Sylwetki kreatorów mody bloku Fashion Stars i Special Stars Fashionable East II

Sylwetki projektantów, którzy zaprezentują swoje kolekcje w ramach bloku Fashion Stars i Special Stars podczas drugiej edycji Fashionable East

Dawid Tomaszewski (Berlin)

Na Fashionable East jego kolekcję zobaczymy ostatniego dnia imprezy i będzie to pokaz finałowy, który odbędzie się na dziedzińcu Pałacu Branickich. Tomaszewski na co dzień mieszka i pracuje w Berlinie. Jest laureatem wielu konkursów i zdobywcą kilku nagród m.in. "Premium Young Designer Award". Współpracował z takimi markami jak Tanah Rhea, Comme des Garcons, Peter Kaiser czy Swarovski Elements. Od 2009 kreuje markę modową oznaczoną swoim imieniem i nazwiskiem. Design Tomaszewskiego charakteryzuje puryzm, ekstrawagancja oraz dbałość o szczegół. Inspirację do awangardowych wzorów projektant czerpie z zamiłowania do sztuki, architektury i muzyki.

Kolekcje - prezentowane co sezon w takich magazynach jak Vogue, Interview, L'Officiel, Elle,  Bazaar, InStyle czy Vanity Fair - to za każdym razem połączenie elegancji, nietypowych form i tkanin oraz miliony Swarovski Elements.

Co sezon Tomaszewski bierze udział w Mercedes-Benz Fashion Week Berlin oraz gościnnie pojawia się na takich wydarzeniach jak: Fashion Week Poland, Lisboa Fashion Week czy Zurich Fashion Week.

Michał Starost

Zainauguruje tegoroczną edycję Fashionable East pokazem specjalnie przygotowanej na tę okazję kolekcji. Jest jednym z najbardziej wszechstronnych i uznanych polskich projektantów, autorem wielu kolekcji pokazywanych na całym świecie, między innymi w: Chicago, New Dehli, Helsinkach, Madrycie, Wiedniu, Sankt Petersburgu, Brukseli.

Obecnie jest dyrektorem artystycznym oraz głównym projektantem marki UFUFU. Od najmłodszych lat pragnął projektować i szyć. W latach 2000-2004 żył między Sopotem, a Londynem, gdzie miał swoje atelier. Od 2005 roku mieszka i tworzy w Warszawie. Współpracował z BBC i CNN. Jedną z jego pierwszych znanych klientek była Ewa Ewart, światowej sławy polska reportażystka i dokumentalistka, pracująca właśnie dla BBC. Organizował stroje na koncerty takich gwiazd jak James Brown czy Lionel Richie. W jego kreacjach występowały także polskie gwiazdy: Kasia Kowalska, Anna Wyszkoni, Halinka Młynkowa czy Doda. Ceniony jest za indywidualne podejście. Tworzy kreacje podkreślające nie tylko piękno kobiet, ale i ich charakter.

Natasha Pavluczenko

Jedna z najbardziej docenianych projektantek mody w Polsce. Swoje atelier i showroom, w którym można podziwiać jej kreacje, prowadzi w Bielsku-Białej. Urodziła się na Białorusi w rodzinie o polskich i ukraińskich korzeniach. Ukończyła studia na Institute of Modern Knowledge w Mińsku, na fakultecie Fashion Design.

Jest laureatką wielu prestiżowych polskich i międzynarodowych nagród, m.in.: Smirnoff Fashion Awards, CPD Signatures Awards, Oskary Mody New Look. W roku 2009 rozpoczęła współpracę z firmą Marbet Style. Jej "męskie i damskie" meble zostały wyróżnione w czasie paryskich targów Meuble Paris 2010.

W 2011 zaprojektowała specjalną wersję Fiata 500 z okazji dziewięćdziesięciolecia FIAT AUTO POLAND. We wrześniu 2012 r. dołączyła do grona wykładowców Viamoda Industrial Szkoła Wyższa w Warszawie, gdzie prowadzi autorskie zajęcia ze studentami. Natasha Pavluczenko tworzy kolekcje przede wszystkim dla kobiet ceniących klasykę i wysoką jakość, które szukają nasyconych kobiecością ubrań podkreślających zmysłową naturę.

Ioana Ciolacu (Bukareszt)

Projektantka z Rumunii, zwyciężczyni dwóch prestiżowych tegorocznych konkursów: "Designer for Tomorrow" w Berlinie oraz "The Future of Fashion - Who's Next" w Paryżu. Absolwentka Uniwersytetu Architektury i Urbanistyki w Bukareszcie i London College of Fashion na kierunku Fashion design. Jej podwójne wykształcenie, zarówno jako architekt i projektant mody sprawia, że tworząc swoje kreacje inspiruje się elementami architektonicznymi i geometrycznymi. Stosuje niestandardowe techniki szycia i wykorzystania materiałów, dzięki czemu w jej projektach zacierają się granice pomiędzy kobiecością a męskością. Kolekcje Ioany obejmują odzież, akcesoria, i okulary.

Alicja Czarniecka (Białystok/Chicago)

Swój warsztat doskonaliła w Chicago, pod okiem amerykańskiej projektantki mody Barbary Bates. Pracowała m.in. dla Oprah Winfrey, Whitney Houston and Mary J. Blige. Tam też zrodził się pomysł własnej pracowni Sax35th, którą prowadzi w Białymstoku. Wśród jej klientek wymienić można m.in.: Dodę, Małgorzatę Ostrowską, Kazimierę Szczukę, Joannę Horodyńską, Hanade Yener, belgijską piosenkarką Ianę.

Sax35 rzuca wyzwanie światu, w którym rzeczy mają jedynie powierzchowną i tymczasową wartość. Używane materiały pochodzą od zaufanych włoskich dostawców. Cechą tej marki jest zaskakujące zestawienie materiałów: wełny, bawełny, skóry i wiskozy, które łączone są w niezwykłe, zarówno futurystyczne jak i klasyczne formy.

AŚKA (Paryż)

Joanna Błażejowska-Pecorari już blisko od 20 lat mieszka i tworzy swoje kolekcje w Paryżu, które sygnuje metką AŚKA. Jest absolwentką Akademii Sztuk Pięknych w Gdańsku. Styl AŚKI to neoromantyczne, wielowarstwowe kompozycje materii, kolorów i faktur, harmonijnie układających się na sylwetce i zapewniających swobodę ruchu. Inspiracją dla projektantki jest taniec i elementy ludowe. Kreacje marki AŚKA łączą w sobie szlachetny charakter tkanin i oryginalność form. Bierze udział w wielu imprezach związanych z modą we Francji i w Polsce, a jej kreacje sprzedawane są w kilkudziesięciu butikach na całym świecie. Do grona klientek Aśki należą m.in. młode francuskie aktorki. Regularnie uczestniczy w profesjonalnym salonie Pret-a-Porter, który dwa razy do roku odbywa się w Paryżu. Stylistka prezentuje także swoje kolekcje we własnym show-roomie.

Mariusz Przybylski

Jest jednym z najbardziej tajemniczych polskich projektantów, tworzy przede wszystkim modę męską. Do jego klientów należą m.in. Olivier Janiak, Bogusław Linda, Piotr Adamczyk, Marcin Bosak, Krzysztof Ibisz. Styl Przybylskiego określają rzeźbiarskie formy połączone z czystymi, modernistycznymi elementami. Jego estetyka łączy ze sobą nowatorskie podejście do mody z klasyką. To z jednej strony bardzo zdecydowana, nonszalancka twórczość, która splata się z nostalgią i wielką wrażliwością. Zafascynował się modą w Liceum Plastycznym i swoją pasję rozwijał podczas studiów na Akademii Sztuk Pięknych w Łodzi. Jego pierwszy autorski pokaz odbył się w 2005 roku - debiutancka kolekcja spotkała się z bardzo dużym uznaniem i od tego momentu Przybylski podąża w jasno określonym kierunku tworzenia unikatowej aczkolwiek luksusowej mody głównie dla mężczyzn. W 2009 roku stworzył pierwszą linię dla kobiet, którą konsekwentnie i z pasją rozwija.

Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.