Zadbaj o włosy zimą

Piękne, lśniące, mocne i sprężyste włosy stanowią obiekt pożądania niemal wszystkich kobiet, niezależnie od wieku czy tez zamieszkiwanego zakątka świata. Niestety zmienność warunków atmosferycznych potrafi skutecznie uniemożliwić nam utrzymanie pasm w dobrej kondycji. Szczególnie trudnym, uciążliwym czasem dla naszych włosów jest okres zimowy. To właśnie wtedy włosy stają się oklapnięte oraz matowe. Ponadto zaobserwować możemy wzmożoną tendencję pasm do nadmiernego przetłuszczania się i elektryzowania. Jak radzić sobie z tym problemami? W jaki sposób zapewnić włosom kompleksową, dogłębną, zimową pielęgnację?

Poznaj wroga - przyczyny złej zimowej kondycji włosów

Z całą pewnością sama przyznasz, że w większości przypadków zimą włosy kobiet ukryte są pod powierzchnią czapek, beretów lub kapturów. I choć okrycie powierzchni głowy jest o tej porze roku jak najbardziej wskazane, to jednak nie przysłuży się ono do poprawy stanu włosów. To właśnie obecność czapki sprawia, że pasma stają się oklapnięte, łatwiej się przetłuszczają i elektryzują. Nie oznacza to jednak, że powinnaś zrezygnować z noszenia ciepłej czapki. Wychłodzona, zmarznięta skóra głowy, po wejściu do ciepłego pomieszczenia, będzie dążyła do regeneracji. W jaki sposób? Naturalnie poprzez produkcję dużych ilości łoju skórnego, w skutek czego włosy będą zdecydowanie bardziej przetłuszczone. Poza tym rezygnacja z okrycia głowy poskutkować może po prostu dotkliwym, męczącym i z całą pewnością nieprzyjemnym przeziębieniem. Niemniej, w celu neutralizacji ładunków znajdujących się na powierzchni czapki, warto, po każdorazowym praniu, wypłukać tkaninę w płynie do płukania odzieży. Taki zabieg zadziała antystatycznie, a co za tym idzie, przyczyni się do ochrony włosów przed uciążliwym elektryzowaniem.

Pierwsza pomoc - higiena przede wszystkim

Jak w takim razie pomóc nadmiernie przetłuszczającym się włosom? Otóż w pierwszej kolejności zadbać należy o kwestie higieniczne, a mianowicie odpowiednio częste mycie włosów. Twierdzenie, iż częsta "kąpiel" kosmyków przyczynić się może do ich przetłuszczania jest jedynie w niewielkim stopniu wiarygodne. Sytuacja taka może bowiem mieć miejsce, jednak wyłącznie w przypadku, w którym to mycie przeprowadzone zostało w sposób niewłaściwy. W jaki więc sposób powinno się myć włosy?

Przede wszystkim woda używana do mycia powinna mieć temperaturę letnią, pokojową. Nie może być ona ani za gorąca ani za zimna, ponieważ wtedy rzeczywiście przyczynić się do wzmożonej produkcji łoju skórnego. Po drugie natomiast, myć powinno się same włosy, nie zaś skórę głowy. Nadmierne masowanie naskórka również może być przyczyną wyraźnego przetłuszczania się pasm. Podsumowując: woda do zabiegu mycia włosów powinna mieć temperaturę letnią, natomiast sam zabieg wykonać należy delikatnie, uzyskując jak największą ilość oczyszczającej pasma piany z używanego szamponu.

Seria "zimowa pielęgnacja"

W okresie zimowym dokonujesz istotnych zmian swojej garderoby. Podobnych zmian potrzebują Twoje włosy. Z myślą o zimowym problemie pasm, producenci coraz częściej oferując klientkom specjalne szampony, a nawet całe serie kosmetyków, przystosowane właśnie do potrzeb włosów męczonych uciążliwym okresem zimowym. W seriach tych dominują przede wszystkim szampony i odżywki. Te produkty, odpowiednie nawet do codziennego stosowania, przywrócą skórze głowy utraconą równowagę naskórka, a ponadto zadbają o dodatkowe nawilżenie pasm. Dodatkowo regeneracyjne maski, często wzbogacane o dodatek filtrów UV, wygładzą powierzchnię włosów, dodadzą kosmykom połysku, a nawet skutecznie zregenerują naruszoną strukturę pasm.

Suszarka - wróg czy przyjaciel?

To oczywiste, że spiesząc się rano do pracy nie można zimą wyjść z domu z niewysuszonymi do końca włosami. Niemniej w okresie zimowym, o ile to oczywiście możliwe, należałoby ograniczyć używanie suszarki - wytwarzane przez urządzenie gorące powietrze może przyczynić się do osłabienia włosów. Jeśli niemożliwa jest rezygnacja z suszarki, należy starać się suszyć włosy wyłącznie za pomocą chłodnego strumienia powietrza. Dobrze jest zainwestować w zakup urządzenia wyposażonego dodatkowo w jonizator. Włosy osób stosujących jonizator są bardziej lśniące, mniej podatne na elektryzowanie oraz zdecydowanie bardziej miękkie i gładkie.

Długość ma znaczenie.

Wbrew pozorom długość włosów ma znaczenie, i to nie tylko pod względem estetycznym. Im dłuższe nosimy włosy, tym bardziej podatne są one na elektryzowanie oraz nadmierne przetłuszczanie. Zimą starajmy się więc nosić lekkie, krótkie fryzury, których pielęgnacja i suszenie nie nastręczają dodatkowego obowiązku. Ci, którzy nie zamierzają ścinać włosów, powinni używać specjalnych kosmetyków do zimowej stylizacji. Przystosowane do zimowej ochrony włosów specjalne lakiery nie tylko skutecznie przysłużą się do wykluczenia problemu przetłuszczania, ale utrwalą fryzurę zapewniając jej tym samym pożądaną elastyczność. Co istotne, dzięki zastosowaniu zimowych kosmetyków włosy nie stracą nadanego im uprzednio podczas stylizacji kształtu, nawet po zdjęciu nałożonej czapki!

Materiał przygotowany we współpracy z Kliniką Handsome Men

Więcej o:
Copyright © Agora SA