Skóra wrażliwa: jak sobie z nią radzić

Twoja skóra często jest podrażniona? Czerwieni się przy każdej zmianie temperatury, bywa sucha i ściągnięta, a po zastosowaniu nowego kremu piecze. Szkodzą jej nawet dym papierosowy i ostre przyprawy. Podpowiadamy, jak sobie z nią radzić i po jakie kosmetyki sięgnąć.

Avanti: Dlaczego tak wiele kobiet (wg badań ok. 60 proc.) skarży się na problemy ze skórą wrażliwą?

Dr Karina Felberg, lekarz medycy estetycznej CeCe Beauty Clinic:

To jedna z tzw. dolegliwości cywilizacyjnych. Na wrażliwą skórę narzekają przeważnie mieszkanki wielkich aglomeracji. Dym, spaliny i zanieczyszczenia zakłócają prawidłowe funkcjonowanie naskórka. Drugi poważny problem to żywność : coraz trudniej kupić taką, która nie zawiera hormonów czy pestycydów. Wystarczy zmienić dietę na zdrowszą, by przekonać się, jak olbrzymi wpływ ma ona na wygląd skóry. Cerę wrażliwą można też dziedziczyć i, jak wykazują badania, wcale nie po mamie, ale po babci. Kolejny czynnik to alergie skórne. Cierpi na nie coraz więcej małych dzieci, które w przyszłości będą miały skórę bardzo wrażliwą. Poza tym problem cery wrażliwej dotyczy także mężczyzn.

Avanti: Jak odróżnić skórę wrażliwą od alergicznej?

Dr Karina Felberg: Tu często dochodzi do pomyłek. Skóra wrażliwa ma nieprawidłową strukturę, która przepuszcza do wnętrza substancje z otoczenia, co wywołuje stany zapalne. Skóra alergiczna zaś reaguje na konkretne alergeny (czasami tylko jeden) zawarte, nawet w niewielkim stężeniu, w kosmetykach czy pożywieniu. Doprowadzają one natychmiast do stanu zapalnego.

Ze skórą wrażliwą przy umiejętnej pielęgnacji można poradzić sobie samodzielnie, natomiast alergie czy atopowe zapalenie skóry wymagają zawsze konsultacji lekarskiej, często także specjalnego leczenia.

Avanti : Czy kremy do skóry wrażliwej powinny zawierać jak najmniej składników?

Dr Karina Felberg: Takie formuły kosmetyków są najbezpieczniejsze. Im bogatsza receptura, tym większe ryzyko podrażnień i reakcji krzyżowych między poszczególnymi składnikami. Nawet jednak kupując krem z serii dla skóry wrażliwej, warto wczytać się w jego skład. Radzę zwracać uwagę przede wszystkim na barwniki i konserwanty. Kosmetyki powinny być bezzapachowe, bo substancje odpowiadające za piękny aromat mogą wywoływać podrażnienia. Zalecam też ostrożność przy wypróbowywaniu nowych serii kosmetyków. Przy cerze wrażliwej każda zmiana może być niekorzystna. Oczywiście nie jesteśmy skazane na ten sam krem przez lata, ja z reguły proponuję zmianę kosmetyku po roku. Dobrze jednak konsultować się wówczas z lekarzem czy kosmetologiem.

Avanti: Na jakie składniki kremów zwrócić uwagę?

Dr Karina Felberg: Skóra wrażliwa ma osłabiony płaszcz hydrolipidowy, dlatego w kremach powinny znaleźć się składniki, które go wzmocnią. To przede wszystkim oleje roślinne , np. bawełniany, z wiesiołka, awokado czy jojoby, a także ceramidy. Gdy skóra jest bardzo sucha, powinien pomóc mocznik lub kwas hialuronowy . Dobry wpływ na skórę wrażliwą mają także witaminy, zwłaszcza C i E , słynne z działania antyoksydacyjnego. Bardzo ważne są także filtry , bez nich nie ma mowy o dobrym dbaniu o cerę. Powinny być jednak mineralne, bo są bezpieczniejsze i nie wywołują podrażnień. W recepturze dobrego kremu nie może też zabraknąć substancji o działaniu przeciwzapalnym , np. pantenolu czy aloesu.

Avanti: Jaki sposób oczyszczania jest najlepszy dla skóry wrażliwej?

Dr Karina Felberg : Taki, który nie naruszy jej płaszcza lipidowego. Nie polecam kosmetyków do spłukiwania wodą, żadnych żeli czy mydeł. Uważam, że bezpieczniejsze są płyny micelarne i mleczka. Oczywiście bezzapachowe, bez konserwantów, o prostej recepturze, z serii dla skór wrażliwych. Pacjentki, które jednak lepiej się czują po tradycyjnym umyciu twarzy, namawiam do używania wody mineralnej. Ta, która jest w kranach, często wywołuje podrażnienia, zwłaszcza gdy jest zbyt ciepła. Powinno się używać wody chłodnej, a podczas mycia i osuszania twarzy pamiętać, by nie pocierać skóry zbyt intensywnie.

Avanti: Czy w domu można stosować peelingi?

Dr Karina Felberg: Złuszczanie to zabieg, który odnawia skórę. Potrzebuje go także cera wrażliwa. Jednak lepiej nie stosować go, gdy jest podrażniona, zaczerwieniona lub gdy się łuszczy. Gdy jej kondycja się poprawi, bez obaw można sięgnąć po peeling. Pod jednym warunkiem - musi być dobrze dobrany. Przede wszystkim pod uwagę bierzemy tylko preparaty enzymatyczne , najlepiej z małymi stężeniami kwasów owocowych. Wszystkie kosmetyki z drobinkami ściernymi odpadają. Na zabiegi złuszczające kwasami, np. glikolowym czy migdałowym, można wybrać się także do dermatologa, który dobierze ich stężenie w zależności od stanu skóry.

Avanti : Na jakie zabiegi warto wybrać się do gabinetu kosmetycznego?

Dr Karina Felberg: Polecam szczególnie te, które zostały opracowane specjalnie dla skór wrażliwych. Obecnie ma je w ofercie coraz więcej firm kosmetycznych. Ich zaletą jest to, że działają kompleksowo: poprawiają nawilżenie, odżywiają skórę oraz łagodzą podrażnienia. Idealnie byłoby powtarzać je mniej więcej co sześć tygodni.

Avanti: A co z zabiegami odmładzającymi?

Dr Karina Felberg: Skóra wrażliwa szybko się starzeje. To prawda. Jest cienka, przesuszona, dlatego zmarszczki pojawiają się na niej szybko. Gdy ich liczba i głębokość zaczynają niepokoić, warto pomyśleć o botoksie . Choć to toksyna, jest całkowicie bezpieczny, ponieważ w medycynie estetycznej stosuje się go w bardzo małych dawkach. Bardzo rzadko też uczula. Drugą bezpieczną substancją jest kwas hialuronowy, który naturalnie występuje w skórze. Ostrzykiwanie nim dobrze nawilża i odżywia cerę. Jeśli chodzi o wieloskładnikowe koktajle do mezoterapii, zalecam ostrożność, bo zawsze któryś z komponentów może wywołać podrażnienie. Całkowicie odradzam natomiast odmładzające zabiegi laserowe, które głęboko uszkadzają skórę. Jednak zamykanie za pomocą lasera rozszerzonych naczynek to co innego. Często jest konieczne, choć cera naczynkowa jest zawsze bardzo wrażliwa.

Avanti: Czy skóra tłusta lub normalna może nagle stać się wrażliwa?

Dr Karina Felberg: Każda skóra może być wrażliwa. O jej skłonności do podrażnień dowiadujemy się szybko, często jako nastolatki. Jednak później też może się zmienić. Mają na to wpływ stres, choroby, wahania hormonalne.

Avanti: Czy u osób z wrażliwą cerą skóra na całym ciele też łatwo ulega podrażnieniom?

Dr Karina Felberg: Zwykle tak jest, skóra to przecież jeden organ. Należy wtedy używać balsamów do ciała do skóry wrażliwej. Wygodne są także produkty, które można stosować zarówno do twarzy, jak i do ciała. Często skóra jest zaczerwieniona czy ściągnięta na nogach i plecach. Jednak zawsze najmocniej reaguje cera, bo jest bardzo unaczyniona.

Avanti: Co jest najważniejsze w codziennej pielęgnacji wrażliwej cery?

Dr Karina Felberg: Nawet wtedy, gdy skóra wygląda dobrze, podrażnienia są znacznie rzadsze, nie można liczyć na to, że skóra zmieniła się już na stałe. Nie fundujmy jej wtedy nowych kosmetyków, wciąż uważajmy na dietę. To kapryśny typ cery, po okresach wyciszenia problemy mogą się znowu pogłębić. Dlatego tak ważna jest stabilna, dobrze dobrana pielęgnacja.

Więcej o:
Copyright © Agora SA