Wiosna 2019: róż najmodniejszym kolorem dla mężczyzn

Wiosenne trendy męskie na ten rok nie pozostawiają wątpliwości. Najmodniejszym kolorem będzie róż we wszystkich istniejących odcieniach. Ci, którzy w XXI wieku wciąż kojarzą go wyłącznie z damską garderobą, powinni odłożyć sztuczne podziały na bok. Róż jest męski, spójrzcie tylko na Jasona Momoa!

Wiosna 2019 - trendy w modzie męskiej

Amerykański Instytut Pantone co sezon przygotowuje zestawienia najmodniejszych kolorów, sugerując się tym, co podczas tygodni mody prezentują w kolekcjach znani projektanci. Wiosna 2019 w modzie męskiej zapowiada się niezwykle kolorowo, a raczej różowo! "Sweet Lilac" i "Pink Peacock" to dwa odcienie różu wytypowane przez Instytut do wiosennej palety, ale na wybiegach mogliśmy podziwiać znacznie szersze spektrum tego na pozór mało męskiego koloru. Od pudrowych wariantów poprzez odcienie jaskrawe i cukierkowe, aż po stonowane pastele i i wyblakły róż prawie zbliżony do bieli - zbieżność w kolekcjach nie może być dziełem przypadku. O ile odcienie modnej barwy różniły się między sobą, tak sama propozycja ubrań męskich w różu miała wspólny mianownik. Najczęściej powtarzał się na wybiegu klasyczny męski garnitur, choć pojawiały się również sportowe elementy: bluzy z kapturem, szorty i bombery.

Róż w męskich kolekcjach: Dior / Versace / Todd Snyder wiosna 2019Róż w męskich kolekcjach: Dior / Versace / Todd Snyder wiosna 2019 Kolaż Avanti24 / Imaxtree

Męski garnitur - róż w klasycznej formie

Buszując po sklepach w poszukiwaniu męskiego garnituru na wiosnę, warto wykroczyć poza tradycyjne wybory. Niebieski i granat w tym sezonie zastąpi róż i nie należy obawiać się, że wyjdzie "mało męsko". Wystarczy spojrzeć na szarmancki luz modeli z wybiegu Versace (zamiast koszuli może być T-shirt) albo Diora. Na topie są nieco szersze, oversize'owe marynarki, mile widziane również dwurzędowe zapięcie. Różowy garnitur można łączyć ze sportowymi butami, traktując go casualowo.

 

Think pink, czyli od kiedy róż nie jest męski? 

Żaden inny kolor nie jest tak mocno naszpikowany rozróżnieniem płciowym niż róż. W rzeczywistości nie zawsze postrzegany był jako barwa zarezerwowana dla kobiet. Kiedyś kojarzono go wręcz z siłą i męskością, ponieważ jako pochodna czerwieni nawiązywał do tematyki boju i siłowych potyczek. Róż jako delikatniejsza wersja czerwieni idealnie nadawał się do eleganckich strojów godnych wytwornego stylu życia w Belle époque. Demonstracją jest różowy garnitur Gatsby'ego w ekranizacji powieści Fitzgeralda z 1925 roku, noszony w najnowszym wydaniu filmu przez Leonardo di Caprio.

Leonardo di Caprio w różowym garniturze - scena z filmu 'Wielki Gatsby'Leonardo di Caprio w różowym garniturze - scena z filmu 'Wielki Gatsby' Źródło: www.telegraph.co.uk

Róż zmienił swoją męską konotację mniej więcej w latach 40. XX wieku, kiedy firmy produkujące ubranka dla niemowląt zaczęły wprowadzać sztywne rozróżnienie kolorystyczne: niebieski dla chłopców, różowy dla dziewczynek. Potem poszło już tylko z górki. Swoje dwa grosze dorzuciły disneyowskie księżniczki w różowych sukienkach i identyfikacja wizualna najsłynniejszej lalki Barbie.

Dziś róż ponownie wkracza do męskiej garderoby, a pragnieniem projektantów jest to, by mężczyźni nie musieli się z niego tłumaczyć. Dobry przykład? Jason Momoa, znany m.in. z głównej roli w "Conanie Barbarzyńcy" czy Khala Drogo w "Grze o tron". Na galę rozdania Oscarów 2019 wybrał różowy, aksamitny garnitur Karla Lagerfelda, dodatkowo fotografowie uwiecznili go z połyskującą kopertówką żony.  

 

Co oznacza hashtag #pitti i dlaczego mężczyźni powinni go znać?

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.