Gucci wiosna-lato 2020. Zaskakujący pokaz podczas Fashion Week w Mediolanie

Dyrektor kreatywny Gucci, Alessandro Michele, lubi prowokować. Po raz kolejny udowodnił to na wczorajszym pokazie najnowszej kolekcji na sezon wiosna-lato 2020 podczas trwającego właśnie tygodnia mody w Mediolanie.

Fashion Week w Mediolanie wiosna-lato 2020

Po prestiżowych tygodniach mody w Nowym Jorku i Londynie przyszła pora na pokazy we Włoszech. O pokazie Gucci zrobiło się szczególnie głośno, bowiem projektant włoskiego domu mody zapewnił widzom prawdziwy spektakl. Alessandro Michele znany jest z przygotowywania kontrowersyjnych pokazów. Wczorajszy może być jednak jednym z najbardziej dyskusyjnych.

Zobacz wideo

Fashion Week w Mediolanie wiosna-lato 2020: pokaz Gucci

Pokaz-performence rozpoczął się, kiedy w oświetlonym na czerwono pomieszczeniu rozbłysły białe światła, a na ruchomy pas wybiegowy wyszło 21 modeli w białych strojach, przypominających kaftany bezpieczeństwa. Zastanawiające było również zachowanie jednego z modeli, który w trakcie prezentacji uniósł dłonie, a widzowie mogli zobaczyć na nich napis „Mental health is not fashion”. Po początkowym pokazie zapadła ciemność, a gdy rozbłysły światła, pokazana została główna kolekcj Gucci na sezon wiosna-lato 2020. Na wybiegu zobaczyliśmy to, z czego słynie włoski projektant, czyli utrzymaną w stylu vintage kolekcję, z niekwestionowanym odwołaniem do lat 70. Hasłem przewodnim kolekcji był indywidualizm: buty nie do pary, połączenie wielu różnych nadruków, ekstrawaganckie akcesoria i dodatki w stylu „geek chic” - tak w skrócie można opisać niedzielną kolekcję Gucci, która zamknęła tydzień mody w Mediolanie.

 

Fashion Week w Mediolanie wiosna-lato 2020: przesłanie pokazu

Jak odczytać takie zaskakujące preludium pokazu? Notatki Alessandro Michele zawierały wskazówkę: „Moda ma funkcję: pozwalać ludziom przechodzić przez pola możliwości…”. Michele zaprojektował białe ubrania, aby pokazać, w jaki sposób moda sprawuje władzę nad życiem, eliminując wyrażanie siebie i ograniczając tożsamość. Wszystko za sprawą nadmiernego konsumpcjonizmu w przemyśle odzieżowym, który jest jednym z przyczyn zagrożeń klimatycznych. Produkcja odzieży jest jedną z najbardziej rozwijających się, a zarazem jedną z najbardziej szkodliwych dla środowiska, gałęzią przemysłu. Jak branża mody odczytała przesłanie projektanta? Jedni zgadzają się z koncepcji Alessandro Michele, inni uważają, że użycie kaftanów oraz ustawienie modeli na taśmie produkcyjnej, było obraźliwe dla osób zmagających się z chorobami psychicznymi. Jedno jest pewne - pokaz został zauważony i szeroko komentowany, a to w branży mody jeden z największych wyznaczników sukcesu. 

Więcej o:
Copyright © Agora SA