Masaże świata

Jesienią dopada cię chandra i przemęczenie. Znakomitą metodą na poprawę samopoczucia jest masaż. Nie wiesz, który wybrać? Skorzystaj z naszego przewodnika.

1. Masaż ziołowymi stemplami

Rodzaj: Relaksująco-odżywczy. Początki masaży ziołowymi stemplami wywodzą się z tradycji starożytnych Chin.

Zalecenia: W przypadkach nadmiernego zmęczenia, zwłaszcza siedzącym trybem życia, zesztywnienia mięśni karku i pleców (np. od pracy przy komputerze), skumulowanego stresu, przesuszonej skóry potrzebującej gruntownego odżywienia i uelastycznienia.

Przebieg zabiegu: Wykorzystywana jest nietypowa technika zainspirowana masażem tajskim, który eliminuje napięcie fizyczne, a jednocześnie oczyszcza umysł z negatywnych emocji. Masaż rozpoczyna się od przodu ciała: obejmuje stopy, nogi, brzuch, dłonie i plecy. Oryginalnym elementem zabiegu jest woreczek z suszonymi ziołami (zawartość saszetek może się zmieniać w ofercie różnych firm). Woreczki Phytomera składają się z mieszaniny kryształów soli morskiej i kwiatów lawendy zawiniętych w kawałek lnianego płótna. Nagrzane na parze delikatnie przyciska się do obolałych mięśni i obszarów napiętych (w innych zabiegach moczy się w rozgrzanym oleju). Para uchodząca z woreczka jest doskonale wchłaniana przez skórę. Podczas zabiegu wykonuje się dodatkowo peeling ciała.

Wrażenia: Delikatny, relaksujący masaż polegający na głaskaniu ciała szorstkimi woreczkami ziołowymi. Wyłącznie miłe doznania przynoszące ukojenie nerwów. Cały zabieg oczyszcza i pielęgnuje skórę.

Salon: Sea Holistic, Phytomer

Czas trwania: ok. 60 minut

Cena zabiegu: 150 zł

Częstotliwość: dowolna

Adres: Instytut Marionnaud Warszawa, al. Jana Pawła II 36

Tel. (22) 620 36 25

2. Gua-sha - masaż bańką chińską

Rodzaj: Wykonywany według zasad starożytnej medycyny chińskiej. Leczy, rozluźnia, odtruwa.

Zalecenia: Świetny na spięte, zakwaszone mięśnie oraz bóle stawów. Dla osób prowadzących siedzący tryb życia, zestresowanych oraz po wysiłku fizycznym.

Przebieg zabiegu: Pierwszym etapem jest naoliwienie pleców (rozluźniający masaż dłońmi), by bańki swobodnie przesuwały się po skórze. Potem na plecach rozstawia się szklane bańki ogniowe (jak przy leczeniu przeziębienia). Rozmieszcza się je w miejscach wymagających terapii - największego napięcia mięśni lub w okolicy bolących stawów. Każdą bańkę zwilża się spirytusem, po czym podpala i przykłada do pleców na kilka minut. Następnie wykonuje się nimi masaż - ruchy koliste i zygzakowate - starannie omijając kości, by nie uszkodzić tkanek. Bańki przesuwa się wzdłuż kręgosłupa, boków ciała, pasa barkowego i krzyża. Stymuluje się też punkt na złączeniu kręgów szyjnych i piersiowych odpowiedzialny za odporność organizmu. Bańki powodują silne przekrwienie miejsc, na które oddziałują. Może to wywołać nawet pękanie naczynek krwionośnych, pobudza jednak szybką regenerację tych obszarów. Dzięki temu dostarczane jest więcej tlenu, substancji odżywczych i stymulowane są mechanizmy naprawcze. Jednocześnie odprowadzane są toksyny (np. kwas mlekowy wytwarzany przez napięte mięśnie). W niektórych gabinetach można spotkać się z unowocześnioną wersją zabiegu - masażem gumową bańką.

Wrażenia: Bardzo intensywny masaż. Gdy bańka zasysa fragment skóry, odczuwa się pieczenie. Podczas przesuwania jej wydaje się, że ciagnie mięśnie ku górze. Po chwili skóra mocno się zaczerwienia. Jej przekrwienie zależy od stopnia dolegliwości. Różnice są bardzo odczuwalne. Np. po bardziej napiętej stronie masaż wydaje się mocniejszy, jakby bańka silniej przyssała się do skóry i głębiej oddziaływała (trochę boli np. w miejscach napiętych permanentnie), mimo że po przesunięciu w inne miejsce ta sama bańka działa łagodniej. Plecy są rozgrzane. Tam, gdzie stan był najgorszy, widać kółka po bańkach i zaczerwienione obszary. Zdrowe okolice pozostają bez zmian. Ślady ustępują po 2-7 dniach. Samopoczucie zdecydowanie się poprawia.

Salon: Ośrodek i Szkoła Masażu Daring, Warszawa ul. Zwierzyniecka 8

Tel. (22) 841 20 71

Czas trwania: 45 minut

Cena zabiegu: 80 zł

Częstotliwość: seria 5-10 zabiegów co 5 dni

3. Masaż kamieniami

Rodzaj: Inspirowany szamańskimi praktykami Indian, relaksuje, przywraca równowagę psychofizyczną.

Zalecenia: Przy spadku energii, dla osób zestresowanych, przemęczonych, prowadzących mało aktywny fizycznie tryb życia, ale także po dużej aktywności - przetrenowaniu (napięte, bolące mięśnie).

Przebieg zabiegu: To harmonijne połączenie rozmaitych technik masażu rozgrzanymi kamieniami bazaltowymi i zimnymi marmurowymi. Doprowadza do pozytywnego przekrwienia w każdym rejonie ciała, łagodzi napięcie oraz zmęczenie mięśni i stawów, wspomaga ich regenerację. Zwiększa metabolizm komórkowy, oczyszczając ciało z toksyn. Równoważy czakry - centra energetyczne (blokady w przepływie energii w czakrach, ale także jej nadmiar prowadzą do zachwiania równowagi i mogą być przyczyną chorób psychosomatycznych oraz złego samopoczucia). Masaż rozpoczyna się od ułożenia kamieni na ciele przykrytym ręcznikiem. Rozmieszcza się je pod plecami, na przodzie ciała, na czole oraz w dłoniach. Podczas masażu kamienie leżą na punktach energetycznych, które delikatnie uciskają. Masaż (z rozgrzanym olejem) rozpoczyna się od stóp i posuwa się ku górze, od przodu do tyłu. Masażysta płynnymi ruchami przesuwa kamienie po skórze. Przeważają te rozgrzane. Zimne stosuje się najczęściej na karku i szyi. Potem w pomieszczeniu pali się zioła i rozprasza ich aromat za pomocą pęczka orlich piór. Neutralizuje to negatywną energię, która uwalnia się z ciała w czasie masowania.

Wrażenia: Bardzo przyjemny, odprężający masaż. Bez żadnych bolesnych niespodzianek. Można powiedzieć - nirwana. Łatwo też zasnąć podczas zabiegu. Pobudka dopiero podczas masażu zimnymi kamieniami, których dotyk początkowo odczuwa się tak samo jak gorących. Pobudzenie metabolizmu odczuwa się w zabawny sposób - niemal każdemu burczy w brzuchu. Uwaga: nie należy po seansie planować zbyt dużej aktywności. Wpada się w błogostan.

Salon: La Stone Therapy Dermika, Warszawa ul. gen. Zajączka 9a

tel. (22) 331 39 05

Czas trwania: 90 minut

Cena zabiegu: 210 zł

Częstotliwość: dowolna

4. Masaż modelujący

Rodzaj: Wyszczuplający, modelujący sylwetkę. Rozbija tkankę tłuszczową, redukuje cellulit.

Zalecenia: Dla kobiet prowadzących mało aktywny tryb życia. Wyszczupla dolne partie ciała - redukuje obwód ud, pośladków, brzucha, zmniejsza cellulit, likwiduje tzw. bryczesy.

Przebieg zabiegu: Rozpoczyna się od manualnego masażu rozluźniającego stopy i nogi. Potem przemasowuje się, na bazie kremu wyszczuplającego, kolejne partie ciała (uda, pośladki, brzuch), ugniatając i rozcierając je kostkami palców oraz nasadą dłoni. W tym czasie masowane grupy mięśni muszą być mocno napięte. Każdy fragment masuje się trzykrotnie. Mięśnie rozluźnia się poprzez potrząsanie między kolejnymi sekwencjami. Następnie na biodra nakładane są okłady termiczne (ręczniki moczone w wodzie, na przemian gorącej i zimnej - schłodzonej kostkami lodu). Masażystka wykonuje też z klientką ćwiczenia zwiększające ruchomość stawów oraz uciska pięć punktów energetycznych na nogach, dzięki czemu niweluje odczucie ich ociężałości oraz stymuluje spalanie tłuszczu. Takie połączenie metod powoduje głębokie reakcje nie tylko na poziomie mięśni i tkanki tłuszczowej, ale również pobudzenie działania wszystkich narządów mających wpływ na nasz wygląd.

Wrażenia: Trudno uznać ten masaż za relaksujący. Ugniatanie tkanki tłuszczowej na mocno napiętych mięśniach jest bolesne. Drażliwość utrzymuje się jeszcze przez 2-3 dni, choć ciało nie jest posiniaczone. To jednak świetna terapia dla osób borykających się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Przyspiesza jej spalanie i rozbija poprzerastaną tkankę łączną, wygładzając skórę zaatakowaną cellulitem. Wiele klientek po serii zabiegów traci kilka centymetrów w obwodzie, co optycznie modeluje sylwetkę.

Salon: Bodymodeling, Dermika Warszawa, ul. gen. Zajączka 9a

Tel. (22) 331 39 05

Czas trwania: 90 minut

Cena zabiegu: 190 zł

Częstotliwość: 2-3 razy w tygodniu przez okres 4-6 tygodni

5. Shiatsu, ćwiczenia rozciągające

Rodzaj: Japoński zabieg polegający na uciskaniu miejsc na kanałach energetycznych (podobnie jak w akupunkturze), przywraca równowagę energetyczną organizmu.

Zalecenia: Bóle neurologiczne, głowy, kręgosłupa, kłopoty żołądkowe, depresje, stres, bezsenność.

Przebieg zabiegu: W ciele znajdują się kanały energetyczne, tzw. meridiany. Shiatsu leczy poprzez pobudzanie wyznaczonych przez nie punktów, które pozostają w relacji z organami wewnętrznymi. W ten sposób energia dotyku przenoszona jest głębiej. Samo słowo shiatsu oznacza "naciskać kciukami". We współczesnej terapii używa się także dłoni, łokci, kolan, a nawet stóp. Zabieg wykonuje się na macie ułożonej na podłodze, na pacjencie ubranym w luźny dres z naturalnej tkaniny. Rozpoczyna się od pleców, nóg, potem uciska przód ciała. Jednym z elementów zabiegu jest gimnastyka rozciągająca mięśnie i stawy.

Wrażenia: Zabieg trudno określić jako tradycyjny masaż. Najdziwniejsze jest to, że czasem się wydaje, że masażysta nadal uciska dane miejsce, choć w rzeczywistości już odszedł. Uciski są pulsacyjne, bezbolesne. Te w okolicy głowy i szyi odczuwa się nawet w rękach. Zabawna jest też rozciągająca gimnastyka. Trochę w stylu korekcyjnej. Całość fantastycznie poprawia samopoczucie.

Salon: Ośrodek i Szkoła Masażu Daring, Warszawa ul. Zwierzyniecka 8

Tel. (22) 841 20 71

Czas trwania: 90 minut

Cena zabiegu: 150 zł

Częstotliwość: dowolna

6. Masaż ayurweda

Rodzaj: Masaż przeprowadzany według starożytnej metody hinduskiej. Przywraca harmonię organizmu. Dzieli się na kilka typów - pobudzający, relaksujący, oczyszczający. Dobiera się go do potrzeb i kondycji. My testowałyśmy tradycyjny masaż ayurwedyjski.

Zalecenia: Dla każdego, ze względu na indywidualny charakter zabiegu.

Przebieg zabiegu: Przed masażem przeprowadza się wywiad dotyczący wyglądu, kondycji, trybu życia. Na tej podstawie określa się przynależność do jednego z żywiołów i diagnozuje potrzeby pacjenta. Ma to wpływ na wybór rodzaju masażu. Masaż wykonywany jest na bazie dużej ilości rozgrzanych ziołowych olejów. Rozpoczyna się obmyciem stóp w wodzie z kwiatami, a potem delikatnym masażem twarzy. Masażysta zaczyna od głowy, w dół do nóg, od przodu do tyłu. Masaż relaksujący polega na delikatnych, głaszczących ruchach. Pobudzający to seria dość mocnych ucisków. Technika, z którą kojarzy się ayurweda, czyli lanie oleju na "trzecie oko", polega na jednostajnym laniu podgrzanego oleju na środek czoła. Płynie on cienką strużką i spływa po włosach. Oczy są w tym czasie zasłonięte. Wykonuje się go po kilku sesjach tradycyjnego masażu jako element dodatkowy. U osoby nieprzyzwyczajonej do ayurwedy może wywołać niepokój zamiast wyciszenia. Możliwe jest wykonanie masażu na cztery ręce (przez dwie masażystki jednocześnie).

Wrażenia: Relaksujący - jest przyjemny, łagodnie rozleniwia. Pobudzający - intensywny, rozbija napięcie mięśni, w zależności od siły nacisku bywa nawet bolesny. Podczas masażu ciała także ma się odczucie pływania w oleju. Generalnie rzeczywiście przywraca równowagę, znacząco zmniejsza napięcie mięśni. Masaż twarzy jest bardzo delikatny, polega na muskaniu skóry. Towarzyszy mu ładny, kokosowy zapach. Olej do masażu ma również działanie aromaterapeutyczne.

Salon: Celebrity Warszawa, Rondo ONZ 1

Tel. (22) 335 77 44

Czas trwania: 90 minut

Cena zabiegu: 210 zł

Częstotliwość: dowolna

7. Masaż Lomi-lomi

Rodzaj: Wywodzi się z tradycji hawajskiej, wykonywany był przez uzdrowicieli - kahunów. Głęboko relaksuje.

Zalecenia: Przewlekły stres, napięcie mięśni, spadek energii, przemęczenie.

Przebieg zabiegu: Masaż robi się na bazie oliwki, tak by ręce masażysty miały poślizg i mogły wykonywać płynne ruchy. Towarzyszy mu hawajska muzyka, w rytm której masażysta "tańczy" wokół pacjenta, masując go przedramionami. Ruchy rąk są posuwiste, głaszczące lub ugniatające. Często ręce krzyżują się ze sobą. Masaż zaczyna się od pleców, poprzez nogi, ku górze i przechodzi ku przodowi. Zabieg kończy się masażem dekoltu i twarzy na bazie oleju kokosowego. W trakcie masażysta gimnastykuje także stawy pacjentki, co ma zwiększyć ich ruchomość.

Wrażenia: Znakomicie odpręża, niepodobny do klasycznych masaży. Głaskanie przedramionami jest przyjemne, odbiera się to jak przesuwanie jedwabiu po skórze. Gorzej jest z ugniataniem - trochę boli, w zależności od stopnia napięcia mięśni. Reakcja każdej części ciała na masaż mówi o problemach, z którymi boryka się organizm, lub o cechach charakteru pacjenta. Super jest masaż pleców - ręce masażysty dosłownie wpływają pod nie wzdłuż kręgosłupa i przemasowują plecy "na skos" aż do karku, unosząc pacjenta w górę. To fantastyczne odczucie. Reakcja może być dwojaka - albo przypływ energii, albo senność i rozleniwienie. W obu przypadkach totalny relaks. Nie na darmo nazwa oznaczała "aksamitną łapę zadowolonego kota".

Salon: Celebrity Warszawa, Rondo ONZ 1

Tel. (22) 335 77 44

Czas trwania 120 minut

Cena: 250 zł

Częstotliwość: dowolna

8. Masaż Ma-uri

Rodzaj: Polinezyjski masaż pobudzająco-relaksujący.

Zalecenia: Dla osób przemęczonych, zestresowanych, w złym nastroju, z bólami napięciowymi.

Przebieg zabiegu: Ma-uri przypomina Lomi-lomi, jednak jest od niego bardziej dynamiczny, charakteryzuje się szybszym tempem muzyki, bardziej gwałtownymi ruchami (wykonywany jest również masaż przedramionami) i nieco innym ułożeniem dłoni masażysty (co jest absolutnie niezauważalne dla pacjenta). Nie ma tu elementu rozciągania stawów.

Wrażenia: Czysta przyjemność, choć ucisk bywa chwilami dość mocny. Można w pełni poddać się tanecznemu charakterowi masażu. Dobry sposób na walkę z jesienną depresją.

Salon: Celebrity Warszawa, Rondo ONZ 1

Tel. (22) 335 77 44

Czas trwania: 60-90 minut

Cena: 180-200 zł

Częstotliwość: dowolna

Więcej o:
Copyright © Agora SA