Dla kogo jest lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to bardzo ważny zabieg dla zdrowia zębów. Sprawdź, na czym polega lakierowanie zębów, dla kogo jest przeznaczone oraz jak często warto je wykonywać.

Lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów pozwala na dostarczenie zębom fluoru w wysokiej dawce. Fluor jest niezbędną dla zachowania zdrowego uśmiechu substancją. Zmniejsza zdolność bakterii jamy ustnej do wytwarzania kwasów osłabiających szkliwo zębów i sprzyjających próchnicy. Człowiek dostarcza niezbędne dawki fluoru głównie poprzez codzienne szczotkowanie zębów i stosowanie płukanek do ust. Zazwyczaj jednak takie ilości fluoru nie są wystarczające.

Zobacz wideo

Co to jest lakierowanie zębów

Lakierowanie zębów to zabieg, który dostarcza zębom duże ilości fluoru w odpowiednim stężeniu. Polega to na nałożeniu na powierzchnie wszystkich zębów specjalnego lakieru, który po zaschnięciu, stopniowo zaczyna uwalniać zawarty w nim fluor, dzięki czemu zęby mogą absorbować substancję przez długi czas. Niektóre badania wykazują, że lakierowanie zębów parę razy w roku skutkuje wzmocnieniem szkliwa i uodparnia je na działanie bakterii oraz kwasów, a próchnica zostaje zredukowana nawet o połowę. Musimy jednak pamiętać, że lakierowanie zębów musi zostać poprzedzone wyleczeniem wszystkich ubytków, usunięciem z zębów osadu oraz kamienia nazębnego, bowiem ich obecność zmniejszy skuteczność fluoru.

Lakierowanie zębów u dzieci

Dzieci są najbardziej narażone na powstawanie próchnicy. Lakierowanie zębów u dzieci, nazywane także fluoryzacją, jest zabiegiem profilaktycznym, który powinien być powtarzany raz na 3 miesiące. Fluor dostarczany w odpowiednich ilościach jest niezbędny dla prawidłowego rozwoju kości i zębów najmłodszych. Stosowanie preparatu jest jednak przeciwwskazane u dzieci z zapaleniem jamy ustnej, zapaleniem dziąseł oraz astmą.

Lakierowanie zębów mlecznych

Im wcześniej przeprowadzi się zabieg fluoryzacji, tym zęby będą lepiej zabezpieczone przed działaniem szkodliwych czynników. Zęby mleczne wskutek mniejszej mineralizacji znacznie bardziej są podatne na próchnicę niż zęby dorosłych, a lakierowanie pozwala wzmocnić powierzchnię szkliwa i znacznie zredukować ryzyko próchnicy. Stomatolodzy zalecają, aby pierwszą fluoryzację przeprowadzić na zębach mlecznych u dzieci w wieku przedszkolnym. Lakierowanie zębów mlecznych ochroni je przed przedwczesnym wypadnięciem, a należy pamiętać, że szybka utrata mleczaków może przyczynić się później do rozwoju wad ortodontycznych na zębach stałych. 

Dla kogo jest lakierowanie zębówDla kogo jest lakierowanie zębów Fot. Shutterstock

Lakierowanie zębów na biało

Stosowany na zębach dzieci fluor ma kolor żółty, u dorosłych substancja jest bezbarwna, dzięki czemu można uniknąć nieestetycznego wyglądu zębów. Nie należy jednak mylić zabiegu lakierowania zębów z wybielaniem. Zabieg wybielania zębów, jak sama nazwa wskazuje, pozwala nam rozjaśnić zęby, czyli zneutralizować żółty bądź szary nalot, a zyskać piękny, biały uśmiech. Dla niektórych osób zabieg wybielania nie należy do najprzyjemniejszych, ale dla innych nie wiążę się z żadnym dyskomfortem. Z czego to wynika? W trakcie trwania zabiegu lub po zakończeniu może wystąpić czasowa nadwrażliwość zębów, a nawet ból, wynikające z indywidualnych tendencji i wrażliwości zębów oraz tego, czym zęby są wybielane. W takiej sytuacji często przeprowadzany jest zabieg fluoryzacji, który zmniejsza wrażliwość zębów.

Ile kosztuje lakierowanie zębów

Przed zabiegiem lakierowania zębów należy umówić się wcześniej na konsultacje oraz badanie z przeglądem jamy ustnej. Samo lakierowanie zębów u dzieci wynosi do 80 zł., natomiast lakierowanie zębów dorosłych to koszt ok. 120 zł. Niektóre gabinety rozliczają się również za pojedyncze zęby. Rodziców ucieszy fakt, że zabieg fluoryzacji może być wykonany za darmo. Jest bowiem refundowany ze środków NFZ. Jednak wcześniej trzeba się dowiedzieć czy spełnione są wszystkie kryteria narzucone przez fundusz.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.