Budrysówka: oryginalna kurtka na jesień

Ciepła, wełniana kurtka z kapturem, zapinana na charakterystyczne kołeczki, od lat kojarzy się z klasycznym, brytyjskim stylem. Jak nosić budrysówkę jesienią? Podsuwamy gotowe stylizacje!

Jak wygląda budrysówka?

Budrysówka to krótki płaszcz sięgający najczęściej przed kolana, wykonany z grubo tkanej, wełnianej tkaniny. Najbardziej charakterystyczne elementy budrysówki to:

- zapięcia z drewnianych bądź plastikowych kołeczków

- pętelki wykonane ze skóry lub sznurka

- duże naszywane z przodu kieszenie

- doszyty bądź doczepiany na guziki obszerny kaptur

 

Budrysówka to kurtka brytyjskich marynarzy z początków XX wieku, zaprojektowana tak, by chronić przed wilgocią i chłodem (służą temu takie elementy jak: ściśle tkana wełna, kaptur, wysoka stójka) na otwartym morzu. Dzięki specjalnemu zapięciu na drewniane kołeczki, kurtka mogła być szybko rozpinana i zapinana bez konieczności zdejmowana grubych rękawic. Budrysówki szyto najczęściej z wełny w kolorze wielbłądzim. Do mody cywilnej budrysówka trafiła za sprawą brytyjskich przedsiębiorców o nazwisku Morris, którzy wykupili nadwyżki zalegające w wojskowych magazynach, a następnie wyprodukowali własne, nieco zmodyfikowane modele charakterystycznej kurtki. 

 

Marka Groverall to dziś najbardziej znany producent budrysówek na świecie. W swojej ofercie mają zaledwie kilka modeli budrysówki, ale dostępne są one w wielu kolorach. Ceny budrysówki z metką Groverall są dość wysokie i sięgają około 1200 złotych. Budrysówka to kurtka, która na przestrzeni ostatnich kilku dekad była popularna wśród polityków, aktorów, muzyków oraz postaci fikcyjnych (Miś Paddington). Dziś znaleźć można ją w ofercie niemal każdej popularnej marki odzieżowej. 

Skąd nazwa budrysówka?

Według definicji Słownika Języka Polskiego nazwa budrysówka pojawiła się w polszczyźnie w latach 60. XX wieku i została utworzona od słowa budrys, będącego żartobliwym określeniem Litwina. Budrys to z kolei imię wymyślone przez Adama Mickiewicza z utworu "Trzech Budrysów". Dziś nie jest jasne, dlaczego kurtka tego typu kojarzyła się właśnie z Litwinami. Wiadomo jednak, że nazwa ta funkcjonowała jedynie w Polsce centralnej, na południu zaś budrysówkę nazywano habitem. W Wielkiej Brytanii, kraju w którym narodziła się budrysówka, mówiono o niej duffle coat. Duffel to zarówno nazwa materiału, jak i miasteczka w Belgii, w którym zaczęto go produkować. 

Z czym nosić budrysówkę?

 

Przez lata budrysówka kojarzona była z modą męską. Ceniona jest przede wszystkim ją za uniwersalność, gdyż kurtka idealnie pasuje do stylu półformalnego. Budrysówka przywodzi na myśl elegancki styl brytyjski, jest również dość oryginalnym i raczej rzadko spotykanym okryciem wierzchnim. Budrysówka dość szybko znalazła swoje miejsce także w damskiej garderobie i dziś pojawia się na liście klasycznych okryć wierzchnich na jesienno-zimowe miesiące.

Najczęściej budrysówka dostępna jest w swojej najbardziej klasycznej postaci, czyli jako sięgający poniżej linii bioder, wełniany płaszcz w kolorze camelowym, granatowym bądź czarnym. Na rynku znaleźć można również budrysówki kraciaste albo długie. Budrysówka pasuje przede wszystkim do casualowych stylizacji. Jak możesz nosić ją w tym sezonie?

  • Klasyczną budrysówkę wkładaj do supermodnych w tym sezonie spodni w kratę oraz wysoko sznurowanych butów na grubej podeszwie 

Budrysówka idealnie pasuje do codziennych jesiennych stylizacjiBudrysówka idealnie pasuje do codziennych jesiennych stylizacji Fot. https://www.mangoandsalt.com

  • Zestawiaj budrysówkę z dopasowanymi jeansami, obszernym swetrem oraz kaloszami. To idealny zestaw na chłodne, jesienne spacery poza miastem 

Pod budrysówką zmieści się nawet jeansowa katanaPod budrysówką zmieści się nawet jeansowa katana Fot. https://www.thealist.me

Budrysówkę możesz nosić także do sukienek oraz spódnic. Dobrze wyglądać będą zarówno modele o długości mini zestawione ze sznurowanymi botkami albo oksfordkami, ale także spódnice sięgające poniżej linii kolan.

Budrysówka pasuje także do sukienek i spódnicBudrysówka pasuje także do sukienek i spódnic Fot. https://theclotheshorse.tumblr.com

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.