji Risk made in Warsaw była wizyta w Rijksmuseum i spotkanie z filozofem Alainem de Botton oraz historykiem sztuki Johnem Armstrongiem. Sztuka jako rodzaj terapii oraz nowe spojrzenia na codzienne, znane sytuacje stały się katalizatorami do powstania linii ART THERAPY.

RISK made in Warsaw ART THERAPYRISK made in Warsaw ART THERAPY Fot. Helena Bromboszcz

Miłość opiera się na docenianiu - a kiedy zapominamy o docenianiu, miłość się kończy. I właśnie to zdanie zainspirowało nas w tym roku przy tworzeniu jesienno-zimowej kolekcji
- mówi Samecka.

Tomasz Poznysz namalował olejny obraz w stylu śniadaniowych martwych natur Florisa van Dycka. Umieścił na nim dynię, pietruszkę, jabłko, bakłażana oraz kalafiora. Wegańską naturę wzbogacono charakterystyczną dla tego malarstwa symboliką wanitatywną - na obrazie pojawił się kieszonkowy zegarek, nawiązujący do upływającego nieubłaganie czasu. Autor umieścił na płótnie również mieszczańskie pamiątki pochodzące głównie od zaprzyjaźnionej, bogatej w historię polsko-żydowskiej rodziny – biżuterię, patery, sztućce i inne bibeloty. W kolekcji ART THERAPY znalazły się kopertowe sukienki, spódnice, jedwabna apaszka z Milanówka, długi kardigan, golfy oraz biała koszula. Jak zawsze w Risku dużo uwagi poświęcono tkaninom, zrówoważonemu podejściu do projektowania oraz rzemieślniczemu krawiectwu. 

RISK made in Warsaw ART THERAPYRISK made in Warsaw ART THERAPY Fot. Helena Bromboszcz

Bynamesakke - Chwyć moment, który chcesz zatrzymać 

W bynamesakke od samego początku dbano o ekologiczne podejście do projektowania i to w czasach, w których ta tematyka nie była szczególnie ważna w kontekście mody. Dla Izy oraz Roberta, założycieli polskiej marki, liczyła się najwyższa jakość oraz szacunek dla środowiska. Przez długi czas szukali najlepszej bawełny, takiej z której mogliby uszyć swoje pierwsze basicowe T-shirty. Opłaciło się, bo marka szybko zyskała uznanie wśród klientek, które wiedziały, że w bynamesakke znajdą ubrania świetnej jakości. Marka stawia na recykling, nie używa naturalnych futer ani wyrobów skórzanych. Tworzy kapsułowe kolekcje wykorzystując tencel, alpakę, wełnę czy kaszmir.

Kolekcja jesień-zima 2019Kolekcja jesień-zima 2019 Fot. bynamesakke

Inspiracją do stworzenia najnowszej kolekcji jesień-zima 2019 była uważność, skupienie się na tym co tu i teraz.  Bynamesakke jak zawsze jest również blisko natury. Kojąca paleta barw kolekcji, to kolory które odkrywamy w przyrodzie. Dużo tu światła dzięki dominującym piaskowym beżom, złamanej bieli i całej gamie szarości.  W najnowszej kolekcji Bynamesakke znajdziemy między innymi, ciepłe płaszcze wykonane w 80 proc. z wełny z domieszką poliamidu, a także miękkie i przyjazne dla ciała swetry z alpaki oraz virgin wool. Nowością są luksusowe szale w 100 proc. z kaszmiru. 

Weekday - kolekcja kurtek z materiałów z odzysku

Pod koniec listopada w Galerii Kazimierz otwarty zostanie pierwszy salon marki Weekday, znanej między innymi ze swojego ekologicznego podejścia do mody. W najnowszej kolekcji pojawi się specjalna linia Recycled Jacket, zimowych kurtek wykonanych z materiałów pozyskanych z odzysku, a dokładnie z powtórnie przetworzonego poliestru pochodzącego z butelek PET.  Weekday już wcześniej testował wykorzystywanie tego materiału, np. w kolekcji damskiej. Spodnie, podszewki kurtek czy stroje kąpielowe były tworzone w ten sposób, jednak po raz pierwszy wprowadzono także linię kurtek, w których nie tylko materiał wierzchni i podszycie, ale także materiały wypełniające zostały wykonane z poliestru z odzysku. 

 
Naszym celem na najbliższe kilka lat jest przetwarzanie poliestru do ponownego wykorzystania. Najpóźniej do 2030 roku chcemy, aby wszystkie nasze materiały pochodziły z odzysku lub były pozyskiwane w sposób zrównoważony. Na rok 2019 73% materiałów używanych do tworzenia produktów Weekday pochodzi z odzysku lub jest pozyskiwane w sposób przyjazny dla środowiska.
- tłumaczy Weekday. 
Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.