Jak się ubrać na Wigilię? Pytamy eksperta od etykiety

"Zasady etykiety są po to, żebyśmy sobie wszyscy spokojniej żyli" - mówi ekspert od dobrych manier. Nieodpowiedni strój może być przyczyną kłopotów, których da się uniknąć. Piotr Kłyk wyjaśnia, o czym trzeba pamiętać podczas Wigilii w domu, u teściów i na świątecznym spotkaniu firmowym.

Wyjątkowa okazja - wyjątkowy strój

We wszystkich kulturach ważne wydarzenia wiążą się z ubiorem innym niż codzienny. Zazwyczaj wybieramy wtedy rzeczy najnowsze, najlepsze, najcenniejsze. Święta są jednym z tych wydarzeń, gdy moda staje się częścią rytuału. Oprócz wyjątkowych potraw, podarunków dla bliskich, szykujemy również odświętne ubranie dla siebie. I choć nie istnieje wigilijny dress code w formie pisanej, to zwyczaje są na tyle ważne, że uznaje się je za powszechnie obowiązujące. Co więcej, przestrzeganie konkretnych zasad ubioru pomoże uniknąć kłopotów i nieporozumień, a święta spędzić w świętym spokoju.

Święta w gościach, czyli co z tymi butami? 

O zasady dotyczące świątecznego ubioru zapytaliśmy eksperta od savoir-vivre'u i protokołu dyplomatycznego, Piotra Kłyka. Dom to nie pałac prezydencki, a święta to nie oficjalne spotkanie na szczeblu, ale niektóre zachowania są uniwersalne i warto przenieść je do sfery prywatnej. Jednym z nich jest kwestia zdejmowania, a raczej niezdejmowania butów w przedpokoju. Obuwie jest częścią "kompletu", dlatego nie powinniśmy pozbywać się go, wchodząc do pomieszczenia. Jeśli na dworze jest brzydka pogoda i przychodzimy w kozakach, a nie chcemy brudzić gospodarzom podłogi, warto wziąć ze sobą buty na zmianę: czółenka albo płaskie pantofle.

Jeśli przychodzimy w kozakach, warto wziąć ze sobą eleganckie buty na zmianęJeśli przychodzimy w kozakach, warto wziąć ze sobą eleganckie buty na zmianę Instagram @baldowski

Choć niektórym kojarzy się to ze "szkolnym zwyczajem", nie ma nic złego w tym, aby po zdjęciu płaszcza założyć inne obuwie - takie, w którym będziemy czuć się komfortowo i które będzie pasować do ubioru. Buty na zmianę spakujmy do neutralnej, płóciennej torby. Wygnieciona reklamówka ze sklepu spożywczego nie będzie zbyt estetycznym atrybutem naszej wigilijnej stylizacji. Oprócz tego Piotr Kłyk radzi, aby unikać ostrych szpilek, które mogą niszczyć drewnianą podłogę, a tym samym wprawiać gospodarzy w zakłopotanie. Niektórzy zacisną zęby i nie zwrócą nam uwagi, ale będą cierpieć przez cały wieczór, inni od razu każą zdjąć buty, a wtedy zostaniemy boso...

...chyba że zaproponują nam kapcie! No właśnie, co zrobić, jeśli gospodarz wyciąga z szafki domowe klapki i podsuwa je nam pod stopy? Ekspert nie ma wątpliwości: "czyjś dom, czyjeś zasady". Nie powinniśmy odmawiać kapci, tylko przyjąć propozycję gospodarza. 

Odświętne ubranie

Niezależnie od tego, czy święta spędzamy u siebie, czy w gościach, warto zadbać, aby ubranie na wigilię było czyste i estetyczne.

Elegancki ubiór to część świątecznego rytuałuElegancki ubiór to część świątecznego rytuału Źródło: unsplash

Jeśli chcemy być bardzo poprawni, to sukienka nie powinna być krótsza niż do kolan, nie powinniśmy też epatować zbyt dużym dekoltem. Jeśli włosy są dłuższe niż do ramion, przy stole warto je związać

- tłumaczy Piotr Kłyk, jednocześnie dodając, że wszystko zależy od tego, jakie podejście do świątecznej kolacji ma dana rodzina. Elementy stałe to, w przypadku kobiet, rajstopy lub pończochy, które zawsze są bardziej estetyczne i eleganckie niż gołe nogi. Z kolei panowie niekoniecznie muszą ubierać się w garnitury, ale warto zadbać o detale. Ważne jest to, aby spodnie były dobrze dopasowane i miały odpowiednią długość, ponieważ inaczej będą się brzydko fałdować. Na Wigilię, oprócz koszuli, warto założyć marynarkę. Krawat nie jest pozycją obowiązkową, można urozmaicić strój modną poszetką. Świąteczne akcenty też są mile widziane, a co z kiczowatymi sweterkami? Ekspert nie widzi w nich nic złego:

Jeśli domownikom się to podoba, nie ma przeciwwskazań, aby obrać bardziej casualowy i zabawny dress-code wigilijnej kolacji.

W sklepach znajdziemy nie tylko sweterki z Mikołajem, ale też świąteczne garsonki i garnituryW sklepach znajdziemy nie tylko sweterki z Mikołajem, ale też świąteczne garsonki i garnitury Instagram @vangraafcom

Marki prześcigają się w pomysłach na oryginalne świąteczne ubrania. W ofercie sklepów znajdziemy już nie tylko popularne sweterki, lecz także bardziej szykowne garsonki i garnitury pokryte świątecznymi wzorami. 

Wigilia w dresach - kiedy i czy w ogóle można się przebrać?

Jeśli święta spędzamy w wąskim gronie, na przykład we dwoje, wszystkie chwyty są dozwolone. Na luźny strój muszą jednak zgodzić się obie strony i lepiej wcześniej ustalić zasady. Nie może się zdarzyć sytuacja, w której jedna osoba wystąpi w odświętnym stroju, a druga w dresowej bluzie. W takim wypadku zbyt sportowy ubiór może zostać odebrany jako wyraz braku szacunku.

Zdarza się, że domownicy już po "oficjalnej" części przebierają się w coś wygodniejszego. Zgodnie z zasadami dobrych manier możemy to zrobić, ale tylko jeśli nasi goście poszli już do domu.

W innym wypadku byłoby to niesprawiedliwe. Nie powinno się "wskakiwać" w dres, jeśli inni uczestnicy spotkania, czyli nasi goście, nie mają takiej możliwości

- tłumaczy Piotr Kłyk. Ogólna zasada jest taka: zawsze dopasowujemy się do gości. Jeśli zjeżdża się do nas cała rodzina, którą widzimy raz do roku, lepiej pozostać w eleganckim stroju aż do samego końca imprezy.

Zgodnie z etykietą, jeśli w naszym domu są goście, powinniśmy zostać w 'oficjalnym' strojuZgodnie z etykietą, jeśli w naszym domu są goście, powinniśmy zostać w 'oficjalnym' stroju Źródło: Unsplash

Kolacja u teściów - unikać drażliwych akcentów

Pierwsze spotkanie z rodzicami partnera lub partnerki to moment lepszego poznania, dlatego warto unikać wszelkich akcentów, które mogą budzić niepotrzebne dyskusje. Na tę okazję nie zakładajmy przypinek czy innych dodatków, które mogą świadczyć o naszych poglądach. Nie zakładajmy też bluzek z napisami albo symbolami, które manifestują konkretne przekonania. Zaczepne akcenty są w święta niepotrzebne i mogą sprowadzić rozmowę na kłopotliwe tematy. Najlepiej wybrać ubiór klasyczny, neutralny, ale elegancki i odpowiedni do podniosłej okazji. Obowiązują tu zasady wynikające ze zrównoważenia i zdrowego rozsądku. Na zagorzałe dyskusje o polityce będzie jeszcze czas.  

Święta z szefem - jak się ubrać na wigilię firmową? 

Drażliwe akcenty nie powinny się też pojawiać na wigilii firmowej. W tym wypadku trzeba trzymać się dodatkowych reguł. Organizując świąteczne spotkanie, pracodawcy często informują o obowiązującym dress-codzie. Jeśli tak się nie stanie, lepiej ubrać się formalnie. Elegancka stylizacja podnosi rangę wydarzenia, a szef z pewnością ją doceni. Nawet jeśli na co dzień w pracy obowiązuje luźny dress-code, świąteczne spotkanie rządzi się swoimi prawami i wymaga bardziej protokolarnego ubioru.

Nawet jeśli w pracy nie obowiązuje biurowy dress-code, na wigilię firmową lepiej postawić na bardziej formalny ubiórNawet jeśli w pracy nie obowiązuje biurowy dress-code, na wigilię firmową lepiej postawić na bardziej formalny ubiór Źródło: unsplash

W biznesie lepiej unikać jaskrawych, krzykliwych kolorów albo bardzo wyraźnych wzorów. Dużo lepiej wyglądają gładkie materiały i stonowane barwy. Należy pamiętać, że wigilia firmowa (nawet jeśli jest organizowana w klubie) to nie dyskoteka. Cekiny od stóp do głów, ostry makijaż czy kuse sukienki w przypadku pań nie zostaną dobrze odebrane. Panowie powinni unikać zbyt ostentacyjnych detali, chyba że wybierają je "z przymrużeniem oka" (np. połyskujący krawat) i wiedzą, że inni zinterpretują je w ten sam sposób.

Tak jak istnieją zasady ruchu drogowego, tak istnieją też zasady "ruchu towarzyskiego" i są one kluczowe dla spokojnego funkcjonowania w społeczeństwie

- podsumowuje Piotr Kłyk. Etykieta nadaje wydarzeniom strukturę i gwarantuje poczucie bezpieczeństwa. Dzięki niej wiemy, że gdy wybierzemy się do kogoś w święta, najpierw zostaniemy przywitani, potem zjemy kolację, a następnie rozpakujemy prezenty. W życiu, inaczej niż przy oglądaniu filmu, wcześniejsza znajomość scenariusza to zdecydowanie przydatna rzecz!

Znajomość zasad etykiety pomaga uniknąć niepotrzebnego stresuZnajomość zasad etykiety pomaga uniknąć niepotrzebnego stresu Źródło: Unsplash

Dziękujemy, że jesteś z nami. Jeśli chcesz być na bieżąco informowana o najciekawszych kolekcjach oraz zakupowych okazjach, wypróbuj nasz nowy newsletter! KLIKNIJ, ABY ZAPISAĆ SIĘ DO NOWEGO NEWSLETTERA!

Wieczorowa kolekcja Mango: błysk i cekiny

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.